هشدار جدی/ بازی نهنگ سفید و خطر خودکشی! + فیلم
هشدار جدی/ بازی نهنگ سفید و خطر خودکشی! + فیلم

بازی نهنگ سفید که درایران هم طرفدارانی پیدا کرده است که زنگ خطری برای نوجوانان محسوب می شود.

بازی نهنگ سفید، یک بازی رایانه ای و هم یک بازی اندروید است که به دلیل مسائل حاشیه ای که در روزهای اخیر در کنار آن ایجاد شده است بسیار معروف شده است. در این نوشته سعی می شود که این بازی و مسائل حاشیه ای آن که از جمله خودکشی چندین کودک در کشورهای آسیایی یا اروپای شرقی هستند، توضیح داده شود.

بازی نهنگ سفید از لحاظ ساختار بازی بسیار شبیه به دیگر بازی های هیجانی و امتیازی است. بدین ترتیب که کاربر این بازی باید با نهنگ سفید خود دیگر موجودات دریایی را خورد، امتیاز کسب کند و بدین ترتیب وارد مرحله بعد شود. از این حیث شاید شما بسیاری از بازی های مشابه یا حتی خطرناک تر و ترسناک تر از نهنگ سفید را نیز دیده باشید. اما آنچه بازی نهنگ سفید را متمایز می کند، سوء استفاده برخی از افراد سودجو و جنایتکار از کودکانی است که بازی نهنگ سفید را انجام می دهند.

یادآور می شوم که در نسخه اندروید بازی نهنگ سفید، امکان دسترسی به موقعیت مکانی(location) از کاربر این بازی خواسته می شود و متاسفانه کودکان که از این مسئله آگاه نیستند، این دسترسی را به بازی نهنگ سفید می دهند. موارد موجود همانطور که در فیلم زیر توضیح داده می شود. نشان می دهد که این افراد سودجو و جنایتکار از کودکانی که بازی نهنگ سفید را انجام می دهند، می خواهند که مرحله به مرحله این بازی را انجام دهند و در غیر اینصورت آنها را تهدید به مرگ می کنند و در نهایت بعد از انجام ۵۰ مرحله این بازی از کودک می خواهند که خود خودکشی کند و یا آنها او را می کشند که حاصل این کار موارد خودکشی است که یکی از آنها را در فیلم زیر مشاهده می نمایید.

 

در مجموع توصیه می شود که بسیار مراقب کودکان خود باشید و اگر هم به آنها اجازه استفاده از بازی های رایانه ای یا بازی های اندروید/موبایل را می دهید، بر ماهیت بازی و بویژه دسترسی هایی که این بازی دارد نظارت و کنترل داشته باشید.

در فیلم زیر یک روانشناس توضیحات خوب و کاملی درخصوص بازی نهنگ سفید، علت قربانی گرفتن بازی نهنگ سفید و هشدارهای مربوط به بازی کردن کودکان(با رایانه یا موبایل) ارائه می دهد:

پلیس روسیه درباره خودکشی های ناشی از یک چالش اینترنتی موسوم به «نهنگ آبی» در این کشور تحقیق بعمل می آورد؛ این چالش از نوجوانان می خواهد تا به زندگی خود پایان دهند.
گروهی که این چالش اینترنتی را مدیریت می کنند به مدت ۵۰ روز از مخاطبان نوجوانان می خواهند تا روزانه کاری را که از آنها خواسته شده است را انجام دهند و در پایان، عکسی از تکلیف خود را بفرستند تا بتوانند وارد مرحله بعد شوند. مرحله نخست این چالش کشیدن یک نهنگ آبی روی دست است.
خودزنی، حک شکل و شماره با چاقو بر ساعد، تماشای فیلم های وحشت آور، حاضر شدن در اماکن، سازه ها و بلندی های خطرناک برای گرفتن عکس  سلفی و بیدار شدن در ساعات نامعمول بخش هایی از این چالش است که هر روز و رفته رفته سخت تر و سخت تر می شود و در پایان پنجاهمین روز از نوجوانی که «بازی» را شروع کرده، خواسته می شود تا خودکشی کند.
حادثه ای که در آن نوجوانی خود را به زیر قطار انداخت و یا دختری به نام یولیا کونستانینوا، ۱۵ ساله که خود را از پشت بام ساختمانی ۱۴ طبقه به پایین افکند به گروه گردانندۀ بازی نهنگ آبی نسبت داده می شود.
پلیس روسیه در همین ارتباط دو نوجوان را بازداشت کرده است که گمان می رود از صحنه خودکشی یولیا فیلم برداری می کرده اند.
روزنامه نووایا گزتا می نویسد که از نوامبر سال ۲۰۱۵ تا آوریل سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۳۰ مورد اقدام به خودکشی را در ارتباط با بازی نهنگ آبی ثبت کرده است. پلیس روسیه هم در این خصوص تحقیق می کند و گمان می برد که حداقل ۱۳۰ مورد اقدام به خودکشی در ارتباط با بازی نهنگ آبی بوده است.
سال گذشته پلیس روسیه جوانی ۲۱ ساله به نام «فیلیپ بودیکین» را دستگیر کرد که گمان می رود سردسته گروهی بوده که از طریق اینترنت نوجوانان و جوانان را به خودکشی ترغیب می کرده اند.
یکی از شبکه های اجتماعی و اینترنتی که این گروهها در آن فعال هستند «وی کی» نام دارد. وی کی مخفف وی کنتاکته (VKontakte) شبکۀ اجتماعی روسی است که به فیسبوک شبیه است و کاربران بسیاری از جمله در روسیه، اوکراین و مولدوای و قزاقستان دارد.

منابع: رکنا/چگانه