«دیوار مهربانی» به «کلبه مهربانی» تبدیل شد/شهرجدید سهند، پیشگام ایجاد کلبه مهربانی

دسته: آذربایجان شرقی , اجتماعی , اخبار برگزیده
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۲۴ دی ۱۳۹۴

عصر تبریز:همزمان با روزهایی که در برخی از نقاط کشور عشق، روی دیوارهای مهربانی تقسیم می‌شود، شهروندان ومسئولان سهندی با ابتکار جدید این دیوار را به کلبه مهربانی تبدیل کردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این روزها در فضای مجازی دیوارهای زیادی «مهربان» لقب گرفته‌اند، ولی مردم شهر سهند آذربایجان شرقی این ابتکار را به کلبه مهربانی تبدیل کردند تا لباسی از این جنس را بر تن نیازمندانی بپوشانند که در همین نزدیکی‌ها زندگی می‌کنند و بگویند اینجا مهربانی است و عشق و گرما، آن هم در روزهایی که زور آفتاب به گرم کردن زمین نمی‌رسد.

IMG_20160123_075540

دیوار مهربانی بهانه ای است برای نشان دادن مهربانی مردم به یکدیگر و اینکه نشان دهیم که در این عصری که همه آن را عصر فراموشی ارزش‌ها می‌دانند، هنوز هم انسانیت زنده و مهربانی و محبت در دل‌ها خصوصاً دل‌های سهندی‌ها موج می زند.

 

کلبه ای که مهربانی را بین مردم تقسیم می‌کند

طرح دیوار مهربانی در برخی از شهرها به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر شکل گرفته  که دارای شعار «نیاز نداری بذار، نیاز داری بردار» است که در سراسر جهان علاوه بر بازتاب، تأثیر قابل توجهی داشته است.

امروز طرح کلبه مهربانی شهرداری سهند با مشارکت شهروندان نیکوکار در این شهر راه اندازی شد که سهندی‌ها حتی یخ کردن‌های زمستانشان را هم شریک شدند به امید اینکه لباس مهر برتن همه مان باشد، شاید این زمستان برای خیلی‌ها گرم‌ترین زمستان عمرشان باشد، شاید هم برای خیلی‌ها مهربان‌ترین دیوار شهر، پناهگاهی باشد تا از گرما در زمستان استفاده کنند.

این کلبه، همه مردم را  اعم از دارا و ندار به سوی خود می‌کشاند، دارا از کنار این دیوار می‌گذرد و ذره‌ای از مهربانی‌اش را به گوشه‌ای از دیوار آویز می‌کند و ندار، بی منت و بدون تحقیر از این مهربانی بهره‌مند می‌شود و به این صورت، این کلبه، مهربانی خود را بین مردم شهر جدید سهند تقسیم می‌کند.

 

اساس راه اندازی کلبه مهربانی، حفظ کرامت انسانی است

علی علمی رئیس شورای اسلامی شهر سهند درحاشیه  مراسم افتتاحیه کلبه مهربانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اسکو، اظهارداشت: رسیدگی به نیازمندان و افراد بی بضاعت جامعه وظیفه  افراد توانمند  و مسئولین  جامعه  است که طرح راه اندازی کلبه مهربانی با محوریت حفظ کرامت انسانی و مشارکت افراد خیر و نیکوکار و با همکاری شهرداری و شورای اسلامی سهند اجرا شده است.

IMG_20160123_075544

رئیس شورای اسلامی شهر سهند با بیان اینکه در این کلبه شهروندان به طور خود جوش و مردمی اقلام مازاد نیاز خود را به صورت رایگان به افراد نیازمند جامعه اهداء می‌کنند تا در فصل سرد زمستان گرمی بخش قلوب افراد نیازمند باشند، افزود: کمک و یاری به همنوع از توصیه ها و سفارشات دین مبین اسلام است که کمک به دیگران و افراد نیازمند، تنها محدود و مختص به افراد بخصوص و سازمان‌ها نبوده و همه می‌توانند در حد وُسع خود به کسانی که نیازمند یاری هستند، امداد رسانی نماید.

وی ترویج فرهنگ دستگیری از افراد نیازمند و کمک به قشر بی بضاعت جامعه را یکی از برنامه‌های فرهنگی شهرداری و شورای اسلامی شهر سهند عنوان کرد و گفت: جهت دستیابی به شهر سالم و زندگی سالم، تأمین نیازهای اولیه افراد جامعه از اولویت‌های مدیریت شهری محسوب شده و در این راستا خیرین و شهروندان نیکوکار داوطلب، می‌توانند برای اهداء لوازم، پوشاک و حمایت‌های مادی خود در این طرح شرکت نموده و برای کسب اطلاعات بیشتر با روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی این شهر تماس بگیرند.

 

در این دنیای ماشینی هنوز مهربانی و نوع‌دوستی بین مردم یخ نزده است

از مقابل ساختمان شهرداری سهند به سمت کلبه ای می‌روم که حالا به نام مهربانی میان سهندی‌ها شناخته‌شده، یکی از جوانان آن محله که متوجه می‌شود خبرنگار هستم، علاقه‌مند می‌شود که مصاحبه کند اسمش حسین محمدزاده است که می‌گوید، این طرح بسیار خوبی است، چرا که می‌تواند به کمک خیلی‌ها بیاید به ویژه در شهری که ممکن است که همه همدیگر را بشناسند این امر باعث می‌شود افراد بدون نام بروند، هرچه می‌خواهند بردارند.

IMG_20160123_080444

از وی در مورد استقبال شهروندان  از این طرح سؤال می‌کنم  که می‌گوید: شاید در ابتدا این امر، موضوعی دور از ذهن باشد اما قطعاً به مرور نهادینه می‌شود آن وقت همه می‌آیند و در این طرح شرکت می‌کنند.

وی درباره میزان توجه شهروندان به این کلبه، می‌گوید: به هرحال  این کلبه یک حرکت خوب مردمی است که هرچند نتواند گره زیادی از مشکلات نیازمندان رفع کند اما حداقل یک تلنگری است که هرکس هرچقدر برایش مقدور هست به دیگران کمک کند.

قاسم کاظمی دیگر شهروند سهندی درگفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اسکو می‌گوید: من اول این طرح را در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی دیدم  و فکر می‌کنم اولین شهر، شیراز بود، روزی که دیدم در شیراز این کار انجام شده و البته موفق هم بوده‌اند امیدوار بودم که این حرکات در تمام نقاط کشور عزیزمان گسترش یابد.

به گزارش تسنیم، دیوارهای سنگی، سیمانی و آجری که روزی تنها تکیه‌گاه نیازمندان خسته بودند حالا در این سرمای استخوان سوز زمستان تبدیل به گرما و امیدی برای دستان یخ‌زده آن‌ها شده‌اند، گرمایی که نشان می‌دهد که در این دنیای ماشینی و فنّاوری هنوز مهربانی و نوع‌دوستی بین مردم یخ نزده است.

گزارش از سعید رنجبر پرنیاء

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی

سوال امنیتی *

آذربایجان شرقی
ایران
بین الملل