استاندار آذربایجان‌شرقی: مهاجرت روستائیان به حاشیه شهر تبریز نگران‌کننده است
استاندار آذربایجان‌شرقی: مهاجرت روستائیان به حاشیه شهر تبریز نگران‌کننده است

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه مهاجرت روستائیان به شهرها به خصوص حاشیه شهرهای بزرگ مثل تبریز نگران‌کننده است، گفت: برای ممانعت از چنین مهاجرت‌هایی باید درآمد روستائیان افزایش یابد. عصر تبریز: استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه مهاجرت روستائیان به شهرها به خصوص حاشیه شهرهای بزرگ مثل تبریز نگران‌کننده است، گفت: برای ممانعت از چنین مهاجرت‌هایی […]

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه مهاجرت روستائیان به شهرها به خصوص حاشیه شهرهای بزرگ مثل تبریز نگران‌کننده است، گفت: برای ممانعت از چنین مهاجرت‌هایی باید درآمد روستائیان افزایش یابد.

عصر تبریز: استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه مهاجرت روستائیان به شهرها به خصوص حاشیه شهرهای بزرگ مثل تبریز نگران‌کننده است، گفت: برای ممانعت از چنین مهاجرت‌هایی باید درآمد روستائیان افزایش یابد.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان‌شرقی، اسماعیل جبارزاده در مراسم بهره‌برداری از مجتمع آبرسانی شهید حسن باقری افشرد در شهرستان هریس، اظهار داشت: با توجه به امکانات و منابع مالی بسیار محدود دولت در اجرای طرح‌های مختلف عمرانی، اگر روستائیان در طراحی و اجرای کارهای عمرانی، کشاورزی، بهداشتی و به خصوص آبیاری قطره‌ای با هدف صرفه‌جوئی در مصرف آب به میدان آیند، دولت نیز در کنار آنها با تسهیلات مختلف به آبادانی روستاها کمک می‌کند.

وی اظهار کرد: بر همین اساس دولت ۸۵ درصد از مجموع هزینه‌های مربوط به طرح‌های آبیاری قطره‌ای و بارانی و تغییر الگوی کشت را با وجود تمام کمبودهای مالی، پرداخت می‌کند.

جبارزاده با بیان اینکه آب عامل حیاتی و توسعه در تمام حوزه‌ها است، اجرای طرح‌های مختلف آبیاری قطره‌ای و بارانی با تشخیص مهندسان کشاورزی در روستاها را یکی از اولویت‌های دولت خواند و یادآور شد: در این زمینه باید خود روستائیان نیز پای به عرصه گذاشته و با تجمیع اراضی خود و مشارکت در اجرا، موجب تسریع پیشرفت چنین طرح‌هایی شوند.

وی مهاجرت روستائیان به شهرها به خصوص حاشیه شهرهای بزرگ مثل تبریز را نگران‌کننده خواند و با بیان اینکه این عده در شرایط سخت و دشوار زندگی می‌کنند، گفت: برای ممانعت از چنین مهاجرت‌هایی باید درآمد روستائیان افزایش یابد و جوانان تحصیل‌کرده روستایی عامل توسعه روستاهای خود باشند.

استاندار آذربایجان شرقی، اهالی و فرزندان روستای افشرد را افتخار منطقه، استان و کشور عنوان و اظهار کرد: نمونه بارز این بزرگی تعلق سردار شهید حسن باقری افشردی به این روستا است.

جبارزاده حفظ فرهنگ شهید و شهادت را وظیفه دولت دانست و ادامه داد: بر همین اساس عنوان این پروژه مهم آبرسانی به نام این شهید والامقام است.

وی از امضای توافق‌نامه همکاری بین استانداری و بسیج سازندگی برای اجرای طرح‌های مختلف عمرانی در روستاهای استان خبر داد و گفت: در این راستا قرار است در سال جاری تعداد ۱۰ طرح کشاورزی در حوزه صنایع تبدیلی در هر شهرستان به اجرا گذاشته شود.

جبارزاده، اعتبارات شهرستان هریس در این بخش را ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کرد.

وی درباره فرش هریس و برند بودن آن در صنایع دستی جهان، گفت: فرش هریس هنر است و شهرت جهانی دارد و یکی از ظرفیت‌های بسیار مهم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهرستان است.

جبارزاده ادامه داد: توسعه هنر فرش هریس جزو برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است و امیدواریم با رونق این صنعت شاهد مهاجرت معکوس از شهر به روستاهای هریس باشیم.