ارس یکی از کانون های مهم توسعه اقتصادی استان است/ امکان قاچاق از ارس وجود ندارد
ارس یکی از کانون های مهم توسعه اقتصادی استان است/ امکان قاچاق از ارس وجود ندارد

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست مشترک مدیرعامل و معاونین سازمان منطقه آزاد ارس با نمایندگان استان گفت: ارس یکی از کانون های مهم توسعه اقتصادی استان است.

به گزارش عصرتبریز به نقل از روابط عمومی منطقه آزاد ارس، احمد علیرضا بیگی با اشاره به پتانسیل های ارس در زمینه های تولید، صنعت، تجارت، کشاورزی، گردشگری، خدمات و بازرگانی، گفت: باید مزیت های اقتصادی موجود در مسیر جذب سرمایه و ایجاد انگیزه برای سکونت بیشتر در نقطه صفر مرزی قرار گیرد.

وی افزود: خوشبختانه شاهد تحقق قابل توجه اهداف و بهره مندی از ظرفیت های موجود در ارس هستیم که با توجه به موقعیت امن و باثبات ایران در منطقه امکان بهره مندی بیشتر نیز وجود دارد.

بیگی توازن در ایجاد امکانات در محدوده های منطقه آزاد ارس و جلب مشارکت کشورهای همسایه و ایجاد مناطق مشترک صنعتی و سرمایه گذاری و تامین زیرساخت های انرژی را مورد تاکید قرار داد.

وی اظهار کرد: باید میزان برق فعلی موجود در ارس برای تامین نیاز آتی صنایع افزایش یابد که با گزارش معاون زیربنایی ارس، بزودی این میزان از ۱۲۴ مگاوات به هزار مگاوات افزایش خواهد یافت که بعد از تبریز بیشترین مصرف برق صنعتی در ارس خواهد بود.

این نماینده مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر موضوع قاچاق کالا در ارس، گفت: ارس با دیگر مناطق آزاد ایران متفاوت است، با توجه به موقعیت جغرافیایی ارس نه تنها این منطقه مستعد قاچاق کالا نیست بلکه با اسقرار گمرک در مبادی ورودی و خروجی کالا در این منطقه امکان هرگونه قاچاق کالا وجود نداشته و تهدیدی برای تولید ملی وجود ندارد.

وی افزود: گزارش معاون اقتصادی ارس مبنی بر عدم صدور مجوز برای واردات کالاهای مشابه ایرانی و بخصوص تولید شده در آذربایجان شرقی نگاه مثبت و قابل تقدیر بوده و امیدواریم زمینه تولیدات ایرانی در ارس بیش از پیش فراهم شود.