درخواست فرمانداری تبریز از مردم/ به‌ متکدیان خیابانی پول ندهید تا لقب “شهر بدون گدا” برای تبریز ماندگار بماند
درخواست فرمانداری تبریز از مردم/ به‌ متکدیان خیابانی پول ندهید تا لقب “شهر بدون گدا” برای تبریز ماندگار بماند

متاسفانه اخیرا شاهد موج تازه ای از گسترش تکدی گری در تبریز بودیم که زیبنده “شهر بدون گدا” نیست و برخورد قاطع و مناسب مردم و مسئولین را می طلبد. عصر تبریز: متاسفانه اخیرا شاهد موج تازه ای از گسترش تکدی گری در تبریز بودیم که زیبنده “شهر بدون گدا” نیست و برخورد قاطع و […]

متاسفانه اخیرا شاهد موج تازه ای از گسترش تکدی گری در تبریز بودیم که زیبنده “شهر بدون گدا” نیست و برخورد قاطع و مناسب مردم و مسئولین را می طلبد.

عصر تبریز: متاسفانه اخیرا شاهد موج تازه ای از گسترش تکدی گری در تبریز بودیم که زیبنده “شهر بدون گدا” نیست و برخورد قاطع و مناسب مردم و مسئولین را می طلبد.
معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار تبریز ادامه داد : با وجود تشکلهای مردمی خیریه متعدد در شهر تبریز و اهتمام آنان به شناسایی و تحت پوشش قرار دادن نیازمندان واقعی، متکدیان خیابانی از احساسات همشهریان سوء استفاده می کنند و با این کار جلوه ی زشتی به شهر زیبای تبریز می دهند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری تبریز، سعید برزگر ۳ دسته ی متکدیان و چگونگی برخورد با آنان را اینگونه بیان میکند :
گروه اول متکدیان افراد بومی هستند که علیرغم وضعیت مالی مناسب، تکدی گری را به عنوان شغل انتخاب کرده اند، درآمد زیادی از آن کسب می کنند و برای ترحم شهروندان شکل و ظاهری فقیرانه به خود می گیرند.
برای این گروه از متکدیان طرح پاکسازی مداوم و برخورد قانونی با همکاری ارگانهای ذیربط انجام شد و همچنین نسبت به توانمندسازی شغلی آنان اقدام گردید.
دسته ی دوم متکدیان متاسفانه کودکان کار هستند که سودجویان آنها را در سطح شهر پخش می کنند و شهروندان عزیز به حساب سن پایین آنان اقدام به کمک مالی می کنند؛ درحالیکه سود اصلی به جیب کلاهبرداران و سوء استفاده کنندگان از کودکان می رود.
این دسته از افراد سودجو و کلاهبردار با برخورد قاطع مقامات امنیتی و قضایی مواجه هستند و قانون برای آنها شدیدترین مجازاتها را درنظر می گیرد. کودکان کار نیز با هماهنگی بهزیستی ساماندهی می شوند و اگر خانواده هایشان وضعیت مالی خوبی نداشته باشند مورد حمایت قرار می گیرند.
و اما دسته سوم متکدیان که اخیرا بطور فزاینده ای وارد شهر تبریز شده اند ، اتباع خارجی و افرادی از مناطق دورافتاده ی سایر استانها هستند. این افراد اگر از اتباع خارجی باشند با هزینه ی دولت به مبادی خروجی کشور انتقال می یابند و از کشور دیپورت می شوند، و درصورت بازگشت مجدد برخوردهای قانونی شدیدتری اعمال می گردد. اگر هم از مناطق دیگر کشور باشند به شهر مبدا انتقال داده می شوند.
وی در پایان گفت : هماهنگی، تعامل و جلسات مختلفی با مسئولین شهرداری، دادستانی، نیروی انتظامی، بهزیستی، کمیته امداد و تشکلهای مردمی خیریه به ویژه موسسه خیریه حمایت از مستمندان تبریز، در این خصوص انجام می شود و امیدواریم با همکاری مردم شریف تبریز شاهد برچیده شدن متکدیان و حمایت از نیازمندان واقعی باشیم.