سیاست خارجی عربستان به سردرگمی و بی قراری گفتمانی مبتلا شده است
سیاست خارجی عربستان به سردرگمی و بی قراری گفتمانی مبتلا شده است

کارشناس مسائل سیاسی و امور بین الملل با بیان اینکه عربستان از قدرت ایران در منطقه احساس خطر می کند، ساختار تحریک آمیز با قالب سردرگمی و بی قراری گفتمانی را پوسته سیاست خارجی عربستان سعودی برشمرد.

عصر تبریز: استاد دانشگاه‌های آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که عربستان چاره‌ای جز قبول شکست سیاست‌های خصمانه خود در منطقه ندارد، گفت: عربستان سعودی دچار بی قراری گفتمانی است.

دکتر پرویز احدی با اشاره با اقدام عربستان و بحرین در قطع روابط دیپلماتیک با ایران، اظهار داشت: تهدیدات داخلی و خارجی عربستان سعودی را به نوعی دچار بی قراری گفتمانی بین المللی و منطقه‌ای کرده است، از نکته نظر تئوری های روابط بین الملل به ویژه بازاندیش گرایان در صورتی که رفتار تحریک‌آمیز عربستان سعودی پس از توافق هسته ای را مورد بررسی قرار دهیم، به نوعی شاهد سردرگمی، بی قراری گفتمانی و یا از جاشدگی گفتمانی این کشور هستیم.

وی ادامه داد: در واقع از نظر تئوری فوق بازیگری که خود را با تهدیدات داخلی و بین المللی و منطقه ای رو به رو می بیند، تمایل به فروپاشی نظم منطقه ای و به هم ریختن گفتمان موجود که در آن جمهوری اسلامی ایران نقش هژمونیک داشته و قدرت منطقه‌ای واقعی محسوب می شود و بر این اساس عربستان با رفتارهای غیرمنطقی، احساسی و غیرعقلایی خود منطقه را به سمت و سوی تعارض و بحران سوق می دهد، به طوری که نمود چنین رفتاری را می توان در بی قراری گفتمانی سعودی‌ها در آشوب های داخلی نظیر مسائل اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و مذهبی مانند فاجعه منا و شهادت شیخ نمر و در سطح منطقه ای در بحرین، یمن، سوریه و عراق و همچنین قطع روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران مشاهده کرد که به یقین قطع ارتباط این کشور نه تنها در منطقه بلکه در امور داخلی کشور مانند اقتصاد ایران نیز تأثیری ندارد.

احدی با بیان این‌که عربستان چاره‌ای جز قبول شکست سیاست‌های خصمانه خود در منطقه ندارد، افزود: با توجه به توافق هسته ای و عملیاتی شدن برجام، حاکمیت این کشور از جایگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت منطقه‌ای، احساس خطر و سردرگمی می کند.

وی با بیان این‌که جایگاه ایران بعد از برجام، به رغم مخالفت اسرائیل و عربستان سعودی؛ از سوی غربی ها و آمریکا به رسمیت شناخته شده و خود به این مسأله اعتراف کرده اند، تصریح کرد: اعتراف غربی ها و آمریکا به این جایگاه در منطقه عاملی مهم در اینگونه واکنش ها از حاکمیت عربستان سعودی نسبت به ایران محسوب می شود.

دکتر احدی با تأکید بر این‌که بی قراری گفتمانی عربستان موجب کاهش اعتماد به نفس این کشور و در نهایت اقدامات تحریک آمیز در منطقه شده است، گفت: فاجعه منا و شهادت مظلومانه شیخ نمر و حمله موشکی عربستان در سفارتخانه ایران در صنعا، نمونه‌ای از رفتارهای غیرمتعارف و تحریک‌آمیز آل‌سعود بوده که ممکن است در آینده نیز به اقدامات غیر عقلایی دیگر دست بزند.

وی ادامه داد: ترس امنیتی حاصل از عملیاتی و اجرایی شدن برجام و همچنین سرمایه گذاری های اقتصادی مستقیم و غیرمستقیم از سوی کشورهای غربی و در نهایت تبدیل ایران به قطب نظامی، اقتصادی و سیاسی منطقه و طی شدن فرآیند تبدیل قدرت منطقه ای به هژمونی مطقه ای یعنی پذیرش قدرت نرم و سخت جمهوی اسلامی ایران از سوی کشورهای جهان و منطقه برای عربستان تهدیدی علیه منزلت منطقه ای آن تلقی می شود.

استاد دانشگاه‌های آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که مدیریت هوشمند جمهوری اسلامی ایران می تواند ضمن شناسایی تهدیدها و مدنظر قرار دادن منافع ملی و آرامش منطقه‌ای، رفتارهای غیرعقلایی دولتمردان سعودی را مدیریت و کنترل کند، گفت: ساختار سیاست های خارجی عربستان سعودی، تحریک آمیز با قالب سردرگمی و بی قراری گفتمانی است که اگر شناختی از این رفتارها و ساختارها وجود نداشته باشد، ممکن است بحرانها و تعارضات شدیدتر از این را نیز در آینده شاهد باشیم.

وی با اشاره به این‌که عربستان سعودی ایران اسلامی را با برخورداری از این جایگاه واقعی در منطقه، تهدیدی بزرگ در برابر خود می بیند، افزود: قطع ارتباط عربستان و برخی کشورهای وابسته به آن، تأثیری در منطقه و امور داخلی ایران ندارد، چراکه عربستان سعودی در منطقه از جایگاه هژمون برخوردار نیست که بخواهد تهدیدی علیه منافع جمهوری اسلامی ایران ایحاد کند.

کارشناس سیاست و روابط بین الملل افزود: مدیریت هوشمند جمهوری اسلامی ایران و در رأس آن مدیریت رهبر معظم انقلاب کاربست قدرت سخت و نرم در قالب دیپلماسی هوشمند و شناسایی تهدیدات و مد نظر قرار دادن منافع ملی و همچنین توانمندسازی اقتصادی با توجه به سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری نظام، می تواند به ارتقای منزلت منطقه‌ای و بین المللی ایران منجر شود.