نمک بر زخم شرفخانه تلنگری بود برای مسوولین/ دریاچه ارومیه آخرین نفس های خود را می کشد
نمک بر زخم شرفخانه تلنگری بود برای مسوولین/ دریاچه ارومیه آخرین نفس های خود را می کشد

محمد رنگساز گفت: دیالوگ کلیدی گزارش خطاب به مسئولین بود که گفتم «وقت سخنرانی های پشت تریبون نیست، به میدان بیایید و عمل کنید» اکنون هم به این مسئله به شدت اعتقاد دارم که اگر شعار ها و سخنرانی ها را کنار بگذاریم و عمل کنیم شاید بشود کاری کرد.

به گزارش عصرتبریز، محمد رنگساز خبرنگار شبکه استانی آذربایجان شرقی که سال گذشته هم توانسته بود عنوان برتر جشنواره تولیدات صدا و سیما در طول یک سال را به خود اختصاص دهد، امسال هم توانست رتبه اول را در بخش محیط زیست کسب کند.

رنگساز در رابطه با این جشنواره و مقام کسب شده گفت: بیستمین جشنواره تولیدات برتر صدا و سیما در طول یک سال در سنندج برگزار شد که به لطف خدا توانستم در بخش محیط زیست حائز رتبه نخست شوم.

وی گفت: سال گذشته هم که این جشنواره به میزبانی اهواز برگذار می شد، گزارشی که کار کرده بودم با موضوع انتخابات رتبه نخست را کسب کرد و امسال دومین سال متوالی بود که رتبه اول را در کشور کسب می کنم.

«نمک بر زخم شرفخانه» رتبه اول را کسب کرد

رنگساز بیان داشت: گزارشی که امسال رتبه نخست را کسب کرد “نمک بر زخم شرفخانه” عنوان داشت که موضوعیتش در رابطه با کاهش آب دریاچه ارومیه در سالهای گذشته و اثرات زیست محیطی بود.

وی با اشاره به کار فنی انجام گرفته برای این گزارش گفت: اولین بار گزارش با این سطح کیفیت در استان تصویربرداری شد که از بخشهای مختلف خبر ملی هم به پخش رسید.

وی تیم توانمند را دلیل اصلی کسب رتبه اول برای این گزارش دانست و گفت: مسعود وطن خواه که مدیر تصویربرداری این کار بود زحمت فراوانی کشید و مرتضی مقدس به عنوان تدوین گر و کارگردان و خودم به عنوان تهیه کننده، نویسنده و خبرنگار تلاش زیادی برای ثبت یک اثر فاخر به کار بستیم.

خواستیم تلنگری برای مسئولین بزنیم

رنگساز هدف از تهیه این گزارش را تلاش همه جانبه برای احیای دریاچه ارومیه دانست و اظهارداشت: در حالی که همه مسئولین از تلاش برای احیا سخن می گویند سطح آب دریاچه هر روز به جای افزایش، کاهش پیدا می کند. خواستیم با این گزارش تلنگری برای مسئولین بزنیم که ارومیه آخرین نفس های خود را می کشد.

وی افزود: دیالوگ کلیدی گزارش خطاب به مسئولین بود که گفتم “وقت سخنرانی های پشت تریبون نیست، به میدان بیایید و عمل کنید” اکنون هم به این مسئله به شدت اعتقاد دارم که اگر شعار ها و سخنرانی ها را کنار بگذاریم و عمل کنیم شاید بشود کاری کرد.

رنگساز با اشاره به اینکه سه عامل اصلی موجب وضعیت کنونی دریاچه ارومیه شده است گفت: علاوه بر خشکسالی و بی مهری بشر در استفاده از منابع آبی، نگاه غیر علمی و سنتی مسئولین را باید اصلی ترین دلیل این فاجعه زیست محیطی دانست.

گزارش بعدی را به جنگلهای ارسباران که در خطر است اختصاص خواهم داد

وی با اشاره به این مطلب که دریاچه ارومیه اولین و آخرین قربانی بی توجهی مسئولین نیست، بیان داشت: طبق صحبتها و جلساتی که با چندین متخصص حوزه محیط زیت داشتم، خطری بزرگتر از دریاچه ارومیه آذربایجان را تهدید می کند و آن هم جنگلهای ارسباران به عنوان شُش های منطقه است.

وی ادامه داد: ویلاسازی های غر مجاز و معدن های پرشمار و عوامل دیگر در زیر سایه بی توجهی و عدم نظارت مناسب مسئولین امر موجب شده است که اکنون این سرمایه ملی و منطقه ای با تهدید جدی مواجه شود. اگر این شرایط پیش برود ۱۰ سال دیگر شرایط برای جنگلهای ارسباران سخت خواهد شد.

رنگساز با بیان این مطلب که قصد دارد گزارش ویژه بعدی خود را به جنگلهای ارسباران که اهمیت اجتناب ناپذیری برای استان، منطقه و کشورمان دارد اختصاص دهد، گفت: به نظرم لازم است فرمان آتش به اختیار رهبر انقلاب را در حفظ سرمایه های زیست محیطی خود هم به کار ببندیم. وقی مسئولین توجه کافی به موضوع ندارند، خودمان باید دست به دست هم دهیم و کار را پیش ببریم.

هدایای مادی را به مرکز نگهداری دخترانه مکتب الرسول ملکان اهدا می کنم

این خبرنگار شبکه استانی ضمن تشکر از حمایت های مدیر کل صدا و سیمای استان گفت: تمام هدایای مادی این مقام را هر مقدار که باشد به مرکز نگهداری دخترانه مکتب الرسول ملکان اهدا و هدایای معنوی را هم تقدیم روح مادرم می کنم.

گفتنی است امسال سه خبرنگار خبرگزاری صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی رتبه های برتر جشنواره تولیدات مراکز صدا و سیما را از آن خود کردند. در این جشنواره که در سنندج در حال برگزاری است، گزارش احد یگانی در بخش ویژه تولیدات خبرنگاران آزاد و گزارش دریاچه ارومیه محمدقلی رنگساز در بخش محیط زیست حائز رتبه نخست شدند و صفوره موسویلر در موضوع اردوهای جهادی رتبه دوم را کسب کرد.

جوایز بخش خبر بیستمین جشنواره تولیدات رادیو تلویزیونی مرکز صدا و سیما توسط علی دارابی معاون امور استانهای رسانه ملی ظهر امروز به برگزیدگان اهدا شد.

انتهای پیام/