فرماندار تبریز: طی ۳ روز فعالیت نیروگاه حرارتی با مازوت شاخص آلودگی در تبریز به ۱۸۰ پی اس آی رسید!
فرماندار تبریز: طی ۳ روز فعالیت نیروگاه حرارتی با مازوت شاخص آلودگی در تبریز به ۱۸۰ پی اس آی رسید!

طی سه روز فعالیت نیروگاه حرارتی با مازوت شاخص آلودگی در تبریز به ۱۸۰ پی اس آی رسید که بلافاصله با مداخله صورت گرفته این شاخص رفته رفته کاهش یافت. عصر تبریز: فرماندار تبریز با بیان اینکه طرح زوج و فرد طرح موفقی نیست و باعث ایجاد مشکلات فراوان می‌شود، گفت: در صورت افزایش فشار […]

طی سه روز فعالیت نیروگاه حرارتی با مازوت شاخص آلودگی در تبریز به ۱۸۰ پی اس آی رسید که بلافاصله با مداخله صورت گرفته این شاخص رفته رفته کاهش یافت.

عصر تبریز: فرماندار تبریز با بیان اینکه طرح زوج و فرد طرح موفقی نیست و باعث ایجاد مشکلات فراوان می‌شود، گفت: در صورت افزایش فشار و اضطرار مجبور به ایجاد محدودیت‌های ترافیکی خواهیم بود.
رحیم شهرتی‌فر اظهار کرد: ۹۵ درصد واحدهای تولیدی و صنایع در استان گازسوز بوده و یا از برق استفاده می‌کنند.

۵ درصد واحدهای تولیدی با سوخت مازوت
وی با اشاره به اینکه پنج درصد باقی‌مانده واحدهای تولیداتی بنا به دلایلی از مازوت استفاده می‌کنند، گفت: برخی از کارخانجات از جمله کارخانه‌های آسفالت و ایزوگام‌سازی از سوخت مازوت در صنعت خود استفاده می‌کنند.
فرماندار تبریز افزود: با توجه به موقعیت فصلی عمده کارخانجات با مصرف مازوت تعطیل هستند ولی در صورت فعالیت طبق جلسه صورت گرفته در کارگروه محیط زیست، فعالیت آن‌ها تعطیل شده است.
وی با بیان اینکه در اوج آلودگی هوای تبریز نیروگاه حرارتی به مدت سه روز جهت تأمین گاز با مازوت شروع به فعالیت کرد، گفت: طی سه روز فعالیت نیروگاه حرارتی با مازوت شاخص آلودگی در تبریز به ۱۸۰ پی اس آی رسید که بلافاصله با مداخله صورت گرفته این شاخص رفته رفته کاهش یافت.
شهرتی‌فر با تأکید بر اینکه آن دسته از کارخانجات با مصرف گاز طبیعی نیز باید دقت و مراعات لازم را داشته باشند، گفت: کارخانجات با مصرف گاز طبیعی نباید حداکثر تولید را در این وضع آلودگی هوا داشته باشند و در مصرف گاز و صرفه‌جویی اهتمام ویژه نشان دهند.
به علت عمل به شعار سال نمی‌توانیم واحدهای تولیدی را تعطیل کنیم
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در سال اقتصاد مقاومتی هستیم و نباید صنایع تولیدی تعطیل شود، زیرا در صورت تعطیلی چرخه اقتصادی استان با مشکل روبه‌رو خواهد شد؛ از این رو از تمام واحدهای تولیدی، کارخانجات و … تقاضای صرفه‌جویی و استفاده بهینه و صحیح در مصرف گاز را داریم.
فرماندار تبریز با اشاره به اینکه اسراف در دین مبین اسلام امری حرام است، گفت: باید در مسأله کاهش آلودگی هوا و عمل به شعار سال برنامه ویژه و مهم طرح‌ریزی شود تا در کنار ارائه خدمات رفاهی مردم از هدر رفت انرژی جلوگیری شود.
وی در خصوص طرح زوج و فرد خودروها اظهار کرد: طبق بررسی کارشناسان این طرح ناموفق بوده و مشکلات زیادی را فراهم خواهد آورد.
طرح زوج و فرد طرح موفقی نیست
شهرتی‌فر ادامه داد: در شهرهایی که طرح زوج و فرد اجراء شده، افرادی که توانایی مالی دارند با خرید دو خودرو با پلاک زوج و فرد منجر به مشکلات از قبیل تخلف در طرح و ورود خودروهای فرسوده به شهر و همچنین افزایش تعداد خودروها می‌شوند.
وی موفق‌ترین طرح در راستای کاهش آلودگی هوای شهر تبریز را همیاری مردم دانست و گفت: مردم شهر باید در زمینه کاهش خودروهای تک‌سرنشین اهتمام داشته و در صوت امکان از سفرهای غیرضروری خودداری کرده و از وسائط نقلیه عمومی استفاده کنند.
در صورت لزوم با افزایش فشار و اضطرار محدودیت ترافیکی ایجاد خواهد شد
فرماندار تبریز خاطرنشان کرد: در صورت اضطرار و افزایش فشار امکان ایجاد محدودیت ترافیکی در محدوده مرکزی شهر ایجاد شود که خوشبختانه در تبریز به آن مرحله و نتیجه نرسیده‌ایم./فارس