تخصیص اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه

دسته: آذربایجان شرقی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۶ خرداد ۱۳۹۴

CYMERA_۲۰۱۵۰۶۲۰_۰۲۱۲۵۱

عصر تبریز: دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت:امسال ۱۹ هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال برای احیای دریاچه تخصیص یافته است.

که قرار است در حوزه آبریز دریاچه ارومیه به شکل مدیریت شده هزینه شود و حقابه دریاچه از همان حوزه به دریاچه برگردد .

کلانتری عصر امروز در نخستین نشست هم اندیشی با فرمانداران و بخشداران آذربایجان شرقی در خصوص برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه در تبریز افزود : طرح انتقال آب از رود ارس به این دریاچه به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی منتفی شده است.

وی گفت : مدیریت مصرف آب کشاورزی مهترین رویکرد دولت برای احیای دریاچه ارومیه است چرا که این بخش با مصرف ۸۰ درصدی منابع آبی ، نقش اصلی را در کاهش ۷۰ درصدی حجم آب ورودی به دریاچه دارد.

به گفته کلانتری ، قرار است با صرفه جویی ۴۰ درصدی در آب کشاورزی در طول ۵ سال آینده هر سال ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب به این دریاچه رهاسازی شود.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه هم در این نشست گفت : سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به پارسال ۳ سانتی متر پایین تر آمده است.

تجرشی با اشاره به تراز اکولوژیکی ۵۰ درصدی این دریاچه تصریح کرد : بخش جنوبی دریاچه آب ندارد چرا که به جای ورود ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب به این حوزه تنها ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد دریاچه شده است .

وی افزود : بهره وری در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی از میانگین کشوری هم ۳۰ درصد پایین تر است و این در حالی است که کشاورزان این استان در حوزه دریاچه ارومیه با روشهای سنتی به تولید محصولات مشغول هستند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی

سوال امنیتی *

آذربایجان شرقی
ایران
بین الملل