احیای دریاچه ارومیه با موسیقی سنتی!

دسته: اجتماعی , ویژه
۷ دیدگاه
پنج شنبه - ۲۱ خرداد ۱۳۹۴

عصر تبریز/شبستان: دیدن بنر جشنواره موسیقی دریاچه ارومیه باعث مکث چند ثانیه ای من در کنار خیابان شد، جشنواره موسیقی برگزار می کنیم تا دریاچه بیمار ما سیراب شود!مسئولان در تمامی جلسات و کارگاه های هم اندیشی از فرهنگسازی برای روستاییان دم می زنند که باید آموزش ببینند تا آب را درست مصرف کنند در حالی که این مسئولان در مصرف هزینه های احیای دریچه ارومیه خودشان نیاز به آموزش دارند.

۱۵-۶-۱۰-۸۲۴۴۳Image00002

حقآبه کشاورزان را کم کرده اند تا دریاچه سیراب شود ولی قطره ای به آن افزوده نمی شود و معلوم نیست این حقآبه به کجا می رود و آنگاه کشاورز نجیب استان ما باز هم با این وضعیت کم آبی به کشت مشغول است و انگ بی فرهنگی می خورد و ما شهریان با فرهنگ برای احیای دریاچه ارومیه آواز می خوانیم.خوشبحال دل بی دلواپسی مسئولان ما!مانده ام در کجای دنیا برگزاری جشنواره موسیقی باعث احیای دریاچه و یا رودخانه ای شده است که این هم دومین باشد.

۱۵-۶-۱۰-۸۲۵۲۳Image00008

در شعاری که در این بنر نوشته شده گفته اند: «نغمه هایمان را برای احیای دریاچه ارومیه هم صدا کنیم»ستاد احیای دریچه ارومیه گویا از لحاظ روحی تضعیف شده اند که می خواهند با نغمه های سنتی و فولکلور بار دیگر شادمان و مسرور از خشکی دریاچه شوند.حرکت های نمادین برای بازگو کردن بحران همیشه کارساز بوده است، مثل چالش سطل نمک و بازدید از دریاچه خاموش ولی دیگر برگزاری جشنواره موسیقی و به صدا در آوردن ساز و دهل در پارک و فضای آزاد واقعا قابل تامل است.

۱۵-۶-۱۰-۸۲۵۴۱Image00011

پیرمردی در کنار بنر ایستاده و سرشان تکان می داد، نزدیک تر شده و پرسیدم: به نظرتان برگزاری اینگونه برنامه ها تا چه حد ضرورت دارد؟

نفسی تازه کرد و گفت: جمع کردن یک عده مردم بیکار که خشک شدن و یا نشدن دریاچه ارومیه فرقی به حالشان نمی کند چگونه می تواند برای دریاچه ضرورت داشته باشد، کاش به جای هزینه ای که برای برگزاری این جشنواره مصرف شده است چند تانکر آب به صورت نمادین به دریاچه خالی می شد.

۱۵-۶-۱۰-۸۲۵۵۹Image00014

پیرمرد راست می گفت، این برنامه نه نمادین است و نه ضروری بلکه فقط سرگرمی چند ساعته برای چندین نفر بیکار است که عصر تابستان خود را در پارک قدم می زنند و باز هم دریاچه ما عطش مانده و نفس نفس می زند.

۱۵-۶-۱۰-۸۲۵۱۳Image00007

اگر دریاچه گریه کردن می دانست امروز باید های های به حال مسئولان ستاد احیای دریچه ارومیه گریه می کرد.

مسئولان در شعار های خود فریاد زدند که شهید موسی کلانتری دریاچه ارومیه را موسی گونه شکافت و برادرش عیسی کلانتری می خواد عیسی گونه زنده اش کند!

حال من می پرسم که آیا برگزاری جشنواره موسیقی دریاچه ارومیه را احیا خواهد کرد؟!

۱۵-۶-۱۰-۸۲۵۳Image00005

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز
دیدگاه ها
بهمن جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۴:۴۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام و خسته نباشید خدمت برگذارکنندگان این جشنواره، چرا که موسیقی یکی از مهمترین روشها برای حساسیت زایی در بین مردم است که بعنوان اولین قدم در آگاهی و به طبع آن تغییر بینش و تغییر رفتار در حفاظت محیط زیست را در پی خواهد داشت.

    فروردین! جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۷:۴۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    میشه توضیح بدین موسیقی چه ربطی به احیای دریاچه داره؟؟؟
    آگاهی مردم از طریق بسته های فرهنگی بهتر از اینه که میلیون ها تومان پول بی صاحبو تلف کنین بعد بگن بودجه کمه برای احیاء!!!

    موسیقیدان جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۸:۵۷ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

    شما که اطلاعاتتون در زمینه موسیقی خوبه لطفا در مورد نحوه بارور کردن ابرها با استفاده از موسیقی سنتی توضیح بدین

ناشناس جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۷:۱۱ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به جای هزینه کردن بیخود پول بیت المال به این کارهای بی اثر هزینه رو برای تهیه پکیج های فرهنگی برای کشاورزان هزینه کنید این همایش اسمش یمایشه نه همایش خروجی این همایش ها رو متولیان اجراییش توضیح بدن لطفا!

ناشناس شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۳:۴۸ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خیلی خنده داره موسیقی و احیای دریاچه
پول اضافی دارن بلد نیستن خرج کنن این همایش ها بالای ۷۰؛۸۰میلیون هزینشه این همه بنر چاپ کردن که جی؟؟؟

مهدی شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۶:۰۴ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

فرهنگ سازی با موسیقی برای کشاورزان???
جوک قرن
بهتره برای اداره ارشاد کنسرت برگزار کنین کارنامه ستاد قابل دفاع نیست

shim.s یکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۵:۵۰ ق.ظ پاسخ به دیدگاه

bebin kiya umadan daryache ro ehya konan
faqatshoar
amal chizinadidim ma khoda khodesh rahm kone

صرف نظر از پاسخگویی

سوال امنیتی *

آذربایجان شرقی
ایران
بین الملل