انرژی یا سوختهایی که امروزه در جهان استفاده می شود انرژی فسیلی است. سوخت فسیلی به سوخت‌هایی اطلاق می‌شود که از سنگواره‌ها بدست می‌آید. که به سه نوع اصلی تقسیم می‌شوند: ذغال سنگ – نفت وگازطبیعی. این سوخت‌ها دارای یک ویژگی مشترک هستند و آن قدمت بسیار بالای آنها می‌باشد. آنها صدها میلیون سال قبل […]

انرژی یا سوختهایی که امروزه در جهان استفاده می شود انرژی فسیلی است. سوخت فسیلی به سوخت‌هایی اطلاق می‌شود که از سنگواره‌ها بدست می‌آید. که به سه نوع اصلی تقسیم می‌شوند: ذغال سنگ – نفت وگازطبیعی.

این سوخت‌ها دارای یک ویژگی مشترک هستند و آن قدمت بسیار بالای آنها می‌باشد. آنها صدها میلیون سال قبل و پیش از حضور دایناسورها در جهان بوجود آمده‌اند و البته نباید فراموش کرد که این منابع محدود و تجدیدناپذیر هستند.

دسترسی کشورهای درحال توسعه به انواع منابع جدید انرژی، برای توسعه اقتصادی آنها اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده که بین سطح توسعه یک کشور و میزان مصرف انرژی آن، رابطه مستقیمی برقرار است. با توجه به ذخایر محدود انرژی فسیلی و افزایش سطح مصرف انرژی در جهان فعلی، دیگر نمی توان به منابع موجود انرژی متکی بود.

Untitled

انرژی پاک، ضرورت، توسعه و اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده که بین سطح توسعه, توجه به ذخایر محدود انرژی, اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده که بین سطح توسعه یک کشور و میزان مصرف, توسعه, اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده,اهمیت اساسی دارد و پژوهش,توجه به ذخایر محدود انرژی فسیلی و افزایش سطح مصرف انرژی در جهان فعلی دیگر نمی توان,توسعه به انواع منابع جدید انرژی برای توسعه, اهمیت, دسترسی, توجه و اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده که بین سطح توسعه یک کشور و میزان مصرف, توسعه به انواع منابع جدید، اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده که بین سطح توسعه یک کشور و میزان مصرف انرژی آن رابطه مستقیمی بود. براساس اهداف آژانس بین المللی انرژی ، میزان انتشار دی اکسید کربن به عنوان یک شاخص محیط زیستی در جهان باید تا سال ۲۰۵۰ به نصف میزان فعلی کاهش یابد و همه کشورها ملزم به برنامه ریزی و حرکت در این مسیر هستند و ایران که جزو ۱۰ کشور اول دنیا در زمینه انتشار دی اکسید کربن در جهان است راه سخت تری در پیش رو دارد.

درکشورما نیز با توجه به نیاز روز افزون به منابع انرژی و کم شدن منابع انرژی فسیلی، ضرورت سالم نگه داشتن محیط زیست، کاهش آلودگی هوا، محدودیت های برق رسانی و تأمین سوخت برای نقاط و روستاهای دورافتاده و… استفاده از انرژی های نو می تواند جایگاه ویژه ای داشته باشد. دکتر بیرامی که در زمینه انرژی پاک تحقیقات گسترده ایی دارد و حتی در این باره پروژه ایی را نیز اجرا می کند که با وی به گفت و گو می نشینیم.

 

در مورد انرژی که در حال حاضر در جهان مورد استفاده قرار گرفته و پیش بینی سازمان چشم انداز بین‌المللی انرژی سوخت های فسیلی مختصر توضیح بدهید؟ و در ادامه بفرمایید که ضرورت به کار گیری انرژی پاک یا همان انرژی پایدار در طراحی های معماری چیست؟

نحوه تامین انرژی یکی از دغدغه‌های جهان امروز شده است چه کشورهای که تامین کننده مواد خام انرژی هستند و چه آنهای که با فناوری خود آن را قابل استفاده می‌کنند بسیاری از مردم تمایل دارند بدانند که تا ۲۰۴۰ جهان در مسیر استفاده از انرژی‌های سبز و قابل بازیابی مثل انرژی باد و خورشید حرکت خواهیم کرد یا خیر، سازمان چشم انداز بین‌المللی انرژی به این گونه فکر می‌کند که این تا سال ۲۰۴۰ جهان بیشتر از سوخت فسیلی مثل زغال سنگ و نفت استفاده می‌کند و مصرف انرژی جهانی به شدت افزایش خواهد یافت و درخواست تقاضای انرژی‌های جهانی در کشورهای در حال توسعه بخصوص اسیا افزایش پیدا می‌کند و چین که به تازگی جایگاه بالاترین مصرف انرژی جهان را دارد که این عنوان قبل از این دراختیار کشور آمریکا بود دارای بیشترین سهم در رشد مصرف جهانی در سی سال آینده خواهد بود از مشکلاتی که در اینده گریبان کشورهای توسعه یافته را خواهد گرفت ، رشد بی‌رویه انتشار کربن در سال ۲۰۴۰ خواهد بود و این عمل باعث می‌شود تغییرات و فشارهای جدید در ژئوپلتیک به وجود آید همچنین این تغییر به پیشرفت فناوری‌های مربوط به انرژی هم منجر می‌شود و در صورتی که کشورهای تولید کننده انرژی به این فناوری‌ها دسترسی پیدا نکنند ضرر بزرگی در بازار انرژی در سال ۲۰۴۰ خواهند خورد از جمله این کشورها می‌توان کشور عزیزمان ایران را مثال زد که حداقل نصف درآمدهای حاصل از نفت و گاز است. پس باید دنبال انرژی هایی باشیم، که با استفاده از آن از ذخایر فسیلی کشورمان به کمترین نحو امکان، استفاده شود . با توجه به ماهیت پایان پذیری منابع انرژی فسیلی و آلودگی زیاد ناشی از این سوخت ها، با یک رویکرد زیست محیطی باید نگاه جدی و کلان به توسعه انر‍ژی های تجدید پذیر در کشور داشته باشیم.

 

آن انرژی ها که بخش عمده این بحث را تثبیت می کند کدام ها هستند، لطفا توضیح بدهید؟

انرژی ستاره خورشید یکی از منابع عمده انرژی در منظومه شمسی می‌باشد که به انرژی خورشیدی معروف است . طبق آخرین برآوردهای رسمی اعلام شده عمر این انرژی بیش از ۱۴ میلیارد سال می‌باشد. در هر ثانیه ۴/۲ میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می‌شود. با توجه به جرم خورشید که حدود ۳۳۳ هزار برابر جرم زمین است. این کره نورانی را می‌توان به‌ عنوان منبع عظیم انرژی تا ۵ میلیارد سال آینده به حساب آورد. ایران با داشتن حدود ۳۰۰ روز آفتابی در سال جزو بهترین کشورهای دنیا در زمینه پتانسیل انرژی خورشیدی در جهان می‌باشد. با توجه به موقعیت جغرافیای ایران و پراکندگی روستای در کشور، استفاده از انرژی خورشیدی یکی از مهمترین عواملی است که باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از انرژی خورشیدی از بهترین راه‌های برق رسانی و تولید انرژی در مقایسه با دیگر مدل‌های انتقال انرژی به روستاها و نقاط دور افتاده در کشور از نظر هزینه، حمل‌نقل، نگهداری و عوامل مشابه می‌باشد.

 

استفاده از  انرژی خورشیدی مختص قرن حاضر است یا پیشینیان نیز از آن بهره جسته اند؟

کاربرد انرژی خورشیدی به قرن هفتم قبل از میلاد مسیح باز می گردد. از انرژی خورشیدی برای گرمایش، پخت و پز، روشنائی و روشن نمودن آتش استفاده می کردند. یونانیان و رومیان باستان معماری هایی را برای استفاده از نور و گرمایش انرژی خورشیدی در داخل ساختمان خود داشته اند. درقرن هفتم قبل از میلاد مسیح مردمان باستان از ذره بین برای تمرکز نور خورشید جهت روشن نمودن آتش استفاده می کردند و در قرن سوم قبل از میلاد مسیح نیز رومیان و یونانیان با استفاده از آینه مشعلهای خود را روشن می نمودند.

Untitled3

در  قرن دوم پیش از میلاد مسیح  ارشمیدس دانشمند یونانی با استفاده از بازتابش نور خورشید از سپری برنزی و متمرکز نمودن نور خورشید توانست کشتی های چوبی دشمنان را آتش بزند و جالب است بدانید که از قرن یک تا چهارم میلادی رومیان حمامهای خانه های خود را به گونه ای طراحی نمودند که از نور خورشید برای گرم شدن آب بهره ببرند. در سال ۱۹۸۱ میلادی اولین هواپیمای خورشیدی از فرانسه تا انگلستان به پرواز درآمد.

 

آیا انرژی خورشید تنها انرژی پاک است که می توان از آن استفاده نمود؟

خیر، انرژی باد اغلب در دسترس بوده و هیچ نوع آلودگی بر جای نمی‌گذارد و می‌تواند از نظر اقتصادی نیز در دراز مدت قابل مقایسه با سایر منابع انرژی شود. در سالهای اخیر کوشش فراوانی برای استفاده از انرژی باد بکار رفته و تولید انرژی از باد با استفاده از تکنولوژی پیشرفته در ابعاد بزرگ لازم و ضروری جلوه کرده است.

 

در مورد استفاده از انرژی پاک یا پایدار در طراحی ها معماری که در تبریز انجام یافته توضیح دهید؟

ما معماران تنها نباید به طرح های فضایی ذهنمان خطور کنیم ،ما به عنوان وارثان گذشتگان ومیراث‌داران نسل‌های آینده با اتخاذ راهکارهای عالمانه با طرحهایی که در آن انرژی پایدار بخش عظم آن است مورد استفاده قرار دهیم تا حافظ این امانت الهی باشیم، همچنان که در قرآن کریم آمده است؛ “او شما را برای آبادی زمین برگماشت”(هود ـ ۶۱) . بنده به عنوان جزئی از  معماران این مرز و بوم وظیفه خود دانستم در این راستا تلاش کنم که در گام اول در طراحی ساختمان ویلایی، از انرژی خورشیدی در گرمایش ساختمان و انرژی باد در بهره گیری از جریان الکتریکی استفاده می کنم تا به نوبه خود ، تکلیف خود را با هنر خویش به زمین ادا کنم  و همچنین طرح های دیگری در راستای استفاده از انرژی پاک در دست مطالعه دارم انشاء الله  در آینده ایی نزدیک اجرا خواهم نمود.

 

آیا منابع انرژی های فسیلی در قرن آینده جوابگوی نیاز انرژی جهان برای بقا، تکامل و توسعه خواهند بود؟

حداقل به سه دلیل عمده، جواب این سؤال منفی است و بایستی منابع جدید انرژی را جانشین منابع قدیم نمود. این دلایل عبارتند از: محدودیت و در عین حال مرغوبیت انرژی های فسیلی که ازنظر منطقی کاربردهای بهتر از احتراق دارند و همچنین مسائل و مشکلات زیست محیطی، آلاینده های ناشی از احتراق و افزایش غلظت دی اکسیدکربن در اتمسفر و پیامدهای آن، جهان را باتغییرات برگشت ناپذیر وتهدید آمیزی مواجه ساخته است. افزایش دمای کره زمین، تغییرات آب وهوای، بالا آمدن سطح دریاها و درنهایت، تشدید منازعات بین المللی، از جمله این پیامدها محسوب می شوند. از سوی دیگر، اتمام قریب الوقوع منابع فسیلی و پیش بینی افزایش قیمت، سیاست گذاران را به پیشنهاد موازین و سیاست هایی برای کنترل محیط زیست و پژوهشگران را به توسعه منابع با آلودگی کمتر وتجدیدپذیری که توان بالقوه ای برای جانشینی با سیستم انرژی کنونی دارند، ترغیب می کند و بر این اساس بنده نیز تحققات گسترده ایی در این زمینه را انجام می دهم که بزودی گزارش مفصلی از طریق رسانه ها انتشار خواهم داد وجا دارد از همکاری های دکتر شهریار شقاقی و دکتر مهدی قدوسی فر که بنده را یاری نمودند تقدیر و تشکر نمایم.

Untitled2

سخن پایانی: امروزه تبعات مداخله انسان در محیط زیست بیش از هر زمانی متجلی شده است. مفهوم توسعه با رعایت حفاظت از محیط طبیعی و زیست محیط مترادف است و درشاخص های اقتصادی حساب های ملی، همچون تولید ناخالص داخلی، ملحوظ نمودن منابع طبیعی و زیست محیطی نیز مطرح است. انرژی، یک نیاز اساسی برای استمرار توسعه اقتصادی، تدارک و تأمین رفاه وآسایش زندگی بشری است. بیائید برای آیندگان باندیشیم.