روابط برادرانه ایران و ترکیه در گذشته نزدیک از امتحانات سختی عبور کرده و بار دیگر دیده شد که روابط ریشه داری بین ایران و ترکیه وجود دارد.

عصر تبریز: سرکنسول ترکیه در تبریز با تاکید بر این که تقویت روابط با جمهوری اسلامی ایران برای ترکیه حائز اهمیت است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در کودتای نظامی رخ داده در ترکیه نشان داد که در کنار دموکراسی و ملت ترک قرار دارد.

وی با اشاره به کودتای نافرجام ۲۵ تیر ماه سال جاری در این کشور، گفت: جمهوری اسلامی ایران از حق حاکمیت انسان ها بر سرنوشت خود حمایت می کند و بر این اساس کودتا علیه دولت قانونی و منتخب مردم یک کشور از نظر ایران محکوم است.

جبارزاده، ناکام ماندن کودتا در ترکیه را نشانگرغیرت ملی مردم این کشور و نهادینه شدن دموکراسی دانست و گفت: اعتقاد ما این است که رای مردم حق الناس است و با شکست کودتا در ترکیه در واقع حق الناس در این کشور حفظ شد.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که حمایت خود را از دولت قانونی ترکیه اعلام کرد، افزود: ترکیه در روزهای سخت تحریم در کنار ایران حضور داشت و مردم ایران دوستان روزهای سخت خود را فراموش نمی کنند.

جبارزاده با بیان این که تروریسم مشکل انسان ها در همه نقاط دنیاست، گفت: جنگ با تروریسم درهر زمان وظیفه اصلی دولت هاست و این پدیده در هر شکلی که ظهور کند باید در مقابل آن ایستاد و با آن جنگید.

استاندار آذربایجان شرقی در پایان سخنان خود گفت: از بازگشت زندگی عادی به میان مردم ترکیه خوشحالیم و امیدواریم روزهای آینده روزهای خوبی برای مردم جهان به خصوص ایران و ترکیه باشد.

سرکنسول جمهوری ترکیه در تبریز هم در این دیدار با تاکید بر این که تقویت روابط با جمهوری اسلامی ایران برای ترکیه حایز اهمیت است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در کودتای اخیر نشان داد که حامی ملت و دولت ترکیه است.

فاهری چاغلار با اشاره به این که خوشبختانه با پشتیبانی مردم ترکیه، کودتا در این کشور ناکام ماند، افزود: یکی از مهم ترین ابعاد این کودتا این بود که مردم با شجاعت از دموکراسی دفاع کردند و این اتفاق باعث تقویت همبستگی ملت ترکیه شد.

سرکنسول ترکیه در تبریز با اشاره به تماس تلفنی رییس جمهوری اسلامی ایران با همتای ترک خود و اعلام حمایت ایران از ملت و دولت قانونی ترکیه، گفت: روابط برادرانه دو کشور در گذشته نزدیک از امتحانات سختی عبور کرده و بار دیگر دیده شد که روابط ریشه داری بین ایران و ترکیه وجود دارد.

وی همچنین با تاکید بر این که کودتای نافرجام ترکیه هیچ تاثیر منفی جدی بر اقتصاد این کشور نداشته، خاطرنشان کرد: همه چیز در این کشور در حالت عادی است و مناسبات تجاری ترکیه با ایران طبق روال گذشته ادامه خواهد داشت.

چاغلار همچنین از برپایی یک همایش اقتصادی بین تجار و صنعتگران ایران و ترکیه در تبریز در آینده نزدیک خبر داد و گفت: امنیت در ترکیه به حالت عادی برگشته و گردشگران بدون هیچ دغدغه ای می توانند از این کشور دیدن کنند.