سردرود پایتخت تابلو فرش جهان/ نرخ بیکاری در شهر ۳۵ هزار نفر صفر
سردرود پایتخت تابلو فرش جهان/ نرخ بیکاری در شهر ۳۵ هزار نفر صفر

وقتی نام تابلو فرش به میان می‌آید بی‌درنگ یادها و خاطره‌ها به سمت مرکز تولید این تابلو فرش‌ها یعنی شهرستان سردرود در آذربایجان‌شرقی می‌افتد. شهری که مردمانش در ظرافت و زیبایی و طرح زدن فرش‌های آن شهره آفاقند، شهری که در سایه ایجاد کارگاه‌های تولید تابلو فرش با افتخار تمام اعلام می‌کند که نرخ بیکاری […]

وقتی نام تابلو فرش به میان می‌آید بی‌درنگ یادها و خاطره‌ها به سمت مرکز تولید این تابلو فرش‌ها یعنی شهرستان سردرود در آذربایجان‌شرقی می‌افتد. شهری که مردمانش در ظرافت و زیبایی و طرح زدن فرش‌های آن شهره آفاقند، شهری که در سایه ایجاد کارگاه‌های تولید تابلو فرش با افتخار تمام اعلام می‌کند که نرخ بیکاری در این شهر نزدیک صفر است و این افتخار کمی نیست.

اغراق نیست اگر بگوئیم سردرود پایتخت تابلو فرش دنیاست. با هر سلیقه‌ای که در ذهنت جای می‌گیرد به سردرود بیایی و سفارش تابلو فرش بدهی بی‌شک خواسته‌ات بی‌جواب نمی‌ماند، خواسته‌ات می‌تواند یک پائیز برگ ریز باشد با همه دلربائی آن، یک نماد زیبا، یک طرح نقاشی، یک چهره زیبای دوست‌داشتنی و به یاد ماندنی و خلاصه آن که هنرمندان این شهر هنرمندانه به خواسته دلت را اجابت می‌کنند با ظرافتی که سرانگشتان نیازشان دارند و جلوه‌گری رنگ‌ها که به کمکشان می‌آید.

هنرمندان سردرود یک روز و دو روز نیست که به این هنر عشق می‌ورزند بلکه آنها بیش از ۸۰ سال است که تابلو فرش بافی با گوشت و پوست و استخوانشان عجین شده است و حالا تبدیل به یک برند جهانی شده‌اند.

این هنر نسل به نسل و سینه به سینه حفظ شده است تا به نسل کنونی سپرده شده و آنها میراث‌دار این هنر زیبا شده‌اند.

سردرود مرکز و پایتخت تابلو فرش جهان/ نرخ بیکاری در شهر ۳۵ هزار نفر صفر

حفظ و نگهداری این میراث عظیم معنوی باعث شده است که همه آنها همت و تلاش خود را روی این موضوع متمرکز کنند به گونه‌ای که نرخ بیکاری در این شهرستان در حد صفر باشد و این همان موضوعی است که شهردار سردرود ضمن تائید آن می‌گوید: سردرود مرکز و پایتخت تابلو فرش جهان محسوب می‌شود و با توجه به شغل‌های جانبی که در کنار تابلو فرش بافی به فعالیت مشغولند ۸۰ درصد مردم شهر ۳۵ هزار نفری سردرود از این راه به گذران زندگی مشغول بوده و این موضوع باعث شده است نرخ بیکاری در این شهرستان به صفر برسد.

انسجام‌بخشی، ساماندهی، بازاریابی و یکپارچه کردن فعالیت‌های مربوط به تابلو فرش نیازمند تشکیل یک تشکل یا اتحادیه صنفی است که بر اساس آن تعداد بافندگان، نوع طرح‌ها و چگونگی برآورد هزینه‌ها و … مشخص شود  بر این اساس و با داشتن چنین رویکرد و دیدگاهی در سال ۹۰ اولین و تنهاترین اتحادیه صنف تولیدکنندگان تابلو فرش کشور در شهرستان سردرود تشکیل شد تا هنرمندان این رشته بتوانند منسجم‌تر و با ساماندهی و هماهنگی بیشتری نسبت به  تولید تابلو فرش و پر آوازه کردن نام شهرستان سردرود اقدام کنند.

وجود ۸۰۰ کارگاه تابلو فرش در سردرود

وجود ۸۰۰ کارگاه تابلو فرش‌بافی و هزاران دار قالی ظرفیت بزرگی برای این شهرستان است که به گفته رئیس اتحادیه تولیدکنندگان تابلو فرش سردرود وجود این کارگاه‌ها باعث شده که ۸۰ درصد تابلو فرش کشور در سردرود تولید و موجب اشتغال ۱۵ هزار نفر از جمعیت این شهرستان شده است.

هر چند که برخی مسؤولان منکر اثر تحریم‌ها در رکود اقتصادی کشور هستند اما باید گفت ظاهرا این تحریم‌ها بر بافت تابلو فرش این صنعت و هنر اصیل دست هنرمندان این شهرستان سایه افکنده است چرا که کاظم صحتی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان تابلو فرش سردرود با اظهار تاسف و ناراحتی در تایید رکود  اقتصادی کشور می‌گوید: ۳ سال پیش یعنی در سال ۹۲ روزانه ۵۰۰ قطعه تابلو فرش در شهرستان سردرود با آن همه طرح، رنگ، نقشه و بافت‌های متنوع و زیبا تولید می‌شد در حالی که امروز نمی‌توان تاثیر تحریم‌ها را بر روی کشور و رکورد اقتصادی ناشی از آن نادیده گرفت. به طوریکه در حال حاضر روزانه ۲۵۰ قطعه تابلو فرش در این شهرستان تولید می‌شود.

بدون شک هنر و هنرمند همیشه حامل پیام است، پیام صلح و دوستی و هنرمندانی که صلح را در جهان می‌پراکنند دل‌هایشان مملو از عشق به خوبی‌ها و نیکی‌هاست و هنر فرش که مقام انسانی را از فرش به عرش می‌رساند بی‌شک سفیر فرهنگی کشورمان است در جای جای نقاط دنیا.

صحتی با تاکید بر این که هنر فرش سردرود سفیر فرهنگی کشور به تمام نقاط دنیاست، می‌گوید: ما به دنبال شناسنامه‌دار کردن این هنر و صنعت اصیل ایرانی هستیم و در حال حاضر ۴ هزار نفر بیمه شده قالی در زمینه تابلو فرش سردرود فعالیت می‌کنند.

ساخت مرکز تجارت جهانی تابلوفرش در سردرود

جواد حاجی‌زاده، شهردار سردرود نیز با اشاره به ماهیت و حمایت از نام، برند، ارزش و اعتبار جهانی تابلو فرش سردرود می‌گوید: در همین راستا با جذب مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی مرکز تجارت جهانی تابلو فرش در دست احداث و ساخت است.

وی گفت: درآمدهای فعلی شهرداری‌ها هزینه‌های جاری را کفاف نمی‌دهد و باید درآمدهای پایداری برای خود تعریف کنند و مشارکت بخش خصوصی را برای توسعه شهر جلب کنند.

حاجی‌زاده افزود: شهرداری سردرود به عنوان پایتخت تابلوفرش باید به نسبت نام و اعتبار جهانی تابلوفرش در این خصوص فعالیت کند و شهرداری سردرود با جذب مشارکت سرمایه‌گذار بخش خصوصی، مرکز تجارت جهانی تابلوفرش را در حال ساخت دارد.

وی با اشاره به مرکز تجارت جهانی تابلوفرش ایران گفت: معماری این پروژه الهام گرفته از معماری سنتی و اصیل ایرانی است و در این پروژه سازه‌ای مدرن بکار رفته و در ساخت آن از تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده شده است و بزرگ‌ترین مزیت اجرای این پروژه ایجاد تمرکز در تجارت تابلوفرش است طوری که مخاطبان با هرگونه سلیقه و علاقه شخصی می‌توانند به خواسته‌های خود در این مکان جامع عمل بپوشانند.

شهردار سردرود با بیان اینکه سهم شهرداری سردرود از این پروژه ۳۴ درصد است، گفت: با توجه به پتانسیلی که در تابلوفرش در سردرود داشتیم، از طریق فراخوان، بخش خصوصی پای کار آمد و طرحی بدیع در مرکز تجارت جهانی تابلوفرش در حال اجراست که می‌تواند در رویداد تبریز ۲۰۱۸ نیز نقش خود را ایفا کند.

حاجی‌زاده شهردار سردرود با اعلام اینکه، پروژه مذکور با ۳۷۳ میلیارد ریال اعتبار توسط شهرداری سردرود به‌صورت مشارکتی در حال احداث است، گفت: این مرکز در هشت طبقه بنا می‌شود و زیربنای کل احداث ۲۰ هزار و ۵۰۰ مترمربع و مدت اجرای طرح ۳۰ ماه کاری است.

وی با اشاره به اهمیت تابلوفرش سردرود در ایجاد اشتغال و اقتصاد آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: توسعه این هنر ـ صنعت ارزشمند می‌تواند موجب توسعه صادرات غیرنفتی کشور و ریشه‌کنی معضل بیکاری در کشور شود.

حاجی‌زاده گفت: سردرود مشهور به پایتخت تابلوفرش جهان یکی از شهرهای مهم بخش مرکزی تبریز با سابقه طولانی در تولید فرش‌های دستبافت است و بر اساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰ بیش از ۳۵ هزار نفر جمعیت دارد./معصومه درخشان-فارس