روند صعودی ثبت طلاق و شیب نزولی نرخ ازدواج در استان/آذربایجان شرقی سومین استان کشور از نظر نرخ فوت
روند صعودی ثبت طلاق و شیب نزولی نرخ ازدواج در استان/آذربایجان شرقی سومین استان کشور از نظر نرخ فوت

ثبت ازدواج از ۴۵ هزار و ۷۷۰ مورد در سال ۹۰ به ۳۶ هزار و ۲۲۲ مورد در سال ۹۴ رسیده است. عصر تبریز: مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی با بیان اینکه نرخ ازدواج در استان شیب نزولی به خود گرفته است، گفت: ثبت ازدواج از ۴۵ هزار و ۷۷۰ مورد در سال ۹۰ به […]

ثبت ازدواج از ۴۵ هزار و ۷۷۰ مورد در سال ۹۰ به ۳۶ هزار و ۲۲۲ مورد در سال ۹۴ رسیده است.

عصر تبریز: مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی با بیان اینکه نرخ ازدواج در استان شیب نزولی به خود گرفته است، گفت: ثبت ازدواج از ۴۵ هزار و ۷۷۰ مورد در سال ۹۰ به ۳۶ هزار و ۲۲۲ مورد در سال ۹۴ رسیده است.

علی جعفری آذر  در جلسه شورای هماهنگی ثبت وقایع حیاتی استان افزود: ثبت وقایع حیاتی (ولادت، فوت، ازدواج و طلاق)، صدور مدارک هویتی، اتقان اسناد هویتی، تولید و انتشار آمار های جمعیتی و رصد مهاجرت و ثبت تغییر نشانی از جمله اهم وظایف این اداره کل است.

وی ادامه داد: در پنج ماه نخست سال جاری ۱۵ هزار و ۸۷۰ واقعه ازدواج در استان ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۲.۵ درصد کاهش یافته است.

مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی با اشاره به میانگین سنی مردان و زنان در ازدواج های ثبت شده، گفت: در سال گذشته بالاتر از سه هزار و ۹۰۰ ثبت ازدواج زیر ۱۵ سال در استان ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی با ۹.۳ درصد در سال گذشته در رده ۱۶ کشور در نرخ ازدواج ثبت شده قرار دارد، اظهار کرد: در بین شهرستان های استان ملکان بالاترین نرخ و هریس پایین ترین نرخ ازدواج استان را به خود اختصاص دادند.

جعفری آذر با اشاره به روند صعودی ثبت طلاق در استان، اظهار کرد: نرخ طلاق از شش هزار و ۶۲۹ در سال ۹۰ به هفت هزار و ۸۱۰ مورد در سال ۹۴ رسیده است.

وی ادامه داد: در پنج ماه نخست سال جاری سه هزار و ۳۴۱ واقعه طلاق در استان ثبت شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲.۱ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی با بیان اینکه در سال ۹۴ به ازای هر ۴.۶ ازدواج یک طلاق رخ داده، خاطرنشان کرد: ۱۶.۸ درصد طلاق های ثبت شده در ازدواج های کمتر از یکسال و ۵۰ درصد طلاق ها نیز در زندگی های کمتر از پنج سال رخ داده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه از جمله برنامه های این اداره کل تولید آمارهای مکان محور است، ادامه داد: با وجود اینکه این موضوع از سال ۷۶ به عنوان یک قانون مصوب شده است ولی به دلیل کمبود مکانیزم های فنی این حوزه و استقبال اندک مردم با آن متاسفانه به خوبی انجام نمی شود.

جعفری آذر با بیان اهمیت بالای ثبت واقع در زمان قانونی گفت: در آذربایجان شرقی ۹۹.۸ درصد ولادت ها در مهلت قانونی ۱۵ روز و ۹۹.۴ درصد فوت ها در مهلت قانونی ده روز ثبت انجام می شود که بالاترین شاخص کشوری را در ثبت این واقعه حیاتی را دارا هستیم.

وی ادامه داد: در زمینه صدور شناسنامه مکانیزه تحت وب از سال ۹۱ تا کنون بیش از یک میلیون و دویست جلد در استان صادر شده که رتبه نخست کشوری را داریم.

مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی اظهار کرد: صدور کارت هوشمند ملی از مهم ترین پروزه سالیان اخیر ثبت احوال است که تا کنون بیش از ۷۰۰ هزار نفر ثبت نام و کارت هوشمند بیش از ۹۲ درصد ثبت نام شدگان تحویل شده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از سه میلیون و ۸۰۰ نفر در این استان زندگی می کنند، گفت: بالاترین ارتفاع هرم سنی جمعیت استان بین ۲۵ تا ۲۹ سال است.

جعفری آذر ادامه داد: آذربایجان شرقی در سال گذشته در نرخ ولادت ثبت شده با ۱۸.۵ درصد به ازای هر هزار نفر در رده ۲۱ کشوری قرار داشت و بیشترین ولادت در شهرستان بستان آباد و کمترین در شهرستان اسکو ثبت شده است.

وی افزود: در پنج ماه نخست سال جاری سه هزار و ۳۸۳ ولادت در استان ثبت شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲.۱ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲۲ هزار و ۳۳۸ واقعه فوت در استان ثبت شده است، گفت: در این مدت آذربایجان شرقی سومین استان کشور از نظر نرخ فوت قرار داشت و خداآفرین بالاترین نرخ فوت در بین شهرستان های استان و اسکو پایین ترین نرخ ثبت شده را داشت.

وی ادامه داد: در پنج ماه نخست سال جاری هشت هزار و ۹۹۰ واقعه فوت در استان ثبت شده که نسبت به سال گذشته ۳.۱ کاهش داشته است.

جعفری آذر اظهار کرد: ۴۴۱ مورد فوتی ثبت شده در سال گذشته کمتر از یکسال و ۱۷۰ مورد نیز بین یک تا چهار سال بود که ضروری است دلیل این امر و اینکه آیااین نرخ طبیعی است یا نه از سوی دانشگاه علوم پزشکی بررسی شود./ایرنا