اردوغان ۱۲ نیروی امنیتی خود را که حکم بازداشت‌شان در آمریکا وجود داشت پیش از سفر به آمریکا تغییر داد.

عصر: اردوغان ۱۲ نیروی امنیتی خود را که حکم بازداشت‌شان در آمریکا وجود داشت پیش از سفر به آمریکا تغییر داد.

به گزارش گروه فضای مجازی عصر، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، پیش از عزیمت به نیویورک جهت شرکت در هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۲ نفر از اعضای تیم امنیتی خود را به جرم اعتراض به این افراد در ایالات متحده آمریکا جایگزین کرد.

علت این امر سابقه درگیری محافظان رجب طیب اردوغان در خاک ایالت متحده عنوان شده‌است.

این محافظان در سفر های قبلی اردوغان، تظاهرکنندگان کُرد را که در برابر اقامتگاه سفیر ترکیه در واشنگتن تجمع کرده بودند، به‌ شدت کتک زدند.

روزنامه گاردین در گزارشی بیان کرده است درگیری زمانی رخ داد که تیم امنیتی رجب اردوغان در بیرون از محل اقامت سفیر ترکیه در واشنگتن با معترضانی که پرچم حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه (PYD) را در دست داشتند، روبه رو شد.

درگیری دیگر محافظان رئیس‌جمهور ترکیه زمانی اتفاق افتاد که اردوغان در حال سخنرانی در اندیشکده بروکینگر در واشنگتن بود و در بیرون از این محل محافظان وی با خبرنگاران و فعالان درگیر شدند.

پس از این حوادث اردوغان سهل‌انگاری نیروهای امنیتی آمریکایی را علت این درگیری ها اعلام کرده بود.

رئیس‌جمهور ترکیه در ارتباط حوادث رخ‌داده در آمریکا به خبرنگاران گفت:

“واقعیت این است که آمریکایی‌ها اقدامات احتیاطی در این زمینه انجام ندادند؛ این واقعیت که آنها (تظاهرکنندگان) دستگیر نشدند، نشان دهنده این امر است. همانطور که می دانید، این حادثه منجر به متهم شدن مقامات امنیتی من شد.”

معاون مشاور امنیت ملی در کاخ سفید با اذعان به آگاهی از درگیری تیم محافظتی اردوغان با خبرنگاران گفته بود که آمریکا حامی آزادی مطبوعات در سراسر دنیا و از جمله ترکیه است.

حال باوجود احتمال دستگیری این افراد در صورت ورود مجدد به ایالات متحده، اردوغان تصمیم به اختیار نمودن تیم امنیتی جدیدی برای این سفر پنج روزه کرده‌است./ یورونیوز