هزینه خشک شدن دریاچه ارومیه ۱۰۰۰میلیارد دلار است!
هزینه خشک شدن دریاچه ارومیه ۱۰۰۰میلیارد دلار است!

عصر تبریز: دبیرستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: هزینه خشک شدن دریاچه ارومیه ۱۰۰۰میلیارد دلار است در حالی که هزینه احیای آن بین ۶ تا ٧ میلیارد دلار تخمین زده شده است. عیسی کلانتری در گردهمایی اعضای ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: این اعداد نشان می دهد که احیای دریاچه ارومیه بسیار مقرون به صرف تر […]

عصر تبریز: دبیرستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: هزینه خشک شدن دریاچه ارومیه ۱۰۰۰میلیارد دلار است در حالی که هزینه احیای آن بین ۶ تا ٧ میلیارد دلار تخمین زده شده است.
عیسی کلانتری در گردهمایی اعضای ستاد احیای دریاچه ارومیه افزود: این اعداد نشان می دهد که احیای دریاچه ارومیه بسیار مقرون به صرف تر است.
وی اظهار کرد: در دهه ٧٠ ارتفاع آب دریاچه بسیار بالا بود و راه آهن صوفیان به ترکیه را تهدید می کرد که برای جلوگیری از زیر آب رفتن راه آهن حدود ۶١ کیلومترکیسه های شنی در مسیر قرار دادند.
کلانتری ادامه داد: همان موقع هم برخی صاحبنظران اعلام کردند که فریب این ارتفاع را نخورید زیرا برداشت های آزادانه از حوضه آبریز دریاچه آینده آن را تهدید می کند.
وی گفت: در آن زمان ارتفاع آب دریاچه ۱۲۷۸٫۴ متریعنی حدود ۷ متر بالاتر از وضعیت موجود بود.
کلانتری اظهار کرد: آن زمان موضوع را مطرح کردیم اما سازمان ها و نهادهای مرتبط گفتند اتفاقی نخواهد افتاد و اعتقاد داشتند خطری دریاچه را حداقل تا سال ٩۵ تهدید نمی کند.
وی ادامه داد: اما به مرور وضع بدتر شد و برداشت های بی رویه از منابع آبی و افتتاح سد یکی پس از دیگری در حوضه آبریز دریاچه و تجاوز کشاورزان به منابع آبی به صورت آشکار اوضاع دریاچه را وخیم کرد.
کلانتری افزود: سال ٨٢ نامه ای به وزیر نیروی وقت نوشتم و یک رونوشت به سازمان محیط زیست ارسال شد که وضعیت دریاچه خوب نیست اما جواب قانع کننده ای دریافت نشد و هر دو نهاد اعلام کردند که خطری دریاچه را تهدید نمی کند.
کلانتری ادامه داد، به هر حال دریاچه خشک شد و زمانی که دکتر روحانی رییس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بود در جریان کامل وضعیت دریاچه قرار گرفت و با عواقب خشک شدن آن آشنا شد.
وی گفت: بر این اساس یکی از شعارهای انتخاباتی دکتر روحانی احیای دریاچه قرار گرفت و اولین مصوبه دولت وی ایجاد ستاد احیای دریاچه ارومیه بود و قرار شد دریاچه در مدت ١٠ سال احیاء شود.
کلانتری افزود: اولین کاری که باید انجام می شد مطالعات عمقی و سریع بود؛ براین اساس از دانشگاه های داخلی و بین المللی با محوریت دانشگاه شریف کار را آغاز کردیم .
وی گفت: در کمتر از ۶ ماه توانستیم کار مطالعاتی را انجام دهیم؛ البته مطالعات همچنان ادامه دارد؛ در تیرماه ٩٣ هیات وزیران برنامه پیشنهادی ستاد احیای دریاچه ارومیه را در قالب ٢٧ طرح مصوب کرد که اکنون درحال انجام است./ایرنا