اینجا تبریز است! شهر بدون گدا! شهری که ما گدایان و متکدیان را در سطح شهر نمی بینیم چون این مطرودان اجتماعی این بار توسط مسئولین شهری به حاشیه شهرها رانده شدند! زیرا به گفته آنها متکدیان و بی خانمان ها علاوه برمسائل ومشکلات اجتماعی چهره شهررا نیزمخدوش ونامناسب می‌کنند!

عصر تبریز: کنارما زندگی می کنند،همین نزدیکی ها،زیرپلها،ایستگاه ها ی اتوبوس، پل های عابرپیاده،زیرگذرها،پارکها،حاشیه ی اتوبانها،جلوی سینماهاو….
زمان برآنان متوقف شده است وباچشمانی پرازگرد وغبار وجسمی بیماربه دنبال سرپناهی برای صبح کردن شبهای بی ستاره ی خودهستند.
تنها دار وندارشان یک پتوی مندرس وچند تیکه مقوای کارتنی است که شب خود را با آن درگرما و سرما به صبح می رسانند.
کارتن خوابهایی که نه بزهکارند ونه بیسواد،آنها نیز روزی برای خودشان کسی بوده اند،فقط ازبد زمانه گرفتار بلایی خانمانسوز گشته اند،دربین آنها دکترومهندس هم دیده می شود.
آنهاییکه به اشتباه کارتن خواب می‌خوانیم بی‌خانمان‌هایی هستندکه خانه وسرپناهی برای ماندن ندارند. مجرم نیستند اما زمینه‌های جرم درمیان آنها بسیاروجود دارد.

آنها فقط بی‌خانمان هستند و مشکلات اقتصادی،مشاغل فصلی،نبود کار در شهرستان، بی‌پولی، اعتیادو… باعث شده تا از بد روزگار کارتن خواب نام بگیرند.
کارتن خوابها، فراموش شدگان زندگی اجتماعی امروزند که هیچکس آنها را به خاطر نمی‌آورد اما گاهی هم درلابه لای صحبتها یک صحبتی ازآنها می شود…
اینجا تبریزاست، شهر بدون گدا! شهری که به دیار اولین ها معروف است! شهری که مسئولین استانی در همایش ها و سخنرانی های خود با غرور از شهر تبریز به عنوان شهر بدون گدا و کارتن خواب یاد می کنند!
این شهر به جز شهر اولین‌ها عناوین دیگری همچون شهر بدون گدا،امن‌ترین شهرایران، سالم‌ترین شهرایران، مهد سرمایه‌گذاری ایران، دومین شهرصنعتی ایران،دومین شهردانشگاهی ایران،دومین شهردرجذب گردشگرسلامت درایران وچندین عنوان دیگر را با خود یدک می کشد!

IMG_2761
حال باید دید این عناوین تاچه اندازه با واقعیت های عینی درسطح شهرمطابق تدارد، درنگاه اول به سطح شهر شاید نتوان گدا وکارتن خوابی را ملاحظه کرد ولی با اندکی تامل در برخی نقاط شهر و بخصوص حاشیه های شهر به راحتی میتوان عناوین چون شهر بدون گدا و دیگرعناوین را رد کرد.
کافی‌ است ازبالای اتوبان موج آبی پاسداران! وکوه های عینالی،نگاهی گذرا به شهر بیاندازیم تاعمق فاجعه و خطر را خیلی نزدیکتراحساس کنیم. خانه هایی که بدون مجوز و به ساده ترین روش ساخت و ساز چسبیده به هم نمایی دیدنی به حاشیه های شهر داده اند،و با یک زلزله ی ضعیف از هم پاشیده خواهند شد.

IMG_2810
چندی پیش از صفحه ی بچه پولدارهای تبریز در شبکه های اجتماعی رونمایی شد و ماشین ها و ویلاهای چندصد میلیونی در آنها به تصویر کشیده شد، حال اگر به راحتی از کنار صفحه بچه پولدارهای تبریز در شبکه های اجتماعی بگذریم از رژه اتومبیل های خارجی در روز ۱۲ بهمن همزمان با سالگرد ورود امام (ره) که باعث حیرت همگان در روز روشن شد و به بمب خبری رسانه های محلی و ملی تبدیل شد نمی توان به راحتی گذشت،استفاده از ماشین های تولید آمریکا از قبیل فورد موستانگ، شورولت کامارو و …که از تولیدات شرکت های آمریکایی بودند جای بسی تامل دارد چرا که در خود تبریز و خود منطقه آزاد ارس نزدیک به ۲۵ شرکت مجوز واردات خودروهای اروپایی، ژاپنی و چینی را دارند و حتی در خود هیات اتومبیل رانی تبریز علاوه بر اتومبیل های آمریکایی سایر اتومبیل های کشورهای خارجی وجود دارد و عدم استفاده از آنها در رژه ۱۲ بهمن و صرف استفاده از اتومبیل های آمریکایی اقدام هدف داری بود که در جهت تخریب یکی از سازمان ها از سوی بانیان این رژه صورت گرفت که در این مجال فرصتی برای پرداختن به آن نیست!
شاید به اعتقاد برخی ها کسانیکه پولدارند حق دارند از بهترین امکانات استفاده نمایند! ولی این در صورتی است که ثروتشان ازطریق چپاول بیت المال نبوده و حلال باشد!

IMG_2763
در این سوی شهر در حاشیه ها و گوشه های خیابان مردمانی نیز بودند که در بین زباله ها و آشغال های تولیدی همین بچه پولدارها شب هایشان را صبح می کردند، زیر آسمان این شهر مردمانی هستند که کودکان دو یا سه ساله ی خود را برای گذران زندگی خود روزانه ۵۰ هزار تومان کرایه می دهند، همزمان با رژه هدفدار اتومبیل های آمریکایی در روز روشن کسانی نیز بودند که در سرمای این زمستان شب های خود را در کوچه و خیابان ها و زیر پل ها صبح می کردند!
آری اینجا تبریز است! شهر بدون گدا! شهری که ما گدایان و متکدیان را در سطح شهر نمی بینیم چون این مطرودان اجتماعی این بار توسط مسئولین شهری به حاشیه شهرها رانده شدند! زیرا به گفته آنها متکدیان و بی خانمان ها علاوه برمسائل ومشکلات اجتماعی چهره شهررا نیزمخدوش ونامناسب می‌کنند!

IMG_2773-1
آمارها نشان از افزایش پدیده کارتن خوابی درکلانشهر تبریزدارد که یکی ازاصلی ترین عوامل تشدید این پدیده،فقر،فاصله طبقاتی و طرد خانوادگی و اجتماعی است.
اعتیاد یکی از ویژگی‌های مشخص و بارز بسیاری ازکارتن خواب‌هاست، به طوریکه اعتیاد آنقدربا کارتنخوابی عجین است که براساس عقاید قالبی موجود،کارتنخواب‌ها،معتادانی هستندکه ازخانواده و دوستان و در نهایت از جامعه خود طرد شده و به ناچار درخیابان‌ها پرسه می‌زنند و برای تأمین هزینه مصرف خود به گدایی مشغول می‌شوند. کارتن خوابی واعتیاد درموارد زیادی یکدیگررا تشدیدمی‌کنند وفرد را تاسرحد مرگ پیش می ‌راند.

IMG_2778
به طور کلی تمامی افرادی که کارتن خواب یا بی خانمان به حساب می‌آیند در مقطعی از زندگی خود گسست ازشبکه روابط خانوادگی را تجربه کرده‌اند. یکی ازاین عوامل گسست،مشکلات جسمانی وروانی این افراد است که درنهایت سبب می‌شود آن‌ها به سبب عدم توانایی کاروکسب درآمد،ازسوی سایراعضاء طرد یا به خواسته خود مجبور به ترک خانه شوند.

IMG_2791
دراین مورد نیز محرومیت‌های اجتماعی و فقرمالی عامل بسیار تعیین کننده‌ای در ورود فرد به مسیر بی‌‌خانمانی است.
گرچه برخی ازکارتن خواب‌های کلانشهر تبریز،متولدهمین شهرهستند،اماتعداد قابل توجهی ازبی‌‌خانمان‌ها،مهاجرانی هستند،که به دلایل مختلف به تبریز آمده اند.
در نظام مقدس اسلام کمک به نیازمندان و بینوایان تاکید زیادی شده، بطوری ‌که درقرآن کریم و روایات ازمومنان دارا خواسته می‌شود به مومنان عفیف وبینوایان توجه کنند تا آنان به خاطرافزایش بینوایی و خطرتکدی‌گری نیافتند وبه این وسیله به تکدی وگدایی پروری دامن زده نشود.

IMG_2805-1
قرآن کریم درسوره بقره آیه ۲۷۳ برای رهایی ازمساله تکدی‌ گری وگدایی پیشنهاد می‌دهد که نیازهای نیازمندان وبینوایان ازسوی جامعه اسلامی تامین گردد و راهی برای پیشگیری این معضل ایجاد و فراهم گردد.
در روایتی از امام صادق (ع) داریم که هرکس زبان به سؤال و گدایی گشاید درحالی که دارای مال و توانمندی باشد روز قیامت در حالی خدا را ملاقات می‌نماید که صورت او مجروح وخون آلوداست. همچنین پیامبر (ص) در وصیت‌هایی به علی (ع) فرمود:”ای علی اگرمن ناچارشوم که دست خود را تا آرنج در دهان اژدها فرو برم، این عمل را دوست تر دارم از اینکه ازکسی که دارا نبوده و دارا شده چیزی را درخواست نمایم.”

IMG_۲۰۱۵۰۲۲۱_۱۲۰۸۱۱-۱
شایسته می باشد که مسئولین محترم، از انتشار اینگونه گزارشها استقبال نموده و درمسیر رفع این معضل با اتخاذ برنامه های منسجم و هدفمند وهماهنگی بین سازمانی وسیستماتیک بین دستگاه های ذی ربط،کوشا باشند وبه جای نگرانی ازانتشار این گونه گزارش ها ( معضلات اجتماعی) که به عنوان آتش زیر خاکستری برای جامعه می باشد،اقدامات جدی و موثری در این زمینه انجام دهند.
عده زیادی ازآنها قادر به تغییر وضع موجود و رسیدن به سطح مطلوب زندگی هستند اما سال‌هاست که دستگاه‌ها وسازمان‌های مسئول،تو پسامانده ی وضعیت کارتن خواب‌ها را به زمین یکدیگر شوت می‌کنند و هیچ اقدام اساسی دراین زمینه انجام نشده است.

IMG_5212
فقر و نداشتن درآمد از دیگر علتهای شیوع پدیده کارتون خوابی است،اگرمسئولان فکرو تدبیری اساسی برای ایجاد اشتغال وکنترل بیکاری انجام دهند، به طو رقطع تعداد بی خانمانها نیزکاهش می یابد.
متاسفانه برنامه مشخصی برای مبارزه با این پدیده وجود ندارد و روش های فیزیکی و بگیر و ببندها تاثیری در کاهش آن ندارد.

IMG_2798
افزایش گرمخانه ها و ساماندهی کارتن خوابها ،حمایت بیشتر از کمپ ها و سازمان های مردم نهاد، و همچنین راه اندازی انجمن های ترک وپیشگیری اولیه ازاعتیاد درشهرستانها می تواند در بلند مدت تاثیرات شگرفی در کاهش گرایش به اعتیاد داشته باشد به شرطی که کمپ ها تبدیل به خوابگاهی برای متکدیان و معتادان نشود، بلکه با شیوه های نوین جامعه شناسی و روانشناسی ضمن آموزش فن و حرفه دورنمای شغلی آنها نیز ترسیم شود.

IMG_5210
درنهایت اینکه بای این شهروندان فراموش شده ی مغموم راقبل ازآنکه درزیرآسمان بی ستاره این شهرازفرط سردی وسرما،تن ازگرمی جان تهی کنند چاره ای نیکوبرایشان اندیشند.