طرح هادی روستای آغجه دیزج با گذشت بیش از ۸ سال هنوز به بهره برداری نرسیده و متوقف شده!/ناخشنودی رئیس بنیادمسکن ملکان از انعکاس مسائل و مشکلات روستای آغجه دیزج در رسانه های گروهی!
طرح هادی روستای آغجه دیزج با گذشت بیش از ۸ سال هنوز به بهره برداری نرسیده و متوقف شده!/ناخشنودی رئیس بنیادمسکن ملکان از انعکاس مسائل و مشکلات روستای آغجه دیزج در رسانه های گروهی!

عصر تبریز: طرح هادی روستای آغجه دیزج با آنکه از سال ۱۳۸۸ آغاز شده ولی با گذشت بیش از ۸ سال هنوز به اتمام نرسیده است! این روستا تنها ۵۰۰ متر با مرکز شهرستان ملکان فاصله داشته و بر اساس سرشماری سال ۸۵ دارای بیش از ۵۳۰ خانوار و بیش از ۲۰۰۰ نفر جمعیت می […]

عصر تبریز: طرح هادی روستای آغجه دیزج با آنکه از سال ۱۳۸۸ آغاز شده ولی با گذشت بیش از ۸ سال هنوز به اتمام نرسیده است!
این روستا تنها ۵۰۰ متر با مرکز شهرستان ملکان فاصله داشته و بر اساس سرشماری سال ۸۵ دارای بیش از ۵۳۰ خانوار و بیش از ۲۰۰۰ نفر جمعیت می باشد.
علیرغم اینکه این روستا بعلت نزدیکی به شهر عملا به یکی از محلات شهر ملکان (مرکز شهرستان ملکان) تبدیل شده،ولی در دریایی از مسائل و مشکلات غرق شده و نه می توان اسم شهر را بر آن نهاد و نه اسم روستا را!
نیمه تمام ماندن طرح هادی روستا،خاکی بودن اکثر معابر عمومی ، عدم حمل به موقع زباله ها، نبود پل ارتباطی بین این روستا با روستاهای همجوار، نیمه فعال بودن مرکز بهداشتی، نبود مدرسه متوسطه و چندین مشکل دیگر در روستای آغجه دیزج توجه بیش از پیش مسئولین مربوطه شهرستان ملکان را می طلبد!
اکبرزاده یکی از اهالی روستای آغجه دیزج معتقد است: نیمه تمام ماندن طرح هادی روستا باعث شده بنیاد مسکن شهرستان ملکان از آسفالت معابر عمومی خودداری کند که این امر نیز باعث شده اهالی در تابستان با گرد و خاک و در فصول بارندگی با گل و لای دست و پنجه نرم کنند!
سهراب یکی دیگر از اهالی روستای آغجه دیزج نیز به نبود پل ارتباطی بین این روستا با روستاهای همجوار اشاره می کند و می گوید:عملیات اجرایی احداث این پل بیش از ۴۰ سال قبل آغاز شده ولی به مرور زمان به فراموشی سپرده شده است!
وی افزود: نبود پل ارتباطی باعث شده در فصول بارندگی ارتباط اهالی روستا با شهر مبارک شهر و روستاهای همجوار از جمله:شرازول، بایقوت، خانکندی، یولقونلوی جدید، یولقونلوی قدیم و… و همچنین با باغات روستا قطع گردد.
فرماندار ملکان نیز در گفتگویی ضعف مشارکت عمومی و عدم همکاری چند خانوار را باعث کندی پیشرفت طرح هادی روستا می داند و می گوید: از این رو نمی توانیم نسبت به آسفالت و جدول کشی در این روستا اقدام کنیم.
محمدباقر خانی مشارکت و همکاری بیش از پیش اهالی روستای آغجه دیزج را در توسعه و عمران روستا و رفع مشکلات و کمبودها خواستار شد.
رئیس بنیاد مسکن ملکان هم از پیگیری مسائل و مشکلات روستای آغجه دیزج توسط خبرنگاران محلی و انعکاس آن در رسانه های گروهی انتقاد کرد و اظهار کرد:من نمی دانم چرا خبرنگاران نسبت به این روستا حساس شده اند ولی با وجود انعکاس مشکلات روستای آغجه دیزج در رسانه های گروهی،بنده زیر بار این قبیل فشارها نرفته و بر اساس اولویت ها و رعایت عدالت کارم را ادامه خواهم داد!
وی کمبود بودجه و عدم مسیرگشایی کامل را باعث توقف عملیات طرح هادی این روستا ذکر کرد و گفت:با توجه به کمبود بودجه،اجرای طرح هادی در روستاها با رعایت عدالت انجام می شود و کل بودجه را در روستاها تقسیم می کنیم.
وی گفت:بعلت کمبود بودجه از ۸۲ روستای شهرستان تاکنون تنها در ۳۲ روستای شهرستان ملکان طرح هادی اجرا شده و در بقیه روستاها نتوانسته ایم کاری بکینم و برای اجرای طرح در همه روستاهای تابعه ملکان حداقل به یکصد میلیارد تومان بودجه نیاز داریم.
وی افزود: طرح هادی روستای آغجه دیزج را از سال ۸۸ آغاز کرده ایم و لااقل در آن سال در این روستا حداقل صد میلیون تومان پول خرج کرده ایم ولی در برخی روستاها این کار هم عملی نشده است!
داداش زاده افزود:برای اجرای طرح هادی در هر روستا یک میلیارد تومان بودجه می طلبد که اگر دولت صد میلیارد تومان بدهد من طرح را در همه روستاهای شهرستان ملکان انجام می دهم.
داداش زاده با بیان اینکه بنیاد مسکن ملکان در این روستا بیش از تعهد خود کار کرده افزود: در این روستا اهالی به طور کامل مسیرگشایی نکرده اند و هر وقت مسیر گشایی کامل کنند بنیاد مسکن آماده ادامه طرح می باشد.
وی به نبود آسفالت در جاده ورودی روستا و مقابل مرکز بهداشتی و درمانی روستا که طول آن به یکصد متر نیز نمی رسد گفت:این محل خارج از محدوده بنیادمسکن می باشد و ما نمی توانیم به این محل ورود کنیم.
در همین حال رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ملکان نیز از وضعیت روستای آغجه دیزج اظهار تاسف کرد و خواستار توجه بیشتر مسئولین و مشارکت بیشتر اهالی در رفع مشکلات این روستا بخصوص آغاز مجدد عملیات طرح هادی در این روستای پرجمعیت و دارای سابقه کهن تاریخی شد.
حجت الاسلام قربانزاده که خود روحانی روستای اغجه دیزج نیز هستند مشارکت عمومی را در توسعه و عمران روستا لازم و ضروری دانست و گفت: با همکاری خوب اهالی و تفاهمات به عمل آمده در خصوص مسیرگشایی انشالله به زودی برخی از مشکلات این روستا حل و فصل خواهد شد.
گزارش: سیاوش عینالو خبرنگار شهرستان ملکان