ثبت شیوه سنتی تهیه آجیل تبریز و دوشاب ملکان در فهرست آثار ملی کشور
ثبت شیوه سنتی تهیه آجیل تبریز و دوشاب ملکان در فهرست آثار ملی کشور

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از ثبت شیوه سنتی تهیه آجیل تبریز و دوشاب شهرستان ملکان در فهرست آثار ناملموس کشور خبر داد.

به گزارش عصرتبریز، مرتضی آبدار اظهار داشت: در جلسه کمیته تخصصی ثبت آثار ناملموس که امروز ۱۰ شهریور ماه در تهران برگزار شد، شیوه سنتی تهیه آجیل تبریز و دوشاب ملکان در فهرست آثار ملی ناملموس کشور به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی افزود: آجیل تبریز از دیرباز به عنوان یکی از مرغوب‌ترین و معروف‌ترین سوغاتی‌های تبریز بوده است و قدمت آن به قبل از دوره قاجار بر می‌گردد، شهرت جهانی آجیل تبریز و شیوه تهیه سنتی آن باعث شد تا با تکمیل پرونده و پیگیری‌های اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ناملموس کشور ثبت شود.

آبدار اظهار کرد: شهرستان ملکان با تولید بیش از ۱۰۰ نوع انگور از جایگاه بسیار ارزنده‌ای در سطح کشور برخوردار است و شیره انگور نیز به عنوان یکی از فرآورده‌های اصلی آن یکی از قدیمی‌ترین سوغاتی های ملکان به حساب می‌آید.

وی گفت: با توجه به مطالعات باستان‌شناسی صورت گرفته در قلعه بختک لیلان از توابع شهرستان ملکان، وجود تنورهای ویژه پخت دوشاب در این شهرستان به اثبات رسیده است و قدمت شیوه تهیه سنتی دوشاب در این شهرستان به دوره های تاریخی باز می‌گردد.

آبدار گفت: با توجه به مدارک و مستندات موجود و ارائه پرونده از سوی این اداره کل به کمیته تخصصی ثبت آثار کشور و پس از بررسی‌های صورت گرفته از سوی این کمیته شیوه سنتی تهیه دوشاب (شیره انگور) ملکان در فهرست آثار ناملموس ملی به ثبت رسید.

انتهای پیام/