راه‌اندازی دستگاه گیرنده ماهواره‌ای برای پایش تغییرات دریاچه ارومیه در دانشگاه تبریز

دسته: آذربایجان شرقی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۲ دی ۱۳۹۴

عصر تبریز: رئیس دانشگاه تبریز از راه‌اندازی دستگاه گیرنده ماهواره‌ای دانشگاه تبریز، برای پایش و مطالعه تغییرات اقلیمی از جمله ریزگردهای دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، محمدرضا پورمحمدی با اشاره به اهمیت پایش در امور احیای دریاچه اظهار داشت: با استفاده از این ماهواره، سیستم‌های جوی، عناصر اقلیمی، پوشش گیاهی، توسعه محدوده‌های نمکی، کاهش سطح آب دریاچه، رطوبت منطقه و … در هر نیم ساعت می‌تواند مانیتورینگ و رصد شود.

رئیس دانشگاه تبریز در ادامه با بیان اینکه هم‌اکنون تصاویر ماهواره‌ای NOAA AVHRR سنجنده‌های ۱۵ و ۱۸، به وسیله این سیستم دریافت می‌شود، اضافه کرد: بعد از رفع تحریم‌ها می‌توان به تصاویر تمام ماهواره‌های جهانی دسترسی پیدا کرد و این سیستم در میان دانشگاه‌های کشور  فقط در این دانشگاه وجود دارد.

وی بررسی وضعیت کلی سیستم ماهواره‌ای، برآورد نواقص سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، کابل‌کشی مجدد و تعویض کلیه اتصالات کابل‌های انتقال‌دهنده، تعمیر رک کنترل‌کننده برق تعویض قطعات مرتبط، نصب و راه‌اندازی نرم افزارهای دریافت و کنترل‌کننده سیستم Grabber، انجام تست‌های راه‌اندازی سیستم گیرنده، اتصال به مرکز شرکت DartCom کشور انگلستان و دریافت کدهای رهگیری اولیه، نصب نرم‌افزارهای سیستم عامل بر روی PC1 و PC2 و… را از جمله مراحل انجام یافته این پروژه عنوان کرد.

پورمحمدی افزود: تامین قطعات سخت‌افزاری مورد نیاز در روند بهینه‌سازی سیستم، دریافت مجوزهای (License) جدید از کمپانی مربوطه در روند دریافت تصاویر ماهواره‌ای، به هنگام‌سازی نرم‌افزارهای iDAP و MacroPro، ایجاد شبکه گردش اطلاعات در محدوده دانشگاه تبریز، ایجاد سیستم ارتباطی به منظور انتقال تصاویر ماهواره‌ای به سازمان محیط زیست، آموزش نیروهای معرفی شده از طرف سازمان ذیربط و ایجاد و تجهیز کارگاه پردازش تصاویر ماهواره‌ای در مرکز آینده پژوهی از مراحل بعدی برای کارایی بیشتر این پروژه است.

احمد فاخری‌فرد، استاد گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز نیز در این ارتباط گفت: هر ماهه به طور متوسط ۸ جلسه و ۱۰ بازدید از طرح‌های در حال اجرای احیای دریاچه ارومیه از سوی دفتر برنامه‌ریزی و پایش دانشگاه تبریز صورت می‌گیرد.

علی اکبر رسولی، استاد دانشکده جغرافیا و برنامه‌ریزی و مسئول مرکز GIS دانشگاه تبریز، اجرای راه‌اندازی دستگاه گیرنده ماهواره‌ای دانشگاه برای بهره‌برداری از اطلاعات ماخوذه در پایش و مطالعات ریزگردهای دریاچه ارومیه را بر عهده دارد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی

سوال امنیتی *

آذربایجان شرقی
ایران
بین الملل