فاسد شدن دهها تن پرتقال در مرند/ چه کسی پاسخگوست؟
فاسد شدن دهها تن پرتقال در مرند/ چه کسی پاسخگوست؟

در روزهایی که بسیاری از مردم به دلیل شرایط اقتصادی توان خرید میوه برای خانواده های خود را ندارند، چرا باید چندین تن پرتقال به دلیل عدم نگهداری مناسب و مدیریت صحیح بازار از بین برود؟

در روزهایی که بسیاری از مردم به دلیل شرایط اقتصادی توان خرید میوه برای خانواده های خود را ندارند، چرا باید چندین تن پرتقال به دلیل عدم نگهداری مناسب و مدیریت صحیح بازار از بین برود؟

عصر: اواخر اسفند ماه سال گذشته(۹۵) بود که راستگو، فرماندار ویژه مرند در جریان بازدید از نحوه واردات پرتقال از کشور ترکیه به استان و ذخیره سازی در یکی از سردخانه های مرند گفته بود : در راستای سیاست تنظیم بازار و برنامه ریزی دولت تدبیر و امید  میوه شب عید  به وفور تامین شده و مشکل میوه برای شب عید وجود ندارد.

وی اعلام کرده بود : در حال حاضر در طول یک هفته جاری در حدود ۵ هزار تن پرتقال با ۲۵۰ دستگاه خوردو ترانزیتی از مرز ترکیه وارد ایران شده اند و در سردخانه شهید کلانتری مرند ذخیره سازی شده و به صورت تدریجی در بازارهای استان جهت فروش عرضه خواهند شد.

رحمانی مدیر جهادکشاورزی شهرستان مرند نیز در این بازدید گفته بود: دولت تدبیر وامید با توجه به  سرمازدگی باغات مرکبات شمال ایران وجهت رفاه حال قشر متوسط به پایین ، برنامه تنظیم بازار و توزیع میوه شب عید با قیمت مناسب توسط شرکت نهاده دامی به عنوان کارگزار و مباشر دولتی را انتخاب کرده که اقدام به واردات میوه فقط برای شب عید کرده و این پرتقال‌ها با تعرفه پنج درصد و رعایت شرایط قرنطینه‌ای وارد می‌شود.

اکنون با گذشت چندماه از این ماجرا، شنیده شده نزدیک به ده ها تن از پرتقال های خریداری شده که قرار بود در مرند و تعدادی از شهرهای اطراف در اختیار مردم قرار بگیرد اکنون به رودخانه خشک شده زیلبیر ریخته شده و معلوم نیست چه کسی مسوول و پاسخگوی این مدیریت غلط و بی تجربگی در نگهداری میوه های وارداتی است.

 

نماینده مردم تبریز در مجلس نیز در گفته بود: قطعاً موضوع فاسد شدن پرتقال‌های وارداتی در دو سردخانه «امیر» و «کلانتری» مرند را به کمیسیون کشاورزی ابلاغ کرده و پیگیر موضوع خواهم بود.

زهرا ساعی اعلام کرده بود : سود کلانی در واسطه‌گری وجود دارد که با واردات میوه یا سایر اقلام آنها را در سردخانه گذاشته و در شرایط مناسب به بازار با مبالغ بالا عرضه کنند و دریغا از این ضربه سنگین که به اقتصاد کشور زده شد و همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.

در روزهایی که بسیاری از مردم به دلیل شرایط اقتصادی توان خرید میوه برای خانواده های خود را ندارند، چرا باید چندین تن میوه به دلیل عدم نگهداری مناسب و مدیریت صحیح بازار از بین برود؟

معلوم نیست که چگونه کسانی که تجربه ای در این خصوص ندارند با چه هدفی این خرید ها را انجام داده اند و چرا به موقع توزیع نکرده اند؟

حال باید دید مسوولانی که مسبب این کوتاهی هستند آیا به مردم معرفی می شوند؟