افزایش ۲۱ سانتی‌متری ارتفاع آب دریاچه ارومیه
افزایش ۲۱ سانتی‌متری ارتفاع آب دریاچه ارومیه

حجم آب موجود در دریاچه از ۲٫۲۷ میلیارد متر مکعب در سال ۹۴ به ۳٫۱۴ میلیارد متر مکعب رسیده است.

عصرتبریز: مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی از افزایش ارتفاع ۲۱ سانتی‌متری آب دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: حجم آب موجود در دریاچه از ۲٫۲۷ میلیارد متر مکعب در سال ۹۴ به ۳٫۱۴ میلیارد متر مکعب رسیده است.

خلیل ساعی صبح امروز در بازدید از مسیر «آجی‌چای» در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: براساس برنامه‌ها و سیاست‌های ابلاغی و اعلامی تاکنون بر طبق زمان‌بندی تعریف شده اقدامات انجام گرفته است.

وی افزود: همکاری مردم به غیر از مطالبات معدود و بی‌مورد آب کشاورزی و برداشت غیرمجاز در بخشی از نقاط حوضه آبریز ستودنی و قابل تقدیر است.

این مسئول تامین حق‌آبه لازم برای کشاورزی را ضروری دانست و اضافه کرد: با توجه به اظهارات نماینده جهاد کشاورزی استان مبنی به نبود نیاز آبی در این ماه از فصل سال قطعاً نیازی به آبیاری نیست و ستاد احیا در زمان لازم حق‌آبه مورد نیاز برای آبیاری محصولات کشاورزی منطقه را فراهم خواهد کرد.

ساعی با اشاره به بارندگی‌های اخیر در استان ادامه داد: براساس گزارش اداره‌کل هواشناسی استان در سال‌زراعی جاری و مقایسه آن با میانگین دوره آماری سال قبل به میزان ۳۵٫۲ میلی‌متر کاهش بارندگی داشتیم، این در حالی است که تراز دریاچه از ۱۲۷۰٫۶۹ در سال ۹۴ به تراز ۱۲۷۰٫۸۷ رسیده است.

وی اضافه کرد: در مجموع ۲۱ سانتی‌متر افزایش ارتفاع دریاچه داریم که سند موفقیت اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه است.

این مسئول تصریح کرد: حجم آب موجود در دریاچه از ۲٫۲۷ میلیارد متر مکعب در سال ۹۴ به ۳٫۱۴ میلیارد متر مکعب رسیده است و خبر بسیار خوشحال کننده‌تر اینکه وسعت دریاچه ارومیه با بالا آمدن تراز سطح آب و حجم آب موجود افزایش یافته و از ۲۴۹۱٫۵۳ کیلومتر مربع به ۲۶۷۰٫۲۰ کیلو مترمربع رسیده است.

ساعی با تاکید بر جدی بودن بحران آب ضمن تقدیر و تشکر از همه فعالان در بخش احیای دریاچه ارومیه و آب گفت: هنوز تا رسیدن به مقصد نهایی فاصله زیادی داریم و قطعاً با همت مردم منطقه دریاچه ارومیه احیا خواهد شد.