مدیر حج و زیارت آذربایجان‌شرقی ،با اشاره به استقرار نمایندگان کنسولگری عراق در تبریز گفت: صدور روادید زائرین اربعین حسینی در تبریز از روز پنجشنبه آغاز شده است.

امیر روحی‌ملکی مدیر حج و زیارت آذربایجان‌شرقی، اظهار داشت: تاکنون ۳ هزار و ۲۰۰ نفر از این استان برای سفر به کربلا در اربعین حسینی در سامانه سماح ثبت نام کرده اند.

وی تاکید کرد: ثبت نام از زائران اربعین حسینی(ع) از اول شهریور ماه درسامانه سماح آغاز گردیده و با توجه به تجربه سال‌های گذشته که آمار ثبت نام کنندگان در روزهای پایانی افزایش خواهد یافت از مشتاقان زیارت اربعین خواستند تا ثبت نام خود را به روزهای پایانی موکول نکنند تا امکان صدور روادید در حداقل زمان ممکن میسر شود.

روحی ملکی با بیان اینکه امکان تشرف به اربعین فقط از طریق دریافت روادید از سامانه سماح امکان پذیر است، ادامه داد: متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی samah.haj.ir و یا با مراجعه به دفاتر خدمات زیارتی استان نسبت به ثبت نام در سامانه سماح اقدام کنند.

وی گفت : پوشش بیمه‌ای برای تمام ثبت‌نام کنندگان در سامانه سماح اجباری بوده و تمام زائرینی که در سامانه سماح ثبت نام می‌کنند تحت پوشش خدمات درمانی هلال احمر در داخل و خارج از کشور خواهند بود.

مدیر حج و زیارت آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تمام هزینه های ثبت نام سفر اربعین فقط به صورت اینترنتی پرداخت می شود، از مشتاقان زیارت کربلای حسینی خواست در دفاتر غیررسمی ثبت نام نکرده و هیچگونه وجه نقدی پرداخت نکنند.

وی با اشاره به استقرار و آغاز فعالیت کنسولگری عراق در تبریز گفتند امسال برای تسهیل و تسریع خروج زوار، روادید زائرین به صورت انفرادی صادر می شود و اعتبار ویزای اربعین از زمان صدور ویزا به مدت ۹۰ روز می باشد که بر اساس این ویزا حداکثر مدت اقامت در خاک عراق نیز ۳۰ روز خواهد بود.

روحی‌ملکی با اشاره به اینکه اعتبار گذرنامه ها زائرین اربعین حسینی از زمان خروج باید حداقل ۶ ماه باشد از زائرینی محترمی که در سامانه سماح ثبت نام نموده‌اند خواست تا در اسرع وقت نسبت به واریز هزینه‌ها در سامانه اقدام کرده و مدارک خود را تحویل کارگزار انتخابی کنند تا مراحل اخذ روادید ایشان طی شود.