اداره میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی طی اطلاعیه‌ای: امضای صورتجلسه به منزله صدور مجوز احداث پارکینگ در ارگ تبریز نیست
اداره میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی طی اطلاعیه‌ای: امضای صورتجلسه به منزله صدور مجوز احداث پارکینگ در ارگ تبریز نیست

اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: امضای صورتجلسه به منزله صدور مجوز احداث پارکینگ در ارگ تبریز نیست. عصر تبریز:اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: امضای صورتجلسه به منزله صدور مجوز احداث پارکینگ در ارگ تبریز نیست. به گزارش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، با توجه به […]

اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: امضای صورتجلسه به منزله صدور مجوز احداث پارکینگ در ارگ تبریز نیست.

عصر تبریز:اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: امضای صورتجلسه به منزله صدور مجوز احداث پارکینگ در ارگ تبریز نیست.
به گزارش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، با توجه به انتشار صورتجلسه‌های مربوط به مرمت بنای تاریخی ثبتی فتح الله یف در فضای مجازی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی به منظور تنویر افکار عمومی توضیحاتی را در این زمینه به شرح ذیل منتشر کرده است:‌
حضور کارشناسان معاونت میراث فرهنگی در جلسه بنیاد مصلای حضرت امام خمینی(ره) تبریز، صرفا به منظور بررسی مرمت بنای تاریخی ثبتی فتح‌اله‌یف بوده است و در ادامه جلسه درخواست بنیاد مصلی برای احداث پارکینگ زیرزمینی مطرح شده است. لذا امضای صورتجلسه یاد شده توسط احدی از کارشناسان به منزله صدور مجوز آغاز احداث پارکنیگ و انجام عملیات خاکبرداری در محوطه حیاط عمارت فتح اله یف و حریم ارک علیشاه تبریز نیست.
باید در اینجا یادآوری کرد که ضوابط مصوب عرصه و حریم بنای تاریخی ارک علیشاه مصوب سال ۱۳۵۷ که در زمان مقتضی نیز به شهرداری به انضمام نقشه اوزالید آن ابلاغ قانونی صورت گرفته، هرگونه ساخت و ساز و درخواست های قانونی در محدوده حریم مصوب می بایست در اداره کل حفاظت آثار باستانی وقت و در حال حاضر شورای فنی میراث فرهنگی مستنبط از بندهای ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ از ماده قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی مصوب ۱۳۶۷ با ارائه طرح و نقشه‌های اجرایی مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار گیرد.
این در حالی است که در ساختار اقدامات اداری بنیاد مصلی درخواستی مبنی بر اخذ مجوزی که متضمن تایید نقشه‌های اجرایی باشد به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی ارائه نشده است از این رو صورتجلسه ارائه شده به هیچ عنوان دلیلی بر صدور مجوز تلقی نمی‌گردد و عملیات فیزیکی احداث پارکنیگ بدون اخذ مجوز قانونی و رعایت ضوابط اجرایی با خاکبرداری از محل آغاز شده است.
خاطر نشان می‌شود با توجه به اهمیت تاریخی و باستان شناختی محدوده ارگ تبریز، پس از اطلاع از عملیات فیزیکی در حریم ارگ و در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی و رعایت قوانین ناظر با انعکاس مراتب به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و متعاقب آن بازدید هیئت‌های عالی کارشناسی در حضور نمایندگان بنیاد مصلی حضرت امام خمینی (ره) و مقامات ارشد استانی و نیز انجام نقشه برداری‌های عمومی و ژئوفیزیکی، ادامه عملیات اجرایی، تا زمان اظهار نظر قطعی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور متوقف شده است.
با نظر داشت این مطلب که حفاظت و صیانت از مواریث ارزشمند تاریخی و فرهنگی همراهی و حضور نهادها، دستگاه‌ها، اصحاب رسانه و آحاد مردم را می‌طلبد، یادآور می‌شود هر اقدامی به منظور نتیجه بخش بودن، باید در بستری عاری از تنش و قضاوت‌های شتاب زده صورت پذیرد، از این رو پرداخت غیر منصفانه و یکجانبه به مسئله‌ای که با تدبیر جمعی و همراهی و همدلی خادمان مردم در حال پیگیری است، می تواند پیامدهایی همچون سلب اعتماد افکار عمومی را در پی داشته باشد.
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ضمن قدردانی از زحمات اصحاب متعهد رسانه و فعالان شبکه‌های اجتماعی و در راستای احترام و پاسخ به حساسیت‌های اجتماعی در نزد افکار عمومی و اعتقاد به اصل مهم «دانستن حق مردم است»، با دعوت از عموم متخصصین و علاقمندان میراث فرهنگی به سعه صدر، تا زمان ارائه نظریات کارشناسان و خبرگان کشور که فصل الخطاب فعالیت‌های عمرانی و پژوهشی حوزه میراث فرهنگی است منتظر باشیم.