دکتر بیرامی متخصص معماری: ایران با داشتن حدود ۳۰۰ روز آفتابی در سال جزو بهترین کشورهای دنیا در زمینه پتانسیل انرژی خورشیدی در جهان است

دسته: گفتگو
۲۲ دیدگاه
شنبه - ۹ خرداد ۱۳۹۴

انرژی یا سوختهایی که امروزه در جهان استفاده می شود انرژی فسیلی است. سوخت فسیلی به سوخت‌هایی اطلاق می‌شود که از سنگواره‌ها بدست می‌آید. که به سه نوع اصلی تقسیم می‌شوند: ذغال سنگ – نفت وگازطبیعی.

این سوخت‌ها دارای یک ویژگی مشترک هستند و آن قدمت بسیار بالای آنها می‌باشد. آنها صدها میلیون سال قبل و پیش از حضور دایناسورها در جهان بوجود آمده‌اند و البته نباید فراموش کرد که این منابع محدود و تجدیدناپذیر هستند.

دسترسی کشورهای درحال توسعه به انواع منابع جدید انرژی، برای توسعه اقتصادی آنها اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده که بین سطح توسعه یک کشور و میزان مصرف انرژی آن، رابطه مستقیمی برقرار است. با توجه به ذخایر محدود انرژی فسیلی و افزایش سطح مصرف انرژی در جهان فعلی، دیگر نمی توان به منابع موجود انرژی متکی بود.

Untitled

انرژی پاک، ضرورت، توسعه و اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده که بین سطح توسعه, توجه به ذخایر محدود انرژی, اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده که بین سطح توسعه یک کشور و میزان مصرف, توسعه, اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده,اهمیت اساسی دارد و پژوهش,توجه به ذخایر محدود انرژی فسیلی و افزایش سطح مصرف انرژی در جهان فعلی دیگر نمی توان,توسعه به انواع منابع جدید انرژی برای توسعه, اهمیت, دسترسی, توجه و اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده که بین سطح توسعه یک کشور و میزان مصرف, توسعه به انواع منابع جدید، اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده که بین سطح توسعه یک کشور و میزان مصرف انرژی آن رابطه مستقیمی بود. براساس اهداف آژانس بین المللی انرژی ، میزان انتشار دی اکسید کربن به عنوان یک شاخص محیط زیستی در جهان باید تا سال ۲۰۵۰ به نصف میزان فعلی کاهش یابد و همه کشورها ملزم به برنامه ریزی و حرکت در این مسیر هستند و ایران که جزو ۱۰ کشور اول دنیا در زمینه انتشار دی اکسید کربن در جهان است راه سخت تری در پیش رو دارد.

درکشورما نیز با توجه به نیاز روز افزون به منابع انرژی و کم شدن منابع انرژی فسیلی، ضرورت سالم نگه داشتن محیط زیست، کاهش آلودگی هوا، محدودیت های برق رسانی و تأمین سوخت برای نقاط و روستاهای دورافتاده و… استفاده از انرژی های نو می تواند جایگاه ویژه ای داشته باشد. دکتر بیرامی که در زمینه انرژی پاک تحقیقات گسترده ایی دارد و حتی در این باره پروژه ایی را نیز اجرا می کند که با وی به گفت و گو می نشینیم.

 

در مورد انرژی که در حال حاضر در جهان مورد استفاده قرار گرفته و پیش بینی سازمان چشم انداز بین‌المللی انرژی سوخت های فسیلی مختصر توضیح بدهید؟ و در ادامه بفرمایید که ضرورت به کار گیری انرژی پاک یا همان انرژی پایدار در طراحی های معماری چیست؟

نحوه تامین انرژی یکی از دغدغه‌های جهان امروز شده است چه کشورهای که تامین کننده مواد خام انرژی هستند و چه آنهای که با فناوری خود آن را قابل استفاده می‌کنند بسیاری از مردم تمایل دارند بدانند که تا ۲۰۴۰ جهان در مسیر استفاده از انرژی‌های سبز و قابل بازیابی مثل انرژی باد و خورشید حرکت خواهیم کرد یا خیر، سازمان چشم انداز بین‌المللی انرژی به این گونه فکر می‌کند که این تا سال ۲۰۴۰ جهان بیشتر از سوخت فسیلی مثل زغال سنگ و نفت استفاده می‌کند و مصرف انرژی جهانی به شدت افزایش خواهد یافت و درخواست تقاضای انرژی‌های جهانی در کشورهای در حال توسعه بخصوص اسیا افزایش پیدا می‌کند و چین که به تازگی جایگاه بالاترین مصرف انرژی جهان را دارد که این عنوان قبل از این دراختیار کشور آمریکا بود دارای بیشترین سهم در رشد مصرف جهانی در سی سال آینده خواهد بود از مشکلاتی که در اینده گریبان کشورهای توسعه یافته را خواهد گرفت ، رشد بی‌رویه انتشار کربن در سال ۲۰۴۰ خواهد بود و این عمل باعث می‌شود تغییرات و فشارهای جدید در ژئوپلتیک به وجود آید همچنین این تغییر به پیشرفت فناوری‌های مربوط به انرژی هم منجر می‌شود و در صورتی که کشورهای تولید کننده انرژی به این فناوری‌ها دسترسی پیدا نکنند ضرر بزرگی در بازار انرژی در سال ۲۰۴۰ خواهند خورد از جمله این کشورها می‌توان کشور عزیزمان ایران را مثال زد که حداقل نصف درآمدهای حاصل از نفت و گاز است. پس باید دنبال انرژی هایی باشیم، که با استفاده از آن از ذخایر فسیلی کشورمان به کمترین نحو امکان، استفاده شود . با توجه به ماهیت پایان پذیری منابع انرژی فسیلی و آلودگی زیاد ناشی از این سوخت ها، با یک رویکرد زیست محیطی باید نگاه جدی و کلان به توسعه انر‍ژی های تجدید پذیر در کشور داشته باشیم.

 

آن انرژی ها که بخش عمده این بحث را تثبیت می کند کدام ها هستند، لطفا توضیح بدهید؟

انرژی ستاره خورشید یکی از منابع عمده انرژی در منظومه شمسی می‌باشد که به انرژی خورشیدی معروف است . طبق آخرین برآوردهای رسمی اعلام شده عمر این انرژی بیش از ۱۴ میلیارد سال می‌باشد. در هر ثانیه ۴/۲ میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می‌شود. با توجه به جرم خورشید که حدود ۳۳۳ هزار برابر جرم زمین است. این کره نورانی را می‌توان به‌ عنوان منبع عظیم انرژی تا ۵ میلیارد سال آینده به حساب آورد. ایران با داشتن حدود ۳۰۰ روز آفتابی در سال جزو بهترین کشورهای دنیا در زمینه پتانسیل انرژی خورشیدی در جهان می‌باشد. با توجه به موقعیت جغرافیای ایران و پراکندگی روستای در کشور، استفاده از انرژی خورشیدی یکی از مهمترین عواملی است که باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از انرژی خورشیدی از بهترین راه‌های برق رسانی و تولید انرژی در مقایسه با دیگر مدل‌های انتقال انرژی به روستاها و نقاط دور افتاده در کشور از نظر هزینه، حمل‌نقل، نگهداری و عوامل مشابه می‌باشد.

 

استفاده از  انرژی خورشیدی مختص قرن حاضر است یا پیشینیان نیز از آن بهره جسته اند؟

کاربرد انرژی خورشیدی به قرن هفتم قبل از میلاد مسیح باز می گردد. از انرژی خورشیدی برای گرمایش، پخت و پز، روشنائی و روشن نمودن آتش استفاده می کردند. یونانیان و رومیان باستان معماری هایی را برای استفاده از نور و گرمایش انرژی خورشیدی در داخل ساختمان خود داشته اند. درقرن هفتم قبل از میلاد مسیح مردمان باستان از ذره بین برای تمرکز نور خورشید جهت روشن نمودن آتش استفاده می کردند و در قرن سوم قبل از میلاد مسیح نیز رومیان و یونانیان با استفاده از آینه مشعلهای خود را روشن می نمودند.

Untitled3

در  قرن دوم پیش از میلاد مسیح  ارشمیدس دانشمند یونانی با استفاده از بازتابش نور خورشید از سپری برنزی و متمرکز نمودن نور خورشید توانست کشتی های چوبی دشمنان را آتش بزند و جالب است بدانید که از قرن یک تا چهارم میلادی رومیان حمامهای خانه های خود را به گونه ای طراحی نمودند که از نور خورشید برای گرم شدن آب بهره ببرند. در سال ۱۹۸۱ میلادی اولین هواپیمای خورشیدی از فرانسه تا انگلستان به پرواز درآمد.

 

آیا انرژی خورشید تنها انرژی پاک است که می توان از آن استفاده نمود؟

خیر، انرژی باد اغلب در دسترس بوده و هیچ نوع آلودگی بر جای نمی‌گذارد و می‌تواند از نظر اقتصادی نیز در دراز مدت قابل مقایسه با سایر منابع انرژی شود. در سالهای اخیر کوشش فراوانی برای استفاده از انرژی باد بکار رفته و تولید انرژی از باد با استفاده از تکنولوژی پیشرفته در ابعاد بزرگ لازم و ضروری جلوه کرده است.

 

در مورد استفاده از انرژی پاک یا پایدار در طراحی ها معماری که در تبریز انجام یافته توضیح دهید؟

ما معماران تنها نباید به طرح های فضایی ذهنمان خطور کنیم ،ما به عنوان وارثان گذشتگان ومیراث‌داران نسل‌های آینده با اتخاذ راهکارهای عالمانه با طرحهایی که در آن انرژی پایدار بخش عظم آن است مورد استفاده قرار دهیم تا حافظ این امانت الهی باشیم، همچنان که در قرآن کریم آمده است؛ “او شما را برای آبادی زمین برگماشت”(هود ـ ۶۱) . بنده به عنوان جزئی از  معماران این مرز و بوم وظیفه خود دانستم در این راستا تلاش کنم که در گام اول در طراحی ساختمان ویلایی، از انرژی خورشیدی در گرمایش ساختمان و انرژی باد در بهره گیری از جریان الکتریکی استفاده می کنم تا به نوبه خود ، تکلیف خود را با هنر خویش به زمین ادا کنم  و همچنین طرح های دیگری در راستای استفاده از انرژی پاک در دست مطالعه دارم انشاء الله  در آینده ایی نزدیک اجرا خواهم نمود.

 

آیا منابع انرژی های فسیلی در قرن آینده جوابگوی نیاز انرژی جهان برای بقا، تکامل و توسعه خواهند بود؟

حداقل به سه دلیل عمده، جواب این سؤال منفی است و بایستی منابع جدید انرژی را جانشین منابع قدیم نمود. این دلایل عبارتند از: محدودیت و در عین حال مرغوبیت انرژی های فسیلی که ازنظر منطقی کاربردهای بهتر از احتراق دارند و همچنین مسائل و مشکلات زیست محیطی، آلاینده های ناشی از احتراق و افزایش غلظت دی اکسیدکربن در اتمسفر و پیامدهای آن، جهان را باتغییرات برگشت ناپذیر وتهدید آمیزی مواجه ساخته است. افزایش دمای کره زمین، تغییرات آب وهوای، بالا آمدن سطح دریاها و درنهایت، تشدید منازعات بین المللی، از جمله این پیامدها محسوب می شوند. از سوی دیگر، اتمام قریب الوقوع منابع فسیلی و پیش بینی افزایش قیمت، سیاست گذاران را به پیشنهاد موازین و سیاست هایی برای کنترل محیط زیست و پژوهشگران را به توسعه منابع با آلودگی کمتر وتجدیدپذیری که توان بالقوه ای برای جانشینی با سیستم انرژی کنونی دارند، ترغیب می کند و بر این اساس بنده نیز تحققات گسترده ایی در این زمینه را انجام می دهم که بزودی گزارش مفصلی از طریق رسانه ها انتشار خواهم داد وجا دارد از همکاری های دکتر شهریار شقاقی و دکتر مهدی قدوسی فر که بنده را یاری نمودند تقدیر و تشکر نمایم.

Untitled2

سخن پایانی: امروزه تبعات مداخله انسان در محیط زیست بیش از هر زمانی متجلی شده است. مفهوم توسعه با رعایت حفاظت از محیط طبیعی و زیست محیط مترادف است و درشاخص های اقتصادی حساب های ملی، همچون تولید ناخالص داخلی، ملحوظ نمودن منابع طبیعی و زیست محیطی نیز مطرح است. انرژی، یک نیاز اساسی برای استمرار توسعه اقتصادی، تدارک و تأمین رفاه وآسایش زندگی بشری است. بیائید برای آیندگان باندیشیم.

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز
دیدگاه ها
احمدی دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۲:۴۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام مطلب جالب و خوبی بود ای کاش محل اجری پروژه رو درج می کردید زیرا بنده بسیار علاقه مند چنین پروژه هایی هستم تا می توانستم از نزدیک ببینم در ضمن چگونه می توانیم با اقای دکتر دیداری داشته باشیم

رنجبر دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۴:۰۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از آقای دکتر مطالب خوبی بود و باعث افتخار که این پروژه در تبریز اجرا خواهد شد

شبنم رستم خانی دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۲:۱۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام اقای مهندس. تبریک میگم بخاطرطرح موفقتون.سوالیکه داشتم ازشما اینکه من هم درزمینه طراحی و اجرای ویلاهای سبزباهدف تامین ابگرم مصرفی و استخر و برق خورشیدی فعالیت دارم منتها چیزیکه همیشه سوالمه اینه که گرمایش محیط رو چطوری میشه ازین طریق تامین کرد؟یعنی شما چه ترفندی برای اینکاربکار بردید؟واینکه ایا شما به داده های نرم افزاری اکتفا کردید یا اینکه اجراشده اینکار رو هم دیدید؟

مهندس حکیمی شرکت أورین آذر دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۳:۲۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سپاس از جناب دکتر بیرامی که در پی ثبت مسیری نو در شهر اولین ها تبریز میباشند پیگیر به ثمر نشستن ادامه تحقیقات شما هستیم امید که هر روز شاهد موفقیتهای تازه شما باشیم و بسیار خرسند خواهیم شد که پروژه را از نزدیک دیده و از توضیحات شما بهره مند شده و بستر زمینه های همکاری فیمابین را هموار سازیم.سپاس و درود

گونای محمدیان دانشجوی معماری دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۳:۵۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای دکتر بیرامی موفقیتهای شما در تمامی ضمینه های تحقیقاتی مایه موباهات ما دانشجویان معماری میباشد.

مهین خواجه ای دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۴:۰۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.بتشکر میکنم بخاطر طرح بسیار خوب تان. مساله استفاده از انرژیهای غیر فسیلی اجتناب ناپذیر و بسیار حیاتی است .

حکیمی دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۴:۳۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب آقای دکتر بیرامی طرح جالب و قابل ستایشی است امید که شاهد موفقیت روزافزون شما همکار محترم باشیم. منتظر اتمام پروژه و بومی سازی ان در منطقه میباشیم.

علی کامرانی از خوی دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۴:۴۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از آقای دکتر به نظر من به عنوان یک فرد متخصص که این مصاحبه را میخواندم بسیار جالب و فوق العاده کاربردی میباشد با توجه به وضعیت اقلیمی ایران ارزو دارم چنین طرح هایی مورد حمایت جدی قرار گیرد مخصوصا ارزش ان صد چندان میشود زمانی که از سوی محققان جوان کشورمان صورت میگیرد.

موسوي دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۶:۱۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

طرح جالبی هست. امید هست در کلیه طرح های اجرا شده در کشورمان، شاهد طراحی با رویکردهای إقلیمی باشیم.

زهرا ابراهيمي دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۶:۲۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر إستاد. مثل همیشه طرحتان فوق العادست. امیدوارم همیشه در عرصه معماری پیشرفتهایتان را شاهد باشم.

وزيرزاده دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۶:۲۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

طرح نو و أیده ی خوبی هست. موفق باشید آقای دکتر

دكتر سجاد حجازي دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۷:۲۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

Many thanks to the subject.
It was an interesting performance.
Try to discuss the project at the international level.
.My suggestion is to make a proposal to give a workshop.
Grateful
Dr. Sajjad Hejazi
Assisstant professor

سحر آذري دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۷:۲۹ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ضمن خسته نباشید خدمت استاد جوان.. آرزوی موفقیت دارم. امیدوارم جوانان خلاق شهرمان تبریز در همه مجامع حرف اول بزنن.

حسن نژاد سه شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱:۴۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

Omidvaram ke Iranian dar tamame marahel , pish tax Ba yekketaz dar zanminehaye elmi bashand.

خالقي سه شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱:۵۲ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

طرح خوبی است. امیدوارم به مشکلی برخورد وکنه و دولت همایت کنه از چنین طرح هایی.

دكتر فلاحتي سه شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۴:۰۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از آقای دکتر بیرامی از بابت ارائه توضیحات بی دریغشان در مورد این پروژه. امیدوارم این پروژه جوائز مسابقات بین المللی را نصیب ایران بکند.

حجتي از مغان سه شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۶:۴۳ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

یعنی آقای دکتر واقعا آیول داری باالاخره یک نَفَر امد و یه کار عملی انجام داد اونم تو این سطح مرحبا علاقمندم مراحل بیش رفت کار دراینده رو هم با ما در میان بزارین که بیشتر خوشحال بشیم. یا علی

قاسمي پنج شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۵:۵۶ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

امیدوارم پیشرفت در حوزه های ساخت و سازی در کشورمان ادامه یافته و حمایت شوند.

سارا سراج پنج شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۵:۵۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام. خیلی خوشحالم که طرح آقای دکتر بیرامی باز هم افتخار آفرین می شود. من خود از نزدیک طرح را دیده ام. طرح بی نظیری در کشورمان هست.

جاویدی پنج شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۸:۴۸ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای دکتر همیشه طرحاتون موجب افتخار ما بوده،امید است از دانش شما بیشتر استفاده کنیم

مژكان اسمعى دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۹ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر از زحمات بى دریغ شما در همه امور ساختارى اللخصوص این پروژه ، از خداوند متعال سربلندى و شاد کامى را در همه موارد زندگى خواستارم . پیروز و پاینده باشید .

Tala azarabadi چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۳:۳۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام،واقعا به اقای دکتر بیرامی وهمکاران محترمشان تبریک میگم.واقعا طرح عالی و جدیدی تو کشورمونه.

صرف نظر از پاسخگویی

سوال امنیتی *

آذربایجان شرقی
ایران
بین الملل