مشکل اشتغال و راهکارهای عملی آن در اقتصاد ایران
مشکل اشتغال و راهکارهای عملی آن در اقتصاد ایران

یکی از اصلی ترین مشکلات اقتصاد ایران در حال حاضر، مشکل بیکاری خصوصا در بین جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی است. عصر تبریز: محمد کلامی تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با رادیو تخصصی اقتصاد به بررسی موضوع اشتغال و بیکاری پرداخته است. یکی از اصلی ترین مشکلات اقتصاد ایران در حال حاضر، مشکل بیکاری خصوصا در […]

یکی از اصلی ترین مشکلات اقتصاد ایران در حال حاضر، مشکل بیکاری خصوصا در بین جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی است.

عصر تبریز: محمد کلامی تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با رادیو تخصصی اقتصاد به بررسی موضوع اشتغال و بیکاری پرداخته است.

یکی از اصلی ترین مشکلات اقتصاد ایران در حال حاضر، مشکل بیکاری خصوصا در بین جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی است. به نظر می رسد برای مقابله با پدیده بیکاری می توان راهکارهای زیر را در نظر گرفته و بررسی نمود:

۱_ نگاه به نیاز بازار کار در تصویب و گسترش رشته های دانشگاهی و نیز بازنگری در دروس و سرفصل کتب دانشگاهی با توجه به نیازهای اقتصادی و تحولات جامعه.

۲_ اجتناب از بکارگیری افراد بازنشسته و استخدام یک نفر در ازای بازنشسته شدن هر فردی در ادارت و مراکز دولتی

۳_ حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جوانان جویای کار در قالب غنل ها. این وزارتخانه باید طرحهای اقتصادی را برای تعاونی‌ها تبیین نموده و امکانات لازم را برای انها آماده نماید و زمینه اخذ وامهای را هم فراهم اورند. وام‌ نیز باید بگونه ای باشد که بتواند طرح را به مرحله بهره‌برداری برساند. اینکه دولت بگوید خود تعاونی‌ها طرح‌ها را اجرا کنند، سخن و اقدامی بی‌فایده خواهد بود.

۴_ توجه به بخش خدمات می تواند در رونق باز کار مواثر باشد زیرا خدمات حد مشخصی ندارد و زمینه ایجاد اشتغال در ان بالا است. در بخش‌های مختلف از قبیل توریسم، بیمه، محیط‌زیست و بهداشت و درمان و… می توانیم اشتغال بالایی را ایجاد کنیم.

۵_ فعال شدن دیپلماسی خارجی و رایزنهای اقتصادی در جهت فراهم نمودن اعزام نیروی کار خصوصا جوانان به خارج از کشور که نیازمند نیروی کار جوان می باشند.

۶_ تقویت بخش تولیدی کشور با تامین نقدینگی لازم در این بخش و نیز فراهم اوردن بازار فروش داخلی بصورت مبارزه با قاچاق و گسترش فرهنگ مصرف داخلی و نیز ایجاد زمینه صادرات و حضور در بازارهای جهانی، تا این بخش بتواند اشتغال لازم را در اقتصاد ایجاد کند. همچنین باید ضمن کاهش هزینه‌های تولید به واحدهای تولیدی که در حال ورشکستگی هستند، وام داد تا فرصت احیا مجدد را پیدا کنند. وقتی بخش تولید به حرکت دراید، قطعا زمینه های اشتغال رونق خواهد یافت.