هر دو نماینده تیم های تبریز در هفته اول با ترکیب های متفاوت و جوان گام اول لیگ برتر را با شکست آغاز کردند. در هفته اول لیگ برتر تراکتورسازی میهمان تیم استقلال خوزستان و گسترش فولاد میزبان تیم تازه وارد به لیگ برتر یعنی پارس جنوبی جم بودند.

هر دو نماینده تیم های تبریز در هفته اول با ترکیب های متفاوت و جوان گام اول لیگ برتر را با شکست آغاز کردند. در هفته اول لیگ برتر تراکتورسازی میهمان تیم استقلال خوزستان و گسترش فولاد میزبان تیم تازه وارد به لیگ برتر یعنی پارس جنوبی جم بودند.

عصر: هفته اول لیگ برتر فوتبال کشور در حالی به پایان یافت که تیم های استان علیرغم عملکرد نسبتا خوب در گام اول با شکست کار خود را به اتمام رساندند.

هر دو نماینده تیم های تبریز در هفته اول با ترکیب های متفاوت و جوان گام اول لیگ برتر را با شکست آغاز کردند. در هفته اول لیگ برتر تراکتورسازی میهمان تیم استقلال خوزستان و گسترش فولاد میزبان تیم تازه وارد به لیگ برتر یعنی پارس جنوبی جم بودند.

 

تراکتورسازی؛ گل نزنی گل می خوری

تراکتورسازی تبریز با سرمربیگری یحیی گل محمدی که از جذب بازیکن در فصل جدید محروم بودند با ترکیبی متفاوت نسبت به ادوار گذشته پا به میدان گذاشت.

تراکتورسازی که با قضاوت یاسر همرنگ، رضا سخندان، یعقوب سخندان و سیدمهدی مرجان‌زاده مقابل استقلال خوزستان پا به میدان الغدیر اهواز گذاشت در دقایق نخست تیم میزبان صاحب توپ و میدان بود ولی با مرور زمان سرخ پوشان تراکتورسازی بازی را در دست گرفتند و موقعیت‌هایی را روی دروازه شیخ ویسی تدارک دیدند.

علی‌رغم تلاش‌هایی که شاگردان گل محمدی داشتند هیچ‌یک از فرصت‌ها تبدیل به گل نشد و موقعیت‌ها یکی پس از دیگری از دست رفت تا نیمه نخست بدون گل پایان یابد.

قانون نانوشته فوتبال که “گل نزنی،گل می خوری” در این دیدار پای سرخ پوشان را گرفت . در نیمه دوم این تیم میهمان بود که سوار بر بازی شد و با حفظ توپ به سمت دروازه شیخ ویسی هجوم آورد.

شاگردان گل محمدی بارها به سمت دروازه استقلال خوزستان هجوم آوردند ولی درخشش دروازه‌بان حریف مانع از گلزنی شد.

بازی دقایقی پایانی خود را پشت سر می‌گذاشت که میثم دورقی از روی ضربه ایستگاهی تنها گل این بازی را به سود تیم استقلال خوزستان به ثمر رساند تا تیمی که مستحق پیروزی بود در این دیدار طعم تلخ شکست را بچشد.

یحیی گل محمدی بعد از این دیدار گفت: بازی به‌گونه‌ای نبود که ما بازنده باشیم و اگر موقعیت‌هایمان را استفاده می‌کردیم پیروز میدان بودیم.

وی در ادامه نشست خبری بعد از بازی ادامه داد: بچه‌ها با جان‌ودل بازی کردند تا پیروز میدان شویم. ما برای برد وارد زمین شدیم و بچه‌ها باشرف و باانگیزه بازی کردند و شرایط بسیار سختی بود ولی موقعیت‌های خوبی ایجاد کردیم که توپ‌هایمان تبدیل به گل نشد.

تراکتورسازی در این دیدار با ترکیب فرزین گروسیان، محمد نادری، محمدرضا مهدی زاده، سینا عشوری، محمد ایران پوریان، علی طاهران، مهدی کیانی، محمد نوری، محمد ابراهیمی ، مهدی شریفی و فرزاد حاتمی یازده مرد تیم را برای این دیدار تشکیل داده بودند.

سینا عشوری در این دیدار مصدوم شد که احتمال حضور وی در دیدار بعدی در هاله ای ابهام است. محمد نادری، علی طاهران و امیرنصرآزادانی ۳ بازیکن جوانی بودند که فرصت حضور در ترکیب تراکتور را به دست آوردند و عملکرد خوبی هم داشتند.

دیدار بعدی تراکتورسازی تبریز پنجشنبه مورخه ۱۲ مردادماه از ساعت ۱۹:۳۰ در ورزشگاه یادگار امام تبریز خواهد بود.

 

خط و نشان تیم تازه وارد به لیگ برتر

گسترش فولاد تبریز که به نوعی عملکردش در فصل نقل و انتقالات نسبتا ضعیف اما جوان بود با هدایت لوکا بوناچیچ پا به میدان لیگ برتر گذاشت.

گسترش فولاد که از امتیاز میهمانی برخوردار بود در ورزشگاه یادگار امام (ره) با قضاوت محمدحسین ترابیان، علی دودانگه، مهدی شفیعی و کمیل غلامی به مصاف تیم تازه وارد به لیگ برتر رفت.

در دقایق ابتدایی این دیدار، پارس جنوبی جم موقعیتی روی دروازه تیم میزبان خلق کرد اما پس‌ازاین موقعیت، شاگردان لوکا بوناچیچ برتری نسبی بر پارس جنوبی داشتند و این تیم توانست در دقیقه ۹ یک ضربه پنالتی به دست بیاورد که رضا خالقی فر این پنالتی را به گل تبدیل کرد.

پس از گل اول این دیدار دامنه حملات پارس جنوبی جم گسترش یافت تا اینکه شاگردان تارتار توانستند در دقیقه ۱۴ صاحب یک ضربه پنالتی شوند اما فرناندو دخسوس توانست ضربه آلویس نانگ، مهاجم سرخ‌پوش را دفع کند تا دیدار با برتری یک-صفر تیم میزبان ادامه پیدا کند.

در دقیقه ۲۴ داور بازی یک‌بار دیگر برای پارس جنوبی جم اعلام پنالتی کرد و درحالی‌که فرناندو دخسوس به‌خوبی مسیر توپ را تشخیص داده بود، فرشاد محمدی مهر توانست گل تساوی را در دقیقه ۲۵ برای پارس جنوبی جم به ثمر برساند تا دیدار ۲ تیم با تساوی یک-یک دنبال شود.

آلویس نانگ در دقیقه ۴۳ توانست گل دوم را برای پارس جنوبی به ثمر برساند و نیمه نخست این دیدار با برتری دو-یک پارس جنوبی جم به پایان رسید.

در ادامه بازی نیز کاخبر کاکاشویلی که در نیمه اول نیز با کارت زرد داور بازی جریمه‌شده بود، یک کارت زرد دیگر گرفت و در دقیقه ۶۰ از زمین‌بازی اخراج شد تا گسترش فولاد ۱۰ نفری بازی را ادامه دهند.

در دقیقه ۶۵ آلویس نانگ دومین گل خود را وارد دروازه گسترش فولاد کرد تا این دیدار با نتیجه سه-یک به نفع تیم میهمان دنبال شود. تنها ۳ دقیقه پس از گل سوم پارس جنوبی و در دقیقه ۶۸ علی دشتی توانست گل چهارم این تیم را به ثمر برساند تا گسترش فولاد در نخستین دیدار خود در لیگ هفدهم شکستی سنگین تجربه کند.

با وجود این سرمربی تیم گسترش فولاد تبریز با عهده گرفتن شکست برابر پارس جنوبی از سیاست جوان‌گرایی تیمش دفاع کرد.

وی ادامه داد: قبول دارم که بازیکنانم نتوانستند فشار لازم را بیاورند اما مجبور بودیم دفاع کنیم.

لوکا بوناچیچ در ادامه نشست خبری بعد از بازی ادامه داد: قبول کردم که به سمت جوان‌گرایی برویم. می‌دانستیم کار راحتی نداریم اما ریسک کردم. از ریسک کردن نمی‌ترسم و تا آخر هم پشت بازیکنانم می‌ایستم.

لوکا بوناچیچ در این دیدار از ترکیب فرناندو دخسوس، سید احمد موسوی، دراگان زارکوویچ، امین حاج محمدی، احمدرضا زنده روح، کاخاکاخبر شویلی، رضا خالقی فر، علیرضا ارجمندیان، علیرضا نقی زاده، میلاد فخرالدینی و مسعود ابراهیم زاده استفاده کرد.

گسترش فولاد در دیدار بعدی روز جمعه مورخه ۱۳مرداد ماه میزبان تیم ذوب آهن اصفهان خواهد بود.

گزارش از شهریار عزیزی/ نصر