آذربایجان‌شرقی به ۹۷ کشور دنیا ۲ میلیارد دلار محصولات غیرنفتی صادر کرد
آذربایجان‌شرقی به ۹۷ کشور دنیا ۲ میلیارد دلار محصولات غیرنفتی صادر کرد

میزان صادرات غیرنفتی استان در ۱۲ ماهه سال گذشته بدون احتساب صادرات خدمات فنی و مهندسی به ۲ میلیارد دلار رسید.

عصر تبریز: قائم‌مقام سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان‌شرقی گفت: میزان صادرات غیرنفتی استان در ۱۲ ماهه سال گذشته بدون احتساب صادرات خدمات فنی و مهندسی به ۲ میلیارد دلار رسید.

غلامعلی راستی با تشریح آمار صادرات غیرنفتی استان در سال ۹۴ اظهار داشت: براساس آخرین آمار آنچه که از ابتدای سال ۹۴ مورد تاکید مقامات و مدیران سازمان‌های اقتصادی استان در خصوص صادرات ۲ میلیارد دلاری بود محقق شد.

وی با اشاره به ترکیب کالاهای صادراتی ادامه داد: عمده صادرات مربوط به کالاهای صنعتی با بیش از ۹۰۰ میلیون دلار، کالاهای کشاورزی با ۲۷۷ میلیون دلار و فلزات با ۱۸۰ میلیون دلار است.

وی آمار استخراجی را شامل تمام کالاهای صادراتی آذربایجان‌شرقی از مبادی گمرکات استان و سایر گمرکات کشور اعلام و اضافه کرد: وزن کالاهای صادر شده از استان در ۱۲ ماهه سال ۹۴ معادل یک میلیون و ۹۰۲ هزار تن است.

راستی میزان صادرات از طریق گمرکات استان در مدت یاد شده یک میلیون و ۴۲ هزار و ۵۹۰ تن به ارزش یک میلیارد و ۲۷ میلیون و ۹۴۴ هزار و ۹۶۷ دلار اعلام کرد و گفت: این ارقام در مقایسه با سال قبل از لحاظ وزنی ۵ درصد و از لحاظ ارزشی ۲ درصد افزایش داشته است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه در ۱۲ ماهه سال ۹۴ مقدار ۵۲۳ هزار و ۷۷ تن انواع کالا به ارزش یک میلیارد و ۷۴ میلیون و ۵۱۳ هزار و ۲۱۸ دلار از طریق گمرکات استان آذربایجان‌شرقی وارد کشور شده است، اظهار داشت: این میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال ۹۳ به لحاظ وزنی چهار درصد و به لحاظ ارزشی ۳۰ درصد کاهش داشته  است.

وی تعداد کشورهای مقصد صادراتی کالاهای استان را ۹۷ کشور اعلام کرد.