ساخت مستند تلویزیونی سرداران آذربایجان در تبریز تا دو ماه آینده به پایان میرسد.

این مجموعه ۳۰ دقیقه‌ای در ۸ قسمت به دو زبان ترکی و فارسی ساخته می‌شود و موضوع آن زندگینامه، رشادت‌ها و رزم اوری‌ها و شهادت سرداران بزرگ و شهید آذربایجان از جمله شهیدان حمید باکری، علی تجلایی، مرتضی یاغچیان، حسن شفیع زاده، اسد قربانی، قاسم هریسی و برپور است.

با گذشت ۱۵ ماه از آغاز ساخت این مستند ۸۵ درصد کار تولید تمام شده است و برای نیمه دوم سال ۹۷ آماده پخش خواهد شد.

سیدمحسن لطیفی مدیر کل صدا و سیمای مرکزآذربایجان شرقی، در بازدید از پشت صحنه مستند سرداران گفت: هم اکنون ۲۶ مستند فاخر سرداران را در دستور کار داریم که ۱۲ مستند توسط سه گروه مستندساز در حال تولید است و در آینده نزدیک ساخت ۲۶ مستند دیگر آغاز خواهد شد و قصد داریم تا دو سال آینده در این مستند‌ها به بازسازی زندگی، رزم آوری و شهادت ۵۲ سردار شهید استان بپردازیم.

وی افزود: یک سریال فاخر درباره شهید بزرگوارعلی تجلایی نیز در دست تولید داریم که از کارهای ماندگار صدا و سیمای استان خواهد بود.

لطیفی خاطر نشان کرد: دوران طلایی دفاع مقدس و آموزه‌ها، رشادت ها‌ی ایثارگران، جانبازان و شهدا دورانی پرافتخار در تاریخ کشورمان است که یادآوری و زنده نگه داشتن رزم آوری‌های این دوران تکلیفی همگانی است.

وی افزود: صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی نیز از رسالت خویش غفلت نکرده و تلاش دارد با برنامه سازی‌های مختلف نسل جوانمان را با این گنجینه‌ی تاریخی آشنا کند.

وی خاطرنشان کرد:رسانه ملی وظیفه دارد دوران دفاع مقدس را که نسل‌های جدید ما با آن نا آشنا هستند به نحو شایسته‌ای به تصویر بکشد که در این زمینه برنامه ریزی خوبی صورت گرفته است.

سردار عباس قلیزاده جانشین فرمانده سپاه عاشورا نیز گفت:زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا زنده نگه داشتن نظام انقلاب اسلامی و زحمات شهدا، رزمندگان و ایثارگران است که امنیت کنونی را مدیون آنان هستیم.

سردار عباس قلیزاده افزود:سپاه نیز آمادگی دارد تمام توان و مقدورات و امکانات خود را برای همکاری در زمینه برنامه سازی برای دفاع مقدس و انتقال فرهنگ شهادت به نسل جوان در اختیار برنامه سازان صدا و سیمای استان قرار دهد.

تهیه کننده مستند سرداران سالار حیدر نژاد، کارگردان یونس مقدم، تصویر بردار محمد جلیلی، تدوینگر بهزاد شاهدی و مدیر تولید آن صمد برزگر است و در تولید این مستند بازیگران بومی ایفای نقش می‌کنند.

مجموعه  ۳۰ دقیقه‌ای سردران آذربایجان در۸قسمت به دوزبان ترکی وفارسی ساخته می شود.