مهدیه داستان ما دختر درس خوانی است که نمره هایش همیشه خوب و مورد تحسین خانواده اش بوده است، او امسال ماه رمضان را کلا روزه گرفته بود.

عصر: مهدیه دختر ۱۰ ساله ای است که در روستای سهرون از توابع بخش خاروانای ورزقان به همراه پدر و مادرش زندگی می کند.

مهدیه دختر ۱۰ ساله ای است که در روستای سهرون از توابع بخش خاروانای ورزقان به همراه پدر و مادرش زندگی می کند.

پدر و مادری که تنها دار و ندارشان از زندگی یک گاو و دو گوسفندی است که از طریق نگهداری آنها تامین رزق و روزی می نمایند.

مهدیه داستان ما دختر درس خوانی است که نمره هایش همیشه خوب و مورد تحسین خانواده اش بوده است، او امسال ماه رمضان را کلا روزه گرفته بود.

روز گذشته(دوشنبه) در این روستا اتفاق ناگواری رخ می دهد، پدر و مادر مهدیه که در خانه نبودند، مهدیه و یک دختر هم سن و سالش برای تامین علوفه و یونجه گاو خودشان و گاو همسایه اشان از طریق یک دستگاه گیوتین برقی اقدام می نمایند.

پس از مدتی این دستگاه موقتا از کار می افتد مهدیه که برای رفع ایراد این گیوتین به دلیل گیر کردن علوفه ها در خروجی آن اقدام می نماید فارغ از سهل انگاری دوستس که گمان می کرد دستگاه را از برق خارج کرده است، به علت وصل مجدد برق انگشتان دست راستش را از دست می دهد.

خون تمام وجود مهدیه را می گیرد، انگشتان مهدیه روی زمین افتاده اند و او با تمام وجود درد می کشد.

خبر به اهالی روستا و خانواده مهدیه می رسد، بلافاصله او را به درمانگاهی در نزدیکی روستا انتقال می دهند، بطور موقت جلوی خون ریزی گرفته می شود.

پدر و مادر مهدیه به دلیل عدم وجود آمبولانس و برای اینکه زمان را از دست ندهند با یک پاترول در عرض ۲ ساعت او را به تبریز می رسانند، انگشتان قطع شده دخترک در داخل یک پلاستیک پر از یخ همراه اوست!

مهدیه به بیمارستان شهدا برده می شود، ولی به دلیل عدم وجود عمل پیوند در این بیمارستان او را بلافاصله به بیمارستان شهریار منتقل می کنند.

تنها بیمارستانی که عمل پیوند اعضا در آن توسط یک پزشک نامی و شناخته شده صورت می گیرد.

پزشک متخصص که از صبح چندین عمل طاقت فرسا و طولانی چند ساعته و پشت سر هم انجام داده است به دلیل خستگی مفرط چشم ها قادر به انجام یک عمل جدید و طولانی نیست و عمل را به فردای آن روز نگه میدارد.

فردای آن روز پس از چند عمل طولانی دیگر نوبت عمل مهدیه فرا می رسد، طبق تعهد خانواده مهدیه می بایستی ۳۵ میلیون برای عمل واریز کنند حال چه این پیوند با موفقیت صورت گیرد چه ناموفق باشد!

با توجه به اینکه پدر مهدیه توان پرداخت چنین مبلغی را ندارد توسط یکی از بستگان مبلغ ۱۰ میلیون به حساب بیمارستان واریز می کنند.

مهدیه و انگشتان قطع شده اش به اتاق عمل منتقل می شوند، عمل چندین ساعت طول می کشد.

پدر و مادر مهدیه با چشمانی اشک بار پشت اتاق عمل ایستاده اند، عمل تمام می شود، مهدیه کم کم به هوش می آید، پدر و مادرش در بالین او نشسته و چشم های نگرانشان به دست قطع شده اوست.

پس از گذشت زمانی خبر از تکان خوردن انگشتان پیوند خورده مهدیه بارقه های امید را در دل اقوام و خانواده او زنده می کند، ولی این امید موقت و زود گذر است!

به دلیل ضعف جسمانی مهدیه که امسال با روزه گرفتن های بدون سحری تشدید شده بود! ترمیم بافت های آسیب دیده صورت نمی گیرد، متاسفانه انگشتان قطع شده مهدیه شروع به سیاه شدن می کنند و برای جلوگیری از آسیب بیشتر عمل پیوند تخلیه می شود!

پزشک معالج نیز از این عمل ناموفق رنج می برد چرا که از نخستین عمل های اوست که پیوند نمی خورد! با این حال پزشک معالج قول عمل پروتز را به مهدیه می دهد‌.

روز ترخیص فرا می رسد، برای ترخیص مهدیه با تخفیفی که بیمارستان در هزینه های همراه و بیهوشی اعمال کرده و سهم اندک بیمه روستایی مهدیه در یک بیمارستان خصوصی! پدر مهدیه می بایستی ۲۱ میلیون واریز کنند!

پزشک معالج با در نظر گرفتن وضعیت مالی خانواده مهدیه تخفیف های زیادی اعمال می کند و مبلغی نزدیک به ۱۴ میلیون را از مبلغ ۳۱ میلیون کسر می کند و مبلغی نزدیک ۸ میلیون تومان می ماند که این مبلغ نیز فردای آن روز با پیگیری های خبرنگار فارس حل شد.

با توجه به اینکه خبرنگاران فارس در جریان روند ترخیص و اعمال تخفیف پزشک معالج بوده اند کلیه اخبار و شایعات مربوط به اینکه پزشک معالج از حق خود نگذشته و انجام عمل را منوط به واریز پول کرده اند تکذیب می شود.

مسوول خبرگزاری فارس آذربایجان شرقی از ابتدا در روند این حادثه تلخ قرار گرفته و شخصا با حضور در بیمارستان پیگیر ترخیص مهدیه بوده است.

در این بین خبرگزاری فارس نظر به اخلاق رسانه ای از پزشک معالج، دکتر خوب سیرت، گروه نوع دوستی تبسم و برخی مسوولین استانی که در روند ترخیص این دختر ۱۰ ساله روستایی یاری رسانده بودند نهایت تقدیر و تشکر را دارد و امیدوار است با پیگیری مسوولین ارشد استانی مشکل عدم انجام پیوند اعضا در بیمارستان های دولتی هر چه سریعتر حل شود، چرا که بر همگان واضح و مبرهن است طیف کم درآمد از قبیل کارگران، کشاورزان و … از جمله افرادی هستند که به سبب شغل و حرفه خود در معرض آسیب دیدگی و قطع عضو قرار دارند.