نوید عبدالرحیم­ پورحکیمی؛ دانشجوی مخترع و پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی شبستر
نوید عبدالرحیم­ پورحکیمی؛ دانشجوی مخترع و پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی شبستر

نوید عبدالرحیم­ پورحکیمی متولد سال ۱۳۶۷ و دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی شبستر مخترع، محقق و پژوهشگر و هم­زمان مهندس ناظر سازمان نظام مهندسی تبریز است. وی دارای چندین گواهی­نامه ثبت اختراع و مقاله در کنفرانس­ ها و مجلات و مشارکت در اجرای چندین طرح پژوهشی با استادان است.

نوید عبدالرحیم­ پورحکیمی متولد سال ۱۳۶۷ در تبریز می­باشد، تحصیلات ابتدایی را در مدرسه آیت الله کاشانی تبریز شروع نموده و پس از اتمام مقطع راهنمایی، در دوران دبیرستان به دلیل علاقه داشتن به درس­ های محاسباتی رشته ریاضی و فیزیک را انتخاب کرد. در سال ۱۳۸۵ در مقطع کاردانی عمران از دانشگاه غیرانتفاعی سراج که از کنکور سراسری انتخاب می­شد پذیرفته شد.

در ترم دوم دانشگاه برای مسابقات بتن کشوری Aci  به همراه دوستانش ثبت نام کرد و با پشتکار فراوان و تحقیق زیاد به  طراحی قطعه­ های بتنی پرداختند.

تیم نوید عبدالرحیم­پورحکیمی در اولین پروژه خود مقام اول را کسب کرد که این جرقه و انرژی مثبتی برای آغاز کارهای بعدی وی بود  و توانست چندین سال متوالی مقام اول را کسب کند.

وی مقطع کارشناسی را در سال۱۳۸۷ در دانشگاه آزاد تبریز در رشته عمران ادامه داده و در آن دوره نیز در مسابقات بتن شرکت کرد. چندین طرح پژوهشی انجام داده و مقاله­ های متعددی چاپ و منتشر کرد.

معرفی دانشجوی مخترع، محقق و پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی شبستر نوید عبدالرحیم­ پورحکیمی

در ترم­های بعدی نیز با کمک دوستان و مطالعه بسیار و طراحی­ های خاص به فکر انجام پروژه­ های بزرگتر بود، با آزمایش­های شبانه ­روزی در دانشگاه آزاد اسلامی به حول قوه الهی توانست نتیجه آزمایشات خود را گرفته و چندین اختراع کشوری در زمینه عمران و مصالح ساختمانی در اداره ثبت اختراعات کشور به ثبت رسانده و نیز از آزمایشگاه عمران و معاونت پژوهشی و بنیاد مسکن تبریز تاییدیه برای اختراعات بدست آورد.

نوید پس از اتمام مقطع کارشناسی به خدمت مقدس سربازی اعزام و در سپاه عاشورای آذربایجان شرقی مشغول خدمت سربازی شد.

تجربه­ های عملی در کارهای عمرانی و ساختمانی و مدارک علمی، بسیجی فعال را جزو برگزیدگان به عنوان سرباز نمونه قرار داد. به دلیل اخلاق و رفتار نمونه و اختراعات و مقام­ هایی که کسب کرده بود، ستاد کل نیروهای مسلح کشور، از شمال­غرب کشور وی را به عنوان سرباز نمونه کشوری انتخاب کرد و از طرف سرلشگر فیروز­آبادی مورد تقدیر قرار گرفت.

معرفی دانشجوی مخترع، محقق و پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی شبستر نوید عبدالرحیم­ پورحکیمی

بعد از یکسال از پایان خدمت در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کرد و پس از قبولی، در رشته مهندسی عمران سازه دانشگاه آزاد اسلامی شبستر در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام کرد. در ترم اول همزمان با حضور در کلاس­ها  به انجام آزمایشات علمی و نوشتن مقاله جهت ارائه در کنفرانس­های بین ­المللی و مطالعه دروس سازمان نظام مهندسی در رشته نظارت و اجرا ادامه داد.

در ترم اول توانست ضمن کسب نمرات عالی در دروس دانشگاهی از امتحان نظام مهندسی قبول شود.

کارشناسی ارشد سازه را در واحد شبستر در ۳ ترم تمام کرد و در طول ۳ ترم توانست به افتخاراتی مانند داوری در یکی از کنفرانس­های بین ­المللی و کسب مدرک نظارت و اجرا سازمان نظام مهندسی و همچنین ۶ مقاله در کنفرانس ملی و بین المللی دست یابد.

وی ضمن انتقاد از برخی مسئولان و تصمیم ­گیران در حوزه عمران و ساختمان به جهت اهمیت ندادن به دست­آوردهای جدید علمی مخترعان و عدم توجه به نیازهای پژوهشی پژوهشگران، از توجه و همراهی استادان گروه عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد شبستر خصوصا دکتر جواهرزاده در رسیدن به اهداف علمی خود یاد می­کند و از مادر و برادر بزرگترش به خاطر حمایت ­های پدرانه­ ایشان قدردان است.

معرفی دانشجوی مخترع، محقق و پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی شبستر نوید عبدالرحیم­ پورحکیمی

عناوین برخی از افتخارت علمی نوید عبدالرحیم پورحکیمی:

–          ثبت اختراع بالا­بر تمام اتوماتیک هوشمند ریلی،

–         ثبت اختراع پانل پلیمری سبک ژئوگریدی با فناوری نانو،

–         ثبت اختراع بلوک سقفی سبک ژئوگریدی با فناوری نانو،

–         ثبت اختراع بلوک کامپوزیتی سبک با فناوری نانو،

–         مقاله اثر الیاف فورتا بر مقاومت فشاری بتن سبک و تعیین درصدبهینه برای نوع الیاف،

–         مقاله اثر الیاف فورتا بر مشخصات مکانیکی( فشاری- کششی- خمشی ) بتن سبک و کنترل ترک خوردگی بتن توسط این نوع الیاف،

–         مقاله بررسی آزمایشگاهی مقایسه مقدار الیاف صفر درصد با یک درصد فورتا بر مشخصات مکانیکی ( فشاری –خمشی ) یک نوع بلوک بتنی سبک پازلی ومقاله بررسی آزمایشگاهی پنج طرح اختلاط بتن سبک برای تعیین طرح اختلاط بهینه و ارائه برای استفاده در مهندسی عمران و مصالح پیش ­ساخته به وسیله لیکا و پامیس منطقه آذربایجان ارایه شده در  کنفرانس بین المللی معماری شهرسازی عمران هنر محیط زیست۲۰۱۵ICAUCAE ،

–         رتبه برتر سومین دوره مسابقات علمی بتن نکوداشت شادروان دکتر قالیبافان،

–         شرکت در همایش ملی معماری و توسعه نوین شهری –اردیبهشت ۹۳ تبریز بامقاله طراحی وسخت بلوک سقفی سبک ژئوگریدی با فناوری نانو تکنولوژی و مصالح نوین  جهت استفاده در سقف­ های ساختمانی،

–         اثر الیاف فلزی بر پارامترهای مقاومتی (کششی – فشاری) بلوک­های بتنی سبک و ارائه طرح اختلاط بهینه آنها،

               –         و مشارکت در انجام طرح­های پژوهشی متعدد دیگر…..