کاهش رسوب صادرات کالا از ۶ روز به یک ساعت/سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی در منطقه ویژه اقتصادی سهلان
کاهش رسوب صادرات کالا از ۶ روز به یک ساعت/سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی در منطقه ویژه اقتصادی سهلان

این میزان کاهش زمان رسوب صادراتی بدین معنی است که صادرات بدون توقف و معطلی از کشور صورت می‌گیرد. عصر تبریز: مدیرعامل شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران، با بیان اینکه رسوب صادرات نیز از ۶ روز به یک ساعت رسیده است، گفت: این میزان کاهش زمان رسوب صادراتی بدین معنی است که صادرات […]

این میزان کاهش زمان رسوب صادراتی بدین معنی است که صادرات بدون توقف و معطلی از کشور صورت می‌گیرد.

عصر تبریز: مدیرعامل شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران، با بیان اینکه رسوب صادرات نیز از ۶ روز به یک ساعت رسیده است، گفت: این میزان کاهش زمان رسوب صادراتی بدین معنی است که صادرات بدون توقف و معطلی از کشور صورت می‌گیرد.

ولی آذروش ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به اینکه منطقه ویژه اقتصادی سهلان در زمینه جلب و جذب سرمایه‌گذاری و تبدیل واقعی منطقه به یکی از قطب‌های سرمایه‌گذاری کشور حرکت می‌کند، اظهار داشت: به دلیل توجه ویژه دولت و رئیس‌جمهور در ایجاد بستر ایجاد اشتغال و تسهیلات لازم برای تولیدکنندگان، در هفته دولت فاز اول سهلان امروز به بهره‌برداری رسید.

وی با اشاره به اینکه ۲۴۷ هکتار زمین سهلان در مرحله اجرایی و عملیاتی در نظر گرفته‌شده است، افزود: امروز زیرساخت و فضای لازم را در ۱۰۰ هکتار به بهره‌برداری رساندیم که در آن، بیش از ۱۰۰ قطعه در متراژ ۳ هزار تا ۱۰ هزار متری آماده واگذاری به تولیدکنندگان است که تأکید ما توسعه صادرات از این منطقه است.

مدیرعامل شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران، با بیان اینکه مناطق ویژه اقتصادی به دلیل مشوق‌ها و شرایط خاص ارائه‌شده به تولیدکنندگان، یکی از نشانه‌های ارزشمند فرمایشات رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی است، افزود: سهلان یکی از مجموعه‌های ارزشمند سرمایه‌گذاری و کمک به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است که فرصت فعالیت‌های اقتصادی را افزایش داده و می‌تواند بازار آسیای میانه و شرق اروپا را زیرپوشش قرار دهد.

آذروش، با اشاره به دارا بودن همه زیرساخت‌های لازم در منطقه برای فعالیت بدون دغدغه تولیدکنندگان، تصریح کرد: طرح‌های تشویقی مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این منطقه پیش‌بینی‌شده و امکان توقف کالا با ماندگاری و مشارکت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی بدون محدودیت وجود دارد تا بازار رقابتی در این منطقه فراهم شود.

وی امکان ترانزیتی مناسب در فرودگاه، راه‌آهن و جاده‌ای به مناطق مختلف دنیا را به‌عنوان مزیت مهم یادآور شد و افزود: برای اولین بار شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران، طراحی و اجرای منطقه ویژه اقتصادی را بر عهده داشته و با برند ۵۵ ساله به بهترین نحو ممکن، این منطقه را به مرحله عملیاتی رسانده‌ایم.

مدیرعامل شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران، با تأکید بر اینکه سهلان با امکانات موجود به ترمینال کانتینری تبدیل می‌شود، خاطرنشان کرد: این منطقه نیز به هاب لجستیکی شمال غرب تبدیل می‌شود تا بستر سرمایه‌گذاری در این استان توسعه یابد.

وی بابیان اینکه اولویت اول برای ارائه خدمات در این منطقه با تولیدکنندگان داخلی است، تصریح کرد: سرمایه‌گذاران خارجی نیز استقبال خوبی از این طرح داشتند و آماده آغاز واگذاری‌ها به همه سرمایه‌گذاران هستیم.

آذروش، ایجاد بسترهای نوآورانه در مسیر سرمایه‌گذاری و افزایش راندمان خدمات را از اهداف مهم توسعه این منطقه عنوان کرد و گفت: برنامه‌ریزی و جهت‌گیری مجموعه بر مبنای اهداف دولت است تا با فراهم‌سازی بسترهای لازم سرمایه‌گذاری، موفقیت‌های مضاعفی را در حوزه صادرات و سرمایه‌گذاری و اشتغال کسب کنیم.

وی با تأکید بر اینکه این منطقه، ۵۰ سال گذشته یکی از گمرکات مهم کشور بود، ادامه داد: باید زمینه رشد این منطقه را فراهم کنیم چراکه ظرفیت این توسعه را دارد تا به جایگاه واقعی خود در کشور برسانیم.

مدیرعامل شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران، با اشاره به اینکه خوشبختانه با برنامه‌ریزی مناسب گمرک، رسوب کالا از ۲۷ روز به ۶ روز رسیده است، تصریح کرد: این کاهش ماندگاری موجب کاهش درآمد ما شده است ولی به دلیل اینکه باعث رونق اقتصاد است، به دنبال محقق شدن این موضوع بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه رسوب صادرات نیز از ۶ روز به ۱ ساعت رسیده است، گفت: این میزان کاهش زمان رسوب صادراتی بدین معنی است که  صادرات بدون توقف و معطلی از کشور صورت می‌گیرد.

آذروش با اشاره به اینکه در ۳۵ میلیون تن صادرات کشور، حدود ۹۲ درصد کالا از بنادر بود که سهم انبارهای عمومی زیر نیم درصد است، گفت: درصدد افزایش سهم انبارهای عمومی گمرک در بنادر هستیم، ضمن اینکه در کارگوی هوایی نیز ۹۷ درصد سهم فعالیت داریم و اغلب صادرات زمینی انبارهای عمومی گمرک دخالت و فعالیت دارند.

وی با تأکید بر اینکه مکانیزه کردن انبارها و خدمات نوین انبارداری تأثیر مثبتی در روند رو به رشد این شرکت داشته است، افزود: در صادرات مواد سریع‌الفساد، احداث سردخانه‌های هوشمند را در برنامه داریم که در سهلان نیز سردخانه واردات میوه‌ای احداث‌شده تا با کمک به واردات و صادرات، شاهد رونق اقتصاد و اشتغال باشیم.

مدیرعامل شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی ایران، رویکرد حمایت صادراتی گمرک را یادآور شد و گفت: با توجه به سیاست‌گذاری خوب در جهت حمایت از صادرات که رسوب آن به یک ساعت رسیده، حمل کالاها مستقیم بوده و به انبارها نمی‌رسد و با توسعه انبارها در کشور، موضوع صادرات در انبارهای عمومی در اولویت است.

آذروش، با اشاره به اینکه بیش از ۳۰۰ میلیارد سرمایه‌گذاری در سهلان صورت گرفته است، یادآور شد: اولویت ما حمایت از تولیدکنندگانی است که هاب صادراتی خود می‌دانند که با این سطح خدمات و مشوق‌ها میزان صادرات از منطقه، می‌تواند رشد قابل‌توجهی داشته باشد.

وی در پایان با بیان اینکه ۹۶ درصد انبارهای شرکت ما زیان ده بود، تصریح کرد: سهلان در سال گذشته بیش از ۲ میلیارد تومان زیان داده که با افتتاح امروز و طرح‌های نوینی که انجام می‌دهیم درصدد سود ده کردن شرکت انبارهای عمومی و خدمات گمرکی هستیم.

این مقام مسئول، با اشاره به تفویض اختیارات دولت به استانداران در جهت حمایت از تولیدکنندگان و صادرات، خاطرنشان کرد: در زمین‌های موقوفه منطقه ویژه اقتصادی، سند اعیانی وجود دارد ولی ارائه خدمات را با هیچ مشکلی مواجه نمی‌کند و سرمایه‌گذاران به‌راحتی و آسودگی خاطر در این منطقه سرمایه‌گذاری کنند./تسنیم