تبلیغ فرقه گرایی با پوشش طب اسلامی در تبریز/ “بخور مقدس” برای دفع ارواح خبیثه!
تبلیغ فرقه گرایی با پوشش طب اسلامی در تبریز/ “بخور مقدس” برای دفع ارواح خبیثه!

درحالیکه تمام دستگاه های نظارتی، امنیتی و حتی مراجع دینی بر لزوم هوشیاری برای مقابله با “فرقه گرایی” تاکید می کنند، برگزاری خودسرانه ی مراسمی مشکوک به بهانه ی “تدریس طب اسلامی” از سوی برخی مساجد و حسینیه های تبریز، بازتاب وسیعی در فضای مجازی به همراه داشته است. عصر تبریز: درحالیکه تمام دستگاه های […]

درحالیکه تمام دستگاه های نظارتی، امنیتی و حتی مراجع دینی بر لزوم هوشیاری برای مقابله با “فرقه گرایی” تاکید می کنند، برگزاری خودسرانه ی مراسمی مشکوک به بهانه ی “تدریس طب اسلامی” از سوی برخی مساجد و حسینیه های تبریز، بازتاب وسیعی در فضای مجازی به همراه داشته است.

عصر تبریز: درحالیکه تمام دستگاه های نظارتی، امنیتی و حتی مراجع دینی بر لزوم هوشیاری برای مقابله با “فرقه گرایی” تاکید می کنند، برگزاری خودسرانه ی مراسمی مشکوک به بهانه ی “تدریس طب اسلامی” از سوی برخی مساجد و حسینیه های تبریز، بازتاب وسیعی در فضای مجازی به همراه داشته است.
هفته ی گذشته وقتی بنرهای اطلاع رسانی با عنوان “جلسه ی طب اسلامی” در سطح شهر تبریز نصب می شد، کسی احتمال نمی داد که این موضوع به یک سوژه ی رسانه ای تبدیل شود اما پس از انتشار اخبار، تصاویر و مباحث مطرح شده در برنامه ی مذکور، اینک نهادهای ذیربط از چند و چون برگزاری آن اظهار بی اطلاعی کرده و مسئولیت تبعات اش را بر گردن دیگری می اندازند!
همانگونه که از آگهی های تلگرامی این همایش پیداست، گردانندگان و برگزارکنندگان آن پا را از بحث طب اسلامی و سنتی فراتر گذارده و با طرح مباحثی مانند “بخور مقدس حضرت مریم(س)” ادعای درمان جن زدگی و دفع ارواح خبیثه داشته اند!
پر واضح است که طرح چنین موضوعاتی از دایره ی طب اسلامی و حتی اعتقادات دینی فراتر گذارده و به دایره ی مباحث انحرافی و فرقه های نوظهور وارد می شود!
در گفتگو با مسئولان دستگاه های ناظر بر مراسمات مختلف مشخص می شود که متولی خاصی برای این موضوع در کشور وجود نداشته و هرکس به خود اجازه می دهد در پوشش های مختلف با سوءاستفاده از مباحثی مانند طب اسلامی و طب سنتی، دین و دنیای مردم را به بازی بگیرد!

لزوم ورود دستگاه های امنیتی به موضوع همایش تبریز
معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در واکنش به مسایل به وجود آمده در جلسات طب اسلامی تبریز گفت: برای مقابله با فرقه های انحرافی ورود نهادهای امنیتی ضروری است که بنا به اهمیت و درجه ی آن، اداره ی اطلاعات و اطلاعات سپاه به موضوع رسیدگی می کنند.
سعید شبستری در پاسخ به اینکه چرا نسبت به برگزاری جلسات فوق نظارتی وجود نداشته است تصریح کرد: دستگاه های دولتی به جلسات برگزار شده در مساجد ورود نمی کنند چراکه مسئولیت نظارت و صدور مجوز بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی است.
وی با اشاره به اینکه تریبون مساجد در اختیار هیئت امنای مساجد و نیز محتوای برنامه تحت نظارت سازمان تبلیغات اسلامی است اظهار داشت: استانداری و فرمانداری برای برنامه های دینی و حتی سیاسی برگزار شده در مساجد اجازه ی دخالت ندارد.
شبستری با تاکید بر آثار مخرب برگزاری جلسات انحرافی در جامعه از پیگیری این موضوع تا حصول نتیجه خبر داد.
وی اظهارات مسئولان سازمان تبلیغات اسلامی در خصوص مسئولیت دستگاه های دیگر در این موضوع را “فرافکنی” عنوان کرد و گفت: آقایان بگوند کدام یک از برنامه های مساجد تاکنون از استانداری یا فرمانداری محوز داشته اند که این دومی باشد؟!

فرمانداری متهم به کارشکنی در امور مساجد می شود
سعید برزگر، معاون سیاسی فرماندار تبریز نیز در گفتگو با خبرآنلاین از برگزاری مراسمی تحت عنوان بخور مقدس برای درمان جن زدگی اظهار تعجب کرد و افزود: هیچ شخص یا نهادی برای برگزاری چنین جلساتی از فرمانداری تبریز مجوز نگرفته است.
وی در عین حال با اشاره به اینکه برنامه های مساجد زیر نظر نهادهایی مانند تبلیغات اسلامی است یادآور شد: معمولا فرمانداری تبریز به برنامه های درون مساجد ورود نمی کند چراکه درصورت بروز مشکل، ما را به مانع تراشی برای مساجد متهم می کنند!
برزگر با اشاره به اینکه بنرهای اطلاع رسانی این جلسات را با عنوان “طب اسلامی” دیده است تصریح کرد: باید از کسی که اجازه ی نصب بنر را داده پرسید که در قبال ارائه ی چه مجوزی اجازه ی اطلاع رسانی در سطح شهر داده شده است؟

سازمان تبلیغات مسئول نیست/ سهل انگاری در برخورد با فرقه های انحرافی زیانبار است
حبیب طاهری، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان تبریز نیز ضمن اظهار بی اطلاعی از محتوای برنامه ی طب اسلامی در این شهر، هرگونه مسئولیت سازمان متبوعش در محتوای جلسات ارائه شده را رد کرد.
وی با بیان اینکه مباحث درمانی از جمله طب اسلامی و طب سنتی در کشور باید با کسب مجوز از وزارت بهداشت قانونی است افزود: برگزاری هرگونه جلسه ای که عنوان طب اسلامی و سنتی داشته و وارد حیطه ی درمان می شود، فارغ از اینکه کجا برگزار می شود باید با کسب مجوز از سوی دانشگاه علوم پزشکی انجام گیرد.
طاهری با رد مسئولیت محتوای برگزاری جلسات طب اسلامی در مساجد تبریز از سوی سازمان تبلیغات اسلامی گفت: جلسات و برنامه های درمانی و طب سنتی و طب اسلامی حتی اگر در مساجد و حسینیه ها هم برگزار شوند باید از مراجع ذیصلاح کسب مجوز نمایند.
وی در عین حال به قصور مساجد مذکور در عدم هماهنگی با سازمان تبلیغات اسلامی تبریز صحه گذاشت و افزود: قطعا ضمن بازخواست مسئولان مساجد یاد شده، با آنها برخوردهای لازم صورت خواهد گرفت.
طاهری با تاکید بر اینکه بر اساس قانون، مساجد نمی توانند محتوای برنامه های خود را بدون هماهنگی با سازمان تبلیغات اسلامی اجرا نمایند گفت: مراسم دعای بخور مقدس حضرت مریم (س) طی دو روز در مساجد و حسینیه های تبریز برگزار شد مجوز نداشته و از نظر ما غیرقانونی بود.
وی با تاکید بر لزوم هوشیاری مسئولان مساجد و مردم در خصوص جلسات مشابه یادآور شد: در اغلب جلسات مشابه منجر به سوءاستفاده های مالی از مردم ساده لوح خواهد شد.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان تبریز قصور برگزاری جلسه ی طب اسلامی را متوجه دستگاه های دیگر کرد و گفت: در مرحله ی اول این دانشگاه علوم پزشکی بود که باید در این خصوص اعلام موضع می کرد چراکه تمام مسایل مربوط به حوزه ی درمان به آنها مربوط می شود.

تبلیغ فرقه گرایی با پوشش طب اسلامی در تبریز
وی در عین حال از عدم نظارت برخی دستگاه های ذیربط نسبت به محتوای برنامه ی یاد شده انتقاد کرد و با اشاره به تجربه های تلخ کشور از پیامدهای عدم نظارت بر فرقه های نوظهور در همان اوایل کار، گفت: تجربه ی برخی فرقه های نوظهور مانند عرفان حلقه نشان داد دستگاه های مسئول در این خصوص سهل انگاری کرده و سرانجام گیر افتادیم!
رئیس سازمان تبلیغات شهرستان تبریز بر لزوم ورود دستگاه های نظارتی و حتی قضائی در این خصوص تاکید کرد و گفت: در صورت بروز چنین اشتباهات فاحش، اعتقادات نسل جوان نیز هدف قرار می گیرد.
حبیب طاهری با بیان اینکه مقوله ی درمان و شفای بیمار باهم متفاوت است گفت: موضوع درمان به حوزه ی دانشگاه علوم پزشکی مربوط بوده اما موضوع شفای بیمار با مباحث دینی آمیخته است و باید حوزه های علمیه و علمای دینی به این موضوع ورود پیدا کنند.

طب سنتی در کشور “پا” نگرفته است
با وجود گسترش مباحث مربوط به طب سنتی و طب اسلامی در سراسر کشور، به نظر می رسد این مقوله هنوز متولی خاصی ندارد.
دکتر محمدرضا صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در پاسخ به اینکه چرا این نهاد نسبت به محتوای جلسات طب اسلامی حساسیت نداشته است گفت: بر اساس قانون، مسئولیت محتوای برنامه های داخل مساجد با سازمان تبلیغات اسلامی و هیئت امنای مساجد است و این دانشگاه نمی تواند به موضوع ورود کند.
وی با اشاره به اینکه مباحث مربوط به طب سنتی در کشور سامان پیدا نکرده یادآور شد: این موضوع هنوز در داخل وزارت بهداشت نیز پا نگرفته است.
دکتر صومی با تاکید بر اینکه بدلیل حساسیت موضوع درمان و سلامت شهروندان، کسب مجوز از دانشگاه علوم پزشکی برای مباحث مشابه ضروری است تصریح کرد: متاسفانه برخی مراکز خود را مطلق دانسته و در چنین مواردی نیاز به کسب مجور نمی بینند که در آخر هم چنین مشکلاتی پدید می آید.
وی هرگونه مباحث مطرح شده در جلسات فوق را غیرعلمی خواند و افزود: موضوع را از طریق مراجع مربوطه پیگیری خواهیم کرد.
فارغ از اینکه مسئولیت برگزاری همایشی مشکوک در مساجد تبریز با چه نهادی بوده است، به نظر می رسد دستگاه های دولتی به دلیل پرهیز از تنش های احتمالی از ورود به برنامه های داخل مساجد پرهیز می کنند.
در این بین کارشناسان عقیده دارند، اهمیت دینی و اعتقادی مساجد به گونه ای است که مباحث طرح شده در آن در باور عموم نقش بسته و احتمال دارد عدم نظارت بر محتوای برنامه های برگزار شده، صدمات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.
درحالیکه طی سالیان اخیر مباحث مربوط به طب سنتی و طب اسلامی در کشور جدی شده ضروری است به جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی جسمی و حتی عقیدتی ناشی از ورود افراد غیرمتخصص به امر درمان، مباحث این حوزه، قانونمند و در اختیار نهادهای مشخص قرار گیرد.
منبع: خبرآنلاین/مهرداد خوشکار مقدم