۲۵۰ هزار شاغل حوزه سلامت با سامانه قاصدک مدیریت می‌شوند
۲۵۰ هزار شاغل حوزه سلامت با سامانه قاصدک مدیریت می‌شوند

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای گسترش برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع، نیازمند توسعه سیستم تبادل اطلاعات سلامت هستیم. عصر تبریز: معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه طی دو سال تلاش، تمام بیمارستان‌ها به سامانه قاصدک مجهز شدند، گفت: از طریق این سامانه مدیریت تمامی بخش‌های بهداشت و درمانی […]

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای گسترش برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع، نیازمند توسعه سیستم تبادل اطلاعات سلامت هستیم.

عصر تبریز: معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه طی دو سال تلاش، تمام بیمارستان‌ها به سامانه قاصدک مجهز شدند، گفت: از طریق این سامانه مدیریت تمامی بخش‌های بهداشت و درمانی و همچنین ۲۵۰ هزار شاغل در این مجموعه مدیریت و نظارت می‌شود.

محمدحاجی آقاجانی ظهر امروز در پنجمین همایش سالانه ارتقا مدیریت اطلاعات سلامت با گرامیداشت فرارسیدن هفته دفاع مقدس اظهار داشت: استقلال و پیشرفت امروزه کشور را مدیون خون شهدا و همچنین امام شهدا هستیم و باید قدردان این نعمات باشیم.

وی با بیان اینکه در زمینه بالینی رشد چشمگیر از چند دهه گذشته داشتیم، تصریح کرد: وضعیت قابل قبولی در زمینه آموزش پزشکی و همچنین ارائه خدمات درمانی وجود دارد و باید تلاش وافری در زمینه مدیریت اطلاع رسانی سلامت صورت گیرد.

آقاجانی با اشاره به اینکه مدیریت اطلاعات سلامت از اوایل دهه ۸۰ در کشورهای توسعه یافته شکل گرفته است، افزود: این برنامه در کشور ایران با تاخیر چند ساله مواجه بوده است که البته اثرات مثبت و منفی نیز بر جا گذاشت.

وی در خصوص فعالیت‌ها بعد از اجرایی شدن طرح ملی سلامت چنین گفت: با توجه به اینکه ۵۷۰ بیمارستان در سطح کشور زیر نظر وزارت بهداشت هستند؛ از این تعداد. فقط ۹۰ بیمارستان مجهز به تبادل اطلاعات مناسب بود که امروز با تلاش دوساله تمام بیمارستان‌ها از لحاظ نرم افزاری، سخت‌افزاری، نیروی انسانی و … مجهز به این امکانات شده‌اند.

آقاجانی به ایجاد سامانه جدید در خصوص صدور پروانه موسسات پزشکی و درمانی اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود ۲۰ هزار موسسه پزشکی و وجود ۳۵ نوع بیمارستان به غیر از مطب در کشور اطلاعات دقیقی از آنها وجود نداشت ولی با ایجاد سامانه اطلاع‌رسانی، اطلاعات بیش از ۹۵ درصد از آنها در اختیار قرار دارد و تا چند ماه آینده این پوشش به صددرصد خواهد رسید.

معاون درمان وزارت بهداشت از حذف صدور پروانه دستی خبر داد و گفت: با اجرایی شدن این طرح علاوه بر اینکه مردم می‌توانند از این طریق از هرگونه اطلاعات خدمات درمانی آگاه شوند می‌تواند در به حداقل رساندن خطا در صدور پروانه و رسیدن به عدالت نسبی نیز کمک کند.

وی اجرای سامانه گردشگری سلامت را یادآور شد و ادامه داد: این سامانه برای خدمات گردشگری سلامت اثرات به‌سزایی و نتایج بهینه‌ای را برجای گذاشته است.

آقاجانی با بیان اینکه سامانه جامع اطلاعات سلامت از قبیل سپاس، قاصدک در حال فعالیت است، افزود: در زمینه سیستم اتوماسیون اطلاعات بیمارستان پیشرفت داشته ولی نوافصات زیادی نیز وجود دارد و باید برای تبیین سیستم HIS پرونده‌های الکترونیکی سلامت ایجاد شود.

وی به ایجاد سامانه یکپارچه مدیریتی اطلاعات و سلامت اشاره کرد و ادامه داد: مدیریت اطلاعات و سلامت بعد از گروه پرستاری دومین گروه بزرگ درمانی است که با ایجاد سامانه یکپارچه به صورت منظم به فعالیت خواهند پرداخت.

معاون درمانی وزارت بهداشت به اهمیت گسترش پزشک خانواده تاکید کرد و گفت: برای این منظور نیاز به اطلاعات دقیق دارد که برنامه اصلی طرح ملی سلامت نیز است.