یک اسلام شناس و مبلغ دینی مطرح کرد: هزینه تراشی اضافی برای زائران اربعین خودزنی است/ اربعین ثابت کرده شیعه  می تواند ۲۰ میلیون جمعیت را در ناامن ترین نقطه جهان گرد هم آورد بدون اینکه خونی بریزد
یک اسلام شناس و مبلغ دینی مطرح کرد: هزینه تراشی اضافی برای زائران اربعین خودزنی است/ اربعین ثابت کرده شیعه  می تواند ۲۰ میلیون جمعیت را در ناامن ترین نقطه جهان گرد هم آورد بدون اینکه خونی بریزد

پیام صلح اهل بیت(ع) را نمی توان با هزاران بودجه، کتاب، رسانه، رادیو و تلویزیون به گوش جهانیان برسانیم ولی با پدیده اربعین به گوش دنیا رسانده ایم. عصر تبریز: همایش عظیم پیاده روی اربعین حسینی(ع) که همه سالانه عاشقان مکتب اسلام ناب محمدی و آزادیخواهان جهان را در جنه الارض و السما یعنی کربلای […]

پیام صلح اهل بیت(ع) را نمی توان با هزاران بودجه، کتاب، رسانه، رادیو و تلویزیون به گوش جهانیان برسانیم ولی با پدیده اربعین به گوش دنیا رسانده ایم.

عصر تبریز: همایش عظیم پیاده روی اربعین حسینی(ع) که همه سالانه عاشقان مکتب اسلام ناب محمدی و آزادیخواهان جهان را در جنه الارض و السما یعنی کربلای معلی دور هم جمع کرده و ندای هیهات من الذله را به گوش جهانیان عرضه می کنند اما با کمال تاسف همین اجتماع بزرگ دینی که سرشار از پیام صلح و آزادیخواهی برای جهانیان می باشد؛ با غفلت مسئولین و فرصت طلبی عده ای دیگر با معضلاتی روبرو می شود که به مرو زمان و در سال های آتی می تواند از استقبال مردمی آن بکاهد.
مشکلاتی از قبیل هزینه های جانبی و اضافی و اقدامات کاسب کارانه عده ای مغرض که این عظمت دینی را به بهای قلیل دنیا می فروشند و موجب می شوند تا میزان قابل توجهی از مشتاقان سیره سیدالشهدا علیه السلام تنها به دلیل مشکلات مالی از این سفر معنوی و دشمن شکن محروم گردند.
در این راستا گفتگویی با حجت الاسلام و المسلمین یحیی جهانگیری، مبلغ دینی حوزه علمیه در خارج از کشور و استاد مدعو دانشگاه ملی زیمباوه، ترتیب داده شده تا حول این محور روشنگری صورت گرفته و هشدارهایی نیز به گوش مسئولین امر رسیده شود.
*همانطور که مستحضر هستید در آستانه همایش عظیم پیاده روی اربعین حسینی(ع) متاسفانه شاهد هزینه تراشی اضافی برای زائران با عناوین مختلف از سوی مراکز متولی و به بهانه های تامین بودجه هستیم؛ به نظرتان راه حل برای این قبیل موارد و سهل الوصول کردن حضور همه مشتاقان در این کنگره عظیم چیست؟

– خبر نگران کننده هزینه تراشی اضافی برای زائران اربعین را شنیدم و باید به این مساله بطور برجسته پرداخت شود تا بلکه تحولی ایجاد شود. الان دولت برای خیلی چیزها از قبیل کنسرت، موسیقی، روزنامه و هنر بودجه فرهنگی دارد و حتی برای مباحث عبادی و دینی نیز بودجه دارد. باید بررسی شود که این بودجه ای که برای حوزه دین توزیع می شود تا چه حد توانسته در تعمیق دینداری جامعه و ترویج باورهای دینی موثر باشد که بخشی از آنها مطمنا موثر بوده است لذا در این حوزه نیز باید چنین بودجه هایی صرف شود تا شرکت در این کنگره عظیم سهل الوصول شود

 
* به نظرتان پیاده روی اربعین حسینی تا چه اندازه در تعمیق باورهای دینی که فرمودید؛ نقش دارد؟

– شکی نداریم که پدیده اربعین در تعمیق باورهای دینی بین مردم موثر بوده است؛ این را در آنهایی که زیارت اربعین رفته اند و متحول شدند می توان دریافت کرد. چه بی نمازهایی که نماز خوان شده اند و چه آنهایی که بی اعتقاد به مفاهیم دینی بودند و به این مفاهیم بازگشتند؛ اربعین یک اکسیری است که تحول وجودی در افراد ایجاد می کند.

 

 

 

*پیام های همایش عظیم پیاده روی اربعین برای جهانیان چه چیزهایی می تواند باشد و تا چه حد این انتظار برآورده شده است؟
– به عنوان فردی که در بیرون از کشور هستم و از منظر بیرون به موضوع نگاه می کنم؛ باید بگویم که آن مقدار که می خواستیم تشیع را در دنیا ترویج دهیم؛ موفق نبودیم. باید به دنیا بگوییم تشیع مخالف رادیکالیزم و افراط گرایی است؛ تشیع مخالف داعش است و به دنیا بگوییم که ما تشیع می توانیم ۲۰ میلیون جمعیت را در ناامن ترین نقطه عالم گرد هم آوریم بدون اینکه خونی بریزد و همه با صلح کنار هم باشیم در حالی که این پیام صلح اهل بیت(ع) را نمی توان با هزاران بودجه، کتاب، رسانه، رادیو و تلویزیون به گوش جهانیان برسانیم ولی با پدیده اربعین به گوش دنیا رسانده ایم.

 

 

 

*اکنون وظیفه مسئولین در تسهیل این پیام رسانی چیست؟

– باید بررسی شود که آیا مسئولین وظیفه شان این است که برای زائران اربعین هزینه تراشی کنند تا این کنگره کم رنگ ترشود یا اینکه تمهیدات لازم برای فراهم نمودن فضای اربعین را آماده کنند. در حالیکه در کشور هزاران بودجه فرهنگی وجود دارد و این بودجه ها باید تمهیدی برای حضور جوانان و نوجوانان در کنگره بزرگ اربعین باشد نه اینکه ما سد سبیل شویم و اگر در این راه ممانعت ایجاد شود یقینا عذاب الهی را در پی خواهد داشت.

 
*نگاه دنیای خارج از اسلام را به کنگره عظیم اربعین چگونه ارزیابی می کنید؟

– به عنوان کسی که در خارج از کشور هستم؛ عرض می کنم که امروز بعد از پدیده داعش، توجه به تشیع و معارف اهل بیت(ع) و انقلاب اسلامی ایران بیشتر شده است و در اینجایی که من زندگی می کنم فعالیت رسانه های ایرانی ممنوع است و در این فضای بسته رسانه ای که نمی توانیم حرف هایمان را به دنیا بزنیم؛ اربعین حسینی یک رسانه مردمی، سنتی و پویا است که حرف ما را به دنیا می رساند و دنیا را متوجه مفاهیم ما کند. اینجا ما باید زمینه را برای چنین کنگره عظیمی فراهم کنیم نه اینکه مانع شویم و هزینه تراشی اضافی با عناوین مختلف شود.
اربعین یک همایش مردمی است و این درست نیست که هزینه های اضافی از قبیل گران کردن پول پارکینگ و رستوران و… بر مردم تحمیل شود و باید بدانیم که این قبیل رفتارها تقابل با امام حسین(ع) و خودزنی است و با این کارها همه تلاش ها برای ترویج معارف اهل بیت(ع) در دنیا، بی ثمر می شود و از انگیزه ها برای سال های آتی کاسته می شود.