با پی گیری های نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت؛ گام نهایی برای راه اندازی کارخانه ذوب آهن ملکان
با پی گیری های نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت؛ گام نهایی برای راه اندازی کارخانه ذوب آهن ملکان

عصر: بزرگترین کارخانه ذوب آهن بخش خصوصی کشور در شهرستان ملکان حدود یک دهه از زمان کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی، پس از پی گیری های مداوم سلمان خدادادی نماینده مردم ملکان و رئیس سابق کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در خصوص حل مشکلات سرمایه در گردش این واحد تولیدی و قبول تعهد همکاری […]

عصر: بزرگترین کارخانه ذوب آهن بخش خصوصی کشور در شهرستان ملکان حدود یک دهه از زمان کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی، پس از پی گیری های مداوم سلمان خدادادی نماینده مردم ملکان و رئیس سابق کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در خصوص حل مشکلات سرمایه در گردش این واحد تولیدی و قبول تعهد همکاری بانک سپه به عنوان بانک عامل حمایت کننده ، گام های نهایی برای راه اندازی این کارخانه برداشته شده و طی چند ماه آینده شاهد بهره برداری ازفازنخست کارخانه ذوب آهن ملکان خواهیم بود. گفته می شود با راه اندازی فاز نخست این کارخانه برای حدود ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم و بیش از هزار نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد که این امر می تواند نقطه عطفی در حل مشکل بیکاری برای جنوب آذربایجان شرقی باشد.

استاندار آذربایجان شرقی حل مشکلات بخش تولید را وظیفه اصلی همه مسؤولان ذکر کرد و گفت: تا رفع تمام موانع تولید در کنار تولیدکنندگان هستیم.اسماعیل جبارزاده افزود: پیشرفت شهرستان ملکان در چند سال گذشته نسبت به بسیاری از شهرستان‌های دیگر چشمگیر بوده و دورنمای توسعه این شهرستان را فوق‌العاده روشن و ارزشمند می‌دانم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به مشکلات مالی کارخانه ذوب‌آهن شمال‌غرب، بر همکاری همه مسوولان استان برای راه‌اندازی این واحد صنعتی تاکید کرد و گفت: مشکل تامین بخشی از سرمایه ثابت این شرکت برای خرید تجهیزات و راه‌اندازی خط تولید نورد را از طریق دستگاه‌های ملی پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود: با افتتاح این واحد یک زنجیره تولید آهن شکل می‌گیرد و انتظار داریم که فناوری و توانمندی تولید به صورت کامل در این واحد صنعتی ایجاد شود.
پی گیری های مسئولین استان و در راس آنها سلمان خدادادی نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی باعث شد تا در نهایت عضو هیات مدیره بانک سپه اواسط خرداد ماه جاری با حضور در ملکان و بازدید از مراحل عملیات احداث این کارخانه قول تامین مالی ذوب آهن ملکان توسط بانک سپه را بدهد.
عضو هیات مدیره بانک سپه در این بازدید اعلام کرد: این موسسه مسئولیت تامین مالی راه اندازی کارخانه ذوب آهن ملکان را عهده دار شده است.
پرتو افکنان اظهارکرد: درباره راه اندازی و شروع به کار کارخانه ذوب آهن ملکان یک نگاه ملی – استانی وجود دارد و از طرف مجلس نیزموضوع اتمام این طرح به شدت پیگیری می شود.
وی با بیان اینکه کارخانه ذوب آهن ملکان جزو طرح های اولویت دار ملی و استانی است، افزود: بر اساس توافق صورت گرفته و مصوبه کارگروه های مختلف استانی و پیگیری های استانداری، مجلس شورای اسلامی و وزیر صنعت، معدن و تجارت، این طرح جزو طرح های اولویت دار قرار گرفته است و بانک سپه موظف شده تا نسبت به تامین مالی این طرح، اقدام کند.
عضو هیات مدیره بانک سپه گفت: درخواست صاحبان این طرح تسهیلات ۳۵۰میلیاردی برای سرمایه در گردش بعد از افتتاح طرح است، که کارشناسان با نظر مساعد در حال بررسی آن هستند تا این واحد تولیدی به بهره برداری برسد.

علی بیگ زاده رئیس اداره صنعت ،معدن و تجارت شهرستان ملکان نیز با اشاره به اهمیت را اندازی کارخانه ذوب آهن ملکان افزود:این کارخانه در زمینی به مساحت ۹۱ هکتار در حال احداث است که واحد نورد ۸۲ درصد پیشرفت فیزیکی و واحد ذوب آلیاژی آن نیز تاکنون ۲۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
بیگ زاده گفت: ظرفیت ولید سالانه این کارخانه ۳۵۰ هزار تن در واحد نورد و ۴۰۰ هزار تن در واحد ذوب آلیاژی خواهد بود.وی افزود: در صورت تکمیل و اتمام تمام واحدهای آن برای یک هزار و ۲۰۰ نفر مستقیم و برای ۶هزار نفر بطور غیر مستقیم شغل ایجاد خواهد شد.
رئیس اداره صنعت ،معدن و تجارت شهرستان ملکان با بیان اینکه کارخانه ذوب آهن ملکان از ۳ واحد بزرگ احیاء مستقیم، ذوب و ریخته گری و واحد نورد تشکیل می شودتصریح کرد:در واحد احیاء سنگ آهن که به صورت گندله است، در طی فرآینده به صورت محصولات شمش تولید و سپس این محصول به واحد نورد جهت تولید انواع میلگردهای ساختمانی ارسال و مازاد آن به سایر واحدهای نورد جهت تولید میلگرد، نبشی، تسمه و … تحویل خواهد شد.
بیگ زاده تاکید کرد: از آنجا که رعایت الزامات زیست محیطی جهت کنترل آلاینده های منتشره از قبیل ذرات معلق جامد، گازهای متصاعد شده و آب های آلاینده مورد تاکید مسوولان و سازمان های متصدی امر است، درطراحی واحدهای احیاء مستقیم، ذوب و ریخته گری و نورد الزامات زیست محیطی لازم جهت کنترل آلاینده های منتشره مورد توجه اکید قرار گرفته است.