گرایش‌ها و جریانات سیاسی در ایران در وضعیت «انسداد درونی» قرار دارند/ اصلاح طلبان و اصولگرایان انتخاب فعالی در اختیار ندارند
گرایش‌ها و جریانات سیاسی در ایران در وضعیت «انسداد درونی» قرار دارند/ اصلاح طلبان و اصولگرایان انتخاب فعالی در اختیار ندارند

در شرایط کنونی گرایش‌ها و جریانات سیاسی در ایران در وضعیت «انسداد درونی» قرار دارند. یعنی در شرایطی هستند که امکان «انتخاب فعالی» برای دست زدن به عمل سیاسی ندارند. عصر تبریز: دکتر محمد کلامی، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل سیاسی اقتصادی در گفتگو با عصر تبریز با اشاره به انتخابات آتی ریاست جمهوری گفت: […]

در شرایط کنونی گرایش‌ها و جریانات سیاسی در ایران در وضعیت «انسداد درونی» قرار دارند. یعنی در شرایطی هستند که امکان «انتخاب فعالی» برای دست زدن به عمل سیاسی ندارند.

عصر تبریز: دکتر محمد کلامی، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل سیاسی اقتصادی در گفتگو با عصر تبریز با اشاره به انتخابات آتی ریاست جمهوری گفت: در شرایط کنونی گرایش‌ها و جریانات سیاسی در ایران در وضعیت «انسداد درونی» قرار دارند. یعنی در شرایطی هستند که امکان «انتخاب فعالی» برای دست زدن به عمل سیاسی ندارند.
وی افزود: جریان موسوم به اصلاح‌طلب، هیچ گزینه‌ای جز حمایت و تداوم حمایت از روحانی ندارند. آنها در وضعیتی نیستند که بخواهند انتخاب فعالی داشته باشند و به گزینه‌ای غیر از روحانی فکر کنند و بیندیشند و علی‌رغم‌ تفاوت‌هایی که با روحانی دارند و نیز نارضایتی‌هایی که از مواجهه روحانی با اصلاح‌طلبان دارند، ناگزیرند به حمایت از روحانی با همه هزینه‌هایش تن بدهند. بنابراین برخی صحبت‌ها در این جریان مبنی بر امکان عبور از روحانی و انتخاب گزینه دیگر برای انتخابات آینده ریاست جمهوری را نباید جدی گرفت، همچنانی که خود روحانی نیز این مواضع را جدی نمی‌گیرد.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: اصلاح‌طلبان در مسیر تجربه سیاسی خود از رادیکالیسم ایدئولوژیک به رادیکالیسم پراگماتیک شیفت کرده‌اند و در این وضعیت هر گزینه‌ای غیر از روحانی منتفی است. اصلاح طلبان همچنان در حکم آپاندیس دولت یازدهم‌اند و در این وضعیت می‌دانند که چنانچه بخواهند برای دولت یازدهم مزاحمتی ایجاد کنند، این روحانی است که می‌تواند از آنها عبور کند نه اینکه آنها بتوانند از روحانی عبور کنند.
کلامی همچنین در خصوص فعالیت جناح اصول‌گرا برای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، گفت: اصول‌گراها هم شرایطی به حادی اصلاح‌طلبان را تجربه می کنند و دچار انسداد درونی‌اند. چرا که آنها نیز انتخاب فعالی در اختیار ندارند. ناتوانی‌های جلیلی در سیاست‌‍ورزی، گسست نسبی بین اصول‌گرایان و احمدی‌نژاد و وضعیت نامعلوم و مبهم سیاسی احمدی‌نژاد برای امکان حضور در آوردگاه انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری و نیز دو دوره شکست قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری نهم و یازدهم موجب شده است که اصول‌گرایان نیز انتخاب فعالی در بین گزینه‌های بالفعل خود نداشته باشند. کارشناس رادیو اقتصاد افزود: بنابراین علی‌رغم ضعف در حال تشدید دولت یازدهم در حوزه اجتماعی و حرکت دولت یازدهم در مدار نارضایتی مردم، نمی‌توان از این نارضایتی، یک دوره‌ای شدن دولت روحانی را نتیجه گرفت و باید منتظر تغییر و تحولات آینده فضای سیاسی و اجتماعی کشور تا انتخابات ۹۶ بود.