مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی: موضوع «آتنا» باعث شد بغض زیادی بترکد/خودکشی در آذربایجان‌شرقی رو به رشد
مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی: موضوع «آتنا» باعث شد بغض زیادی بترکد/خودکشی در آذربایجان‌شرقی رو به رشد

مدیرکل بهزیستی استان موضوع جنایت دردناک آتنای هفت ساله در پارس‌آباد را نمونه‌ای از مشکلات اجتماعی بیان کرد و گفت: این مسائل شاید در جامعه بسیار تکرار شده و موضوع «آتنا» باعث شد بغض زیادی بترکد.

مدیرکل بهزیستی استان موضوع جنایت دردناک آتنای هفت ساله در پارس‌آباد را نمونه‌ای از مشکلات اجتماعی بیان کرد و گفت: این مسائل شاید در جامعه بسیار تکرار شده و موضوع «آتنا» باعث شد بغض زیادی بترکد.

عصر:مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی گفت: در هفته بهزیستی ۱۲۰ پروژه افتتاح خواهد شد که هزینه ۱۵۰ میلیارد تومانی به صورت دولتی و غیردولتی برای این پروژه‌ها اختصاص یافته که با اجرای این پروژه‌ها، برای ۲۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌شود.

محسن ارشدزاده ظهر امروز در نشست مطبوعاتی به مناسبت هفته بهزیستی اظهار کرد: شعار هفته بهزیستی با نام «بهزیستی با مسؤولیت محور سلامت اجتماعی» نامگذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه بار سنگین مسائل اجتماعی بر عهده بهزیستی است، گفت: مسائل اجتماعی نباید مغفول در جامعه بماند؛ زیرا همه خانواده‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

افتتاح ۱۲۰ پروژه در هفته بهزیستی برای اشتغال ۲۰۰ نفر

ارشدزاده با بیان اینکه در هفته بهزیستی ۱۲۰ پروژه افتتاح خواهد شد که هزینه ۱۵۰ میلیارد تومانی به صورت دولتی و غیردولتی برای این پروژه‌ها اختصاص یافته است، خاطرنشان کرد: تلاش کردیم با اجرای این پروژه‌ها برای ۲۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد شود.

مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۴۰ شهر کشور فاقد اورژانس اجتماعی هستند، گفت: ۱۱ شهرستان برای استان ماست که نیاز به اورژانس اجتماعی دارند همچنین امروز به صورت ویدیو کنفرانس برخی از پروژه‌های هفته بهزیستی افتتاح خواهد شد.

وی به افتتاح خانه‌های کودک و مهدکودک اشاره کرد و افزود: برخی ساختمان‌های بهزیستی و مسکن مددجوی معلولان از دیگر برنامه‌های بهزیستی است.

ارشدزاده اذعان داشت: از بین ۸۷ مسکن معلولان، ۶۶ مسکن برای خانواده‌های دارای ۲ معلول است.

وی خاطرنشان کرد: در هفته بهزیستی خدمات رایگان مشاوره برای مردم خواهیم داشت.

یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جامعه هدف بهزیستی استان

مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به اینکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت استان در جامعه هدف بهزیستی قرار دارند، گفت: از این تعداد ۲۵۰ هزار نفر تحت پوشش مستقیم بهزیستی بوده و مابقی بر حسب نیاز حداقل یک مورد خدمات دریافت کرده‌اند.

 وی یادآور شد: ۲هزار و ۲۶۵ میلیارد ریال اعتبار به استان اختصاص یافته است که بخشی از طریق کمک مردمی و ما‌بقی از طریق اعتبارات دولتی تامین شده است.

ارشدزاده به فعالیت ۷ هزار نفر همکار مستقیم و غیرمستقیم در اداره کل بهزیستی استان اشاره و بیان کرد: این افراد در چهار حوزه تخصصی بهزیستی فعالیت می‌کنند که اولین بخش‌ها توانبخشی و ارائه خدمات به معلولان و بیماران دارند.

۳۳هزار معتاد پاک شده مشغول به کار هستند

ارشدزاده با اشاره به اقدامات در خصوص پیشگیری و درمان اعتیاد گفت: ۵۵۰ هزار نفر در برنامه آگاه‌سازی و حساس‌سازی در قالب گروه‌های همیاری در مراکز آموزشی،کاری و محلات صورت گرفت.

وی افزود: ۳۳ هزار معتاد پاک شده و درمان یافته که بازتوانی برای آنها انجام گرفته داریم.

مدیرکل بهزیستی استان گفت: ۱۱۰ مرکز درمان در قالب درمان سرپایی معتادان و ۳۳ کمپ ترک اعتیاد و pc با اقامت بلندمدت همچنین «شیلتر» برای اقامت معتادان متجاهر در استان وجود دارد که البته برای یک‌هزار و ۴۵۰ معتاد بهبود یافته در زمینه اشتغال کمک برای فعالیت در کارگاه ها شده است.

وی بیان داشت: با توجه به اینکه سیاست بهزیستی فقط تسهیل‌‌گری در زمینه اشتغال دارد، تاکید کرد: با مشارکت‌‌های مردمی برای اشتغال جامعه هدف توانستیم به ۳ هزار۱۰۵ نفر کمک جهت اشتغال مددجویان انجام گیرد.

مدیرکل بهزیستی استان به برپایی ۱۵۵ نمایشگاه در عرصه تولیدات و کمک به تثبیت اشتغال برای ۲هزار و ۲۷۶  نفر افزود: سهمیه دولت برای تمام دستگاه‌ها جهت به کارگیری از معلولان سه درصد اشتغال است که این رقم برای استان ما به‌کارگیری هفت معلول  تعیین شده که چهار نفر را خود اداره کل بهزیستی به کار گرفته شده است.

۶۰۰ مسکن به معلولان واگذار شد

وی یادآور شد: ۶۰۰ مسکن به معلولان تحویل داده شده که ۴۹۳ مورد مددجوی عادی و مابقی برای افراد دارای بیش از ۲ معلول است.

ارشدزاده خاطرنشان کرد: ۲هزار و ۱۴۷ انشعاب آب، عوارض،برق و گاز برای استفاده از سهمیه یک بار معافیت گرفته شده است.

ارشدزاده با بیان اینکه ۵۶ میلیارد تومان از طریق خیران به صورت نقدی به بهزیستی کمک شده که نشان از اعتماد بزرگ آنها به بهزیستی است، گفت: این کمک‌ها حلّال بسیاری از مشکلات برای مددجویان است.

وی افزود: در حال حاضر ۹۰ درصد خدمات بهزیستی به بخش غیردولتی واگذار شده و ما فقط نظارت بر کار آنها داریم.

مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به رتبه نخست بهزیستی آذربایجان‌شرقی در جشنواره شهیدرجایی گفت: در این جشنواره توانستیم ایزو ۹۰۰۱ دریافت کرده و با توجه به اینکه اداره بهزیستی یک اداره خدماتی است، این رتبه اهمیت برندی ندارد بلکه اهمیت در این است که اهداف ما شفاف و کوتاه برای جامعه هدف بوده است.

وی با تاکید به اینکه مسائل اجتماعی یک مسئله همگانی است و نیاز به کمک و همیاری همه مردم متناسب با ظرفیت فرد است، افزود: خبرنگاران بهترین صدقه را با انعکاس خبری خود می‌دهند.

مدیرکل بهزیستی استان موضوع جنایت دردناک آتنای هفت ساله در پارس‌آباد را نمونه‌ای از مشکلات اجتماعی بیان کرد و گفت: این مسائل شاید در جامعه بسیار تکرار شده و موضوع «آتنا» باعث شد بغض زیادی بترکد.

وی بیان کرد: در اورژانس اجتماعی فقط مداخله برای خودکشی داریم که سال گذشته ۵۰ مورد خودکشی گزارش شد و ۲۶ مورد نیز امسال گزارش شده است.

 گزارش خودکشی در استان رو به رشد است

وی با ابراز نگرانی در خصوص افزایش خودکشی‌ها نسبت به سه ماهه سال گذشته، گفت: به دادگستری نامه زدیم که فروش قرص برنج را ممنوع اعلام کنند همچنین رسیدگی به نرده‌های عابر را داشته باشند.

ارشدزاده اعلام کرد: ۲۳ مورد پرونده بیمار« تی اس» در استان داریم که طبق دستور قوه قضائیه در صورت صلاح‌دید پرونده تکمیل و عمل جراحی انجام خواهد شد./ فارس