گزارش/حضور استاد برجسته گرافیک جهان در تبریز
گزارش/حضور استاد برجسته گرافیک جهان در تبریز

در ادامه سلسله اتفاقات گرافیکی تبریز، کارگاه دو روزه‌ی هنرمند برجسته فرانسوی در تبریز برگزار شد. عصر تبریز:در ادامه سلسله اتفاقات گرافیکی تبریز، کارگاه دو روزه‌ی هنرمند برجسته فرانسوی در تبریز برگزار شد و هنرمندان جوان این شهر در تجربه‌ای خلاقانه پوسترهایی با موضوع بهداشت دهان و دندان خلق کردند. گرافیک ایران فوق العاده است آلن […]

در ادامه سلسله اتفاقات گرافیکی تبریز، کارگاه دو روزه‌ی هنرمند برجسته فرانسوی در تبریز برگزار شد.

عصر تبریز:در ادامه سلسله اتفاقات گرافیکی تبریز، کارگاه دو روزه‌ی هنرمند برجسته فرانسوی در تبریز برگزار شد و هنرمندان جوان این شهر در تجربه‌ای خلاقانه پوسترهایی با موضوع بهداشت دهان و دندان خلق کردند.

img_20161108_182904
گرافیک ایران فوق العاده است
آلن لوکرنک در ابتدای این کارگاه با ابراز خوشحالی از حضور مجدد در ایران گفت: ایران از نظر گرافیکی کشوری فوق‌العاده است.
وی افزود: هنر گرافیک در ایران بسیار مدرن و منحصر بفرد است، چرا که در کنار حضور فعال به عنوان  بخشی از گرافیک دیزاین مدرن جهان، به طور مستقل نیز هویت خاص خود را حفظ کرده است.
لوکرنک ویژگی استقلال و در عین حال جهانی بودن گرافیک ایران را به معجزه تشبیه کرد و ادامه داد: شاید وجود مرتضی ممیز دلیل این معجزه است که باعث شد طراحی گرافیک در دانشگاه‌ها و مدارس ایران تدریس شود تا امروز شاهد ورود طراحان گرافیک جدید به این عرصه در ایران باشیم. چیزی که در کشورهای دیگر کمتر اتفاق می‌افتد.
این استاد برجسته گرافیک جهان با اشاره به موضوع کارگاه خود در تبریز گفت:  امروز قرار است ورکشاپی داشته باشیم با موضوع بهداشت دهان و دندان. می‌دانیم که نگهداری دندان در طول زندگی بسیار مهم است.
وی تصریح کرد: تبلیغات زیادی در تلویزیون با موضوع دهان و دندان وجود دارد که اکثر آنها مزخرفاتی ببش نیستند.
لوکرنک آزادی در برخورد با موضوع و محتوا را از ویژگی‌های کارگاه تبریز برشمرد و ادامه داد: امیدوارم بتوانیم پیام‌های موثری در مورد بهداشت دهان و دندان بدهیم.
این گرافیست برجسته افزود: با این که من پوسترهای زیادی در مورد سلامت و بیمارستان‌ها کار کرده‌ام اما شخصا در مورد بهداشت دهان و دندان اثری ندارم و این یعنی دو روز پرماجرا خواهیم داشت.
لوکرنک تاکید کرد: بنابراین از ایده‌پردازی نترسید و خود را سانسور نکنید و حتی ایده‌های دیوانه‌وار خود را هم ارائه دهید.
وی تفاوت زبان و فرهنگ را نکته قابل توجه در کارگاه پوستر دانست و خاطرنشان کرد:  ایران و فرانسه دو دنیای متفاوت با جهان‌بینی و نگرش مختلف دارند. از این رو شاید من روش اندیشه شما را نفهمم اما فکر می‌کنم می‌توانیم این ارتباط را سازنده پیش ببریم.
لوکرنک پوستر را  تکه کاغذی دانست که نوشته و تصویر روی آن با هم به رقص در می‌آیند و بنا بر این لازم است با هم توازن داشته باشند.
وی با اشاره به آثار هنرمندان ایران، خاطرنشان کرد: نیازی نیست پوستر را تعریف کنیم چون با دیدن پوسترهای هنرمندان ایرانی می‌شود فهمید که با پوستر آشنا هستند. اما باید بگویم که پوستر خوب پوستر ساده در تصویر و بیان است.
در این کارگاه همچنین استادان نام‌دار گرافیک ایران، لادن رضایی و ایرج میرزاعلیخانی نیز با حضور در این دو روز بر روند خلق آثار هنری نظارت داشتند.

img_20161108_182910
روح طراحی اصل ماجراست
لادن رضایی در حاشیه این کارگاه با بیان این که خوشبختانه هنرمندان جوان تبریز راه خود را پیدا کرده‌اند، گفت: رسیدن به روح طراحی اصل ماجرای هنر است و با دیدن آثار هنرمندان تبریز در این کارگاه، به نظر طراحان تبریز مشکل زیادی در این زمینه ندارند.
در آیین اختتام  کارگاه دو روزه پوستر بهداشت دهان و دندان، ایرج میرزا علیخانی نیز حضور هنرمندان و گرافیست‌های برجسته جهانی در تبریز را فرصتی دانست که باید به نحو احسن از آن بهره‌مند شد.
لوکرنک نیز با ابراز خشنودی از کارگاه پوستر تبریز گفت: با وجود این که تاکنون بیش از ۱۰ بار به ایران سفر کرده‌ام، اما تجربه کارگاه تبریز، تجربه‌ای متفاوت و رضایت‌بخش بود.

img_20161108_182913

 

دوران طلایی هنر تبریز بازمی گردد
همچنین کریم زینتی با حضور در آیین اختتام این کارگاه، که در محل هنرستان میرک برگزار شد، با اشاره به تاریخ درخشان این هنرستان عنوان کرد: اعتبار هنرستان میرک در دهه‌های قبل به قدری بود که دانشگاه‌های خارج از کشور فارغ‌التحصیلان این هنرستان را بدون آزمون ورودی ثبت نام می‌کردند.
زینتی تاکید کرد: خوشحالم که دوباره حرکت‌های هنری در تبریز در حال رونق گرفتن است و این اتفاق نوید بازگشت تبریز به جایگاه هنری و دوران طلایی  قبلی خود را می‌دهد.

img_20161108_181936

 

برگزاری سمپوزیوم مجسمه در هنرستان میرک
همچنین مهندس برادران مدیر هنرستان میرک نیز در آیین اختتام این کارگاه از خیز این هنرستان برای افزایش حمایت از رویدادهای هنری خبر داد و گفت: به زودی سمپوزیوم مجسمه در محوطه هنرستان میرک برگزار خواهد شد.
گفتنی است کارگاه دو روزه گرافیک، با همت شرکت روژین، استودیو هنری هشت‌پا و گروه گپ در محل بلک باکس هنرستان میرک برگزار شد.
آثار تولید شده در این کارگاه که با حضور آلن لوکرنک در تبریز برگزار شد، جهت داوری و شرکت در نمایشگاه آثار منتخب جشنواره سراسری پوستر بهداشت دهان و دندان ( وی- وان) جمع آوری شدند.
گزارش: سیده‌ پری‌ناز سهرابی

عکس: نادیا فخیم