استاد دانشگاه و تحلیلگر اقتصادی:افزایش سهم مالیاتی استان آذربایجان شرقی تهدیدی برای اقتصاد استان است
استاد دانشگاه و تحلیلگر اقتصادی:افزایش سهم مالیاتی استان آذربایجان شرقی تهدیدی برای اقتصاد استان است

افزایش سهم مالیاتی استان آذربایجان شرقی در بودجه ۹۶ می تواند تهدیدی برای اقتصاد استان باشد، اقتصادی که بخش عمده آن خصوصی است که در سالهای اخیر به علت رکود، شدیدا ناتوان شده است. عصر تبریز: استاد دانشگاه و تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با عصر تبریز با اعتراض به افزایش سهم مالیاتی استان اذربایجان در […]

افزایش سهم مالیاتی استان آذربایجان شرقی در بودجه ۹۶ می تواند تهدیدی برای اقتصاد استان باشد، اقتصادی که بخش عمده آن خصوصی است که در سالهای اخیر به علت رکود، شدیدا ناتوان شده است.

عصر تبریز: استاد دانشگاه و تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با عصر تبریز با اعتراض به افزایش سهم مالیاتی استان اذربایجان در بودجه سال ۹۶ گفت: افزایش سهم مالیاتی استان آذربایجان شرقی در بودجه ۹۶ می تواند تهدیدی برای اقتصاد استان باشد، اقتصادی که بخش عمده آن خصوصی است که در سالهای اخیر به علت رکود، شدیدا ناتوان شده است.
محمد کلامی گفت: این افزایش مالیات می تواند قدرت رقابت صنایع استان را در مقابل رقبا کاهش دهد، خصوصا زمانی که استانهای رقیب ما در بازار مانند تهران و اصفهان این میزان افزایش را ندارند.
وی در ادامه افزود:قرار نیست وقتی هزینه های دولت افزایش می یابد آن را از کانال مالیاتها تامین نماید. متاسفانه سیستم بودجه‌ای سبب شده فشار زیادی از طریق اخذ مالیات بر اقتصاد وارد شود.
این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: در گذشته، دولت‌ها به هر ترتیبی و با هر عنوانی از مردم باج و خراج می گرفتند اما امروز اخذ مالیات به نظام سیاست گذاری اقتصادی مبدل شده است.
وی با بیان اینکه سیستم مالیاتی کشور در شرایط فعلی سیستمی قوی که مناسب با اقتصادی پرتحرک باشد، نیست، افزود: متاسفانه این اشکالات درحوزه مالیات به دلیل قوانین گذشته و عدم ساماندهی است که فشار زیادی را به بخش شفاف اقتصاد وارد می کند.
این کارشناس ارشد اقتصادی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه سیستم بودجه‌ای دولت سبب شده فشار زیادی از طریق اخذ مالیات بر اقتصاد کشور وارد شود.
کلامی گفت:سیستم مالیاتی در ایران تنها برای فعالیت‌هایی است که شفافیت زیادی دارند اما متاسفانه با وجود اقتصاد ضعیف و بحران زده کشور بودجه‌های کلانی برای بخش‌های بی‌ربط هزینه می‌شود که ظرفیت صرفه‌جویی از طریق حذف یا کاهش آنها زیاد است.
وی با تاکید براینکه نیازمند اصلاح بودجه در خصوص هزینه‌های اضافی و ناکارآمد در دولت هستیم، گفت: ردیف‌های اضافی فراوانی در بودجه دولت تعریف شده و تشکیلات موازی زیادی هم وجود دارند که عملا کارایی چندانی ندارند اما برایشان بودجه زیادی تعریف شده است.
این استاد دانشگاه افزود: نباید منابع مورد نیاز مردم برای فعالیت اقتصادی را از طریق مالیات اخذ کرد و صرف هزینه تشکیلاتی کرد که چندان کارایی برای جامعه و اقتصاد ندارند.
وی گفت: در سوئد کل مالیات را برای خدمات رفاهی مردم به نحو مؤثر هزینه می‌کنند و مردم نیز از پرداخت مالیات رضایت دارند و این پول در جهت عمران و آموزش و پرورش خرج می‌شود، اما در سیستم ناکارآمد ایران این گونه نیست.