یادداشت/زیاده خواهی گازی ترکمنستان آزمون وحدت و همگرایی ملی
یادداشت/زیاده خواهی گازی ترکمنستان آزمون وحدت و همگرایی ملی

ادعایی که متاسفانه از سال ٨۶ و قطع گاز در زمستان سخت آن روز حکایت عدم رعایت حقوق همسایگی و حسن همجواری داشت که ترکمن ها از آب گل الود زمستان ٨۶ ماهی گرفتند و قیمت گاز خود را از ۴٢ دلار به ٣۶۰ دلار افزایش دادند و این زیاده خواهی هنگاهی رخ داد که […]

ادعایی که متاسفانه از سال ٨۶ و قطع گاز در زمستان سخت آن روز حکایت عدم رعایت حقوق همسایگی و حسن همجواری داشت که ترکمن ها از آب گل الود زمستان ٨۶ ماهی گرفتند و قیمت گاز خود را از ۴٢ دلار به ٣۶۰ دلار افزایش دادند و این زیاده خواهی هنگاهی رخ داد که سرمای شدید در بخش عظیمی از کشور جا خوش کرده بود و دولت وقت مجبور به پذیرش ان می شود.

عصر تبریز: از چند روز پیش که بحث مذاکرات گازی ایران و ترکمنستان بالا گرفت و رفت و آمدهایی بین دو کشور صورت گرفت گمانه ها و واقعیات کنار هم قرار گرفت و در نهایت اتفاق ناگواری که حاکی از عدم حسن همجواری و پای بند نبودن به تعهد حقوقی صورت گرفته میان دو کشور دوست و همسایه، ترکمن ها شیر گاز صادراتی شان به ایران را بستند.
بنظر میرسد جدا از جزییات توافق ها و اختلافات و ادعاهای طرف مقابل این اقدام ترکمن ها می تواند مورد بی اعتنایی ملی با همگرایی و وحدت ملی قرار گیرد و ناچیز انگاشته شود.
اقدام غیر مسالمت آمیز و البته غیر حقوقی ترکمنستان در قطع گاز صادراتی به ایران بنظر کاری است که ضررش بیشتر متوجه این کشور خواهد شد و البته این فرصت خوبی است تا ازمون وحدت ملی در برابر زیاده خواهی و زورگویی کشوری کوچک با مختصات جغرافیایی خاص که ادعای طلب یک میلیارد و هشتصد میلیون دلاری بابت گاز صادراتی به ایران دارد به اجرا دراید.
ادعایی که متاسفانه از سال ٨۶ و قطع گاز در زمستان سخت ان روز حکایت عدم رعایت حقوق همسایگی و حسن همجواری داشت که ترکمن ها از آب گل الود زمستان ٨۶ ماهی گرفتند و قیمت گاز خود را از ۴٢ دلار به ٣۶۰ دلار افزایش دادند و این زیاده خواهی هنگاهی رخ داد که سرمای شدید در بخش عظیمی از کشور جا خوش کرده بود و دولت وقت مجبور به پذیرش ان می شود.
اما حالا ایران سربلند است فازهای پارس جنوبی جان گرفته اند و تولید گاز ایران روزانه ٧۰۰ میلیون مترمکعب است و می تواند با تغییر جزیی در برنامه تولید و توزیع از نبود گاز ناچیز ترکمنستان به خوبی عبور کند اما این مستلزم وحدت ملی برای صیانت از منافع ملی است که نه چپ می شناسد و نه راست.
یادم هست در مجلس ششم که اصلاح طلبان اکثریت را در دست داشتند موضوع برنامه هسته ای ایران درسطح بین المللی تازه مطرح شده بود و امریکا پس از فروپاشی نظام پیشین عراق خط و نشان های زیادی برای ایران می کشید مرحوم احمد بورقانی نماینده تهران بود متنی را در محکومیت ترفندهای امریکا تهیه کرده بود که حکایت از وحدت ملی چپ و راست و همه مردم ایران دربرابر زیاده خواهی های قدرتهای بزرگ داشت این نامه که از تریبون مجلس قرایت شد امضای اکثریت مجلس را همراه داشت حتی جناح اقلیت ان دوره که چند دوره جناح اصولگرای مجلس شد هم ان نامه را همه باهم امضا کردند و فردای آن روز تیتر ازمون وحدت ملی در صفحه نخست کیهان نقش بست. این آزمون ها ممکن است درتاریخ این سرزمین به شکل های مختلف تکرار شود.
روزی که زلزله ویرانگر بم را تکان داد خوب یادم هست همه کوچه ها و خیابانها مردم دسته دسته به مساجد و پایگاههای مردمی کمک و اجناس می رساندند تا هموطنانشان در بم را یاری کنند و این کمک ملی شکل حماسه ای بخود گرفته بود و یاداور کمکهای مردمی روزهای سخت سالهای دفاع بود.
حالا نه زلزله بم است و نه جنگ و نه چیز دیگری بلکه اختلافی است بین دو شرکت که برخلاف نظر آن دوست رسانه ای بزرگوار که در دو خط نوشت کاش راست بگویند که تحریم بانکی است یا چیز دیگر …باید گفت منافع ملی، امنیت ملی و دیوار همسایگی فروریختن چیزی نیست که در رسانه ان را معامله کنیم. خوب می دانیم که حالا منطقه و همسایه های ما چه داستان هایی دارند، قدر امنیت مان را بدانیم و چنگ نزنیم به آن که خون هایی زیادی به پایش ریخته شده است.
موضوع ترکمنستان جز زیاده خواهی نیست.بیش از این نیاز به جنجال و هیاهو ندارد فقط باید همه مردم به هم کمک کنند که این زمستان هم رفتنی است حالا که پارس جنوبی می درخشد.
به قلم:زیبا اسماعیلی/خبرنگار خبرگزاری صداوسیما و رادیو سراسری