عصر تبریز: مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در آئین کلنگ زنی پروژه احداث باند دوم محور جلفا – مرند (قطعه ب)، ایجاد و گسترش زیرساخت های جاده ای را از الزامات توسعه منطقه آزاد ارس عنوان کرد. به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس، […]

عصر تبریز: مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در آئین کلنگ زنی پروژه احداث باند دوم محور جلفا – مرند (قطعه ب)، ایجاد و گسترش زیرساخت های جاده ای را از الزامات توسعه منطقه آزاد ارس عنوان کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس، محسن خادم عرب باغی در این آئین با اشاره به حجم بالای تردد سرمایه گذاران و گردشگران در طول سال به منطقه آزاد ارس و جوابگو نبودن جاده فعلی، بر ضرورت تسریع در احداث زیرساخت ها تاکید کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس همچنین گفت: طبق توافق با وزارت راه و شهرسازی، سهم سازمان منطقه آزاد ارس از اجرای پروژه بزرگراه مرند- جلفا ۳۰ کیلومتر بوده که تاکنون ۱۱ کیلومتر آن به اتمام رسیده و ۱۱ کیلومتر دوم نیز در حال احداث می باشد.

عرب باغی افزود: درحال حاضر ۱۱ کیلومتر دوم از پلیس راه هادیشهر تا تونل دره دیز در دست اجراست و  مرحله پایانی عملیات اجرایی هشت کیلومتر باقی مانده که امروز کلنگ احداث آن به زمین زده شد( حد فاصل تونل دره دیز تا قره تپه) نیز تا ۲۴ ماه آینده زیر بار ترافیک می رود.

حسن نژاد نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه باید بهره برداری از  پروژه های عمرانی و زیربنایی در چندین فاز صورت گیرد گفت: فازبندی احداث محور جلفا – مرند باعث شده هم در تخصیص اعتبار مشکل خاصی بوجود نیامده و وضعیت ترافیکی جاده نیز بهبود یابد.

وی همچنین با اشاره به کاهش آمار تصادفات در ایام تعطیلات نوروز در این محور گفت: علیرغم حجم انبوه مسافران در ایام نوروز که جاده جلفا – مرند را به پرتردد ترین جاده استان تبدیل کرده بود، این محور یکی از کم حادثه خیز ترین مسیرهای استان بود.

حسن نژاد افزود: با زیر بار ترافیک قرار دادن ۲۰ کیلومتر از باند دوم این محور حادثه خیز از طرف مرند و ۱۱ کیلومتر از طرف جلفا این مهم محقق شده و مسافران منطقه آزاد ارس با امنیت بیشتری به منطقه سفر کرده اند.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی احداث فرودگاه در منطقه آزاد ارس را جزو الزامات این منطقه برشمرد و گفت: انتظار مردم و مسوولان منطقه از دولت تدبیر و امید تخصیص بودجه کافی برای احداث فرودگاه منطقه از محل منابع ملی است.

کرمی فرماندار شهرستان مرند نیز در این مراسم گفت: یکی از اهداف دولت تدبیر و امید احداث و  تکمیل طرح های مهم و زیربنایی برای توسعه اقتصاد ورونق تجارت است که در این راستا  محورهای ترانزیتی مرند- جلفا با هدف ایجاد امنیت برای سرمایه گذاران و همچنین جذب سرمایه گذاران درحال اجرا می باشد.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده شهرستان مرند از امکانات و فرصت های منطقه آزاد ارس گفت: برای استفاده از فرصت های منطقه آزاد باید سیستم حمل و نقل ریلی و جاده ای توسعه یابد.

فرماندار شهرستان مرند با تاکید بر لزوم سرعت و دقت در اجرای بزرگراه مرند- جلفا، به اقدامات و همکاری دستگاه های اجرایی گفت : بزرگراه مرند – جلفا برای رونق اقتصاد استان مهم است چون منطقه آزاد ارس نقش مهمی در کمک به اقتصاد ملی دارد، تامین نیازهای زیربنایی از اهمیت فراوانی برخوردار است.

صدیقیان معاون فنی و عمرانی سازمان منطقه آزاد ارس نیز در این مراسم با اشاره به مشخصات فنی محور باند دوم مجور جلفا – مرند (قطعه ب ) گفت : این مسیر به طول ۸ کیلومتر و با اعتبار ۱۲۱ میلیارد ریالی حد فاصل تونل دره دیز تا قره تپه احداث میشود.

وی گفت : از ابنیه های مهم که در طول این مسیر احداث خواهد شد یک دستگاه پل با دو دهنه به طول ۲۰ متر است که به بروی ریل خط آهن قرار خواهد گرفت .

معاون فنی و عمرانی مدت زمان اجرای این پروژه را ۲۴ ماه عنوان کرد و گفت : تا آخر نیمه اول سال ۹۶ سازمان منطقه آزاد ارس ۳۰ کیلومتر تعهد خود را با اتمام خواهد رساند.

صدیقیان همچنین گفت: در هفته دولت سال جاری ۶ کیلومتر از این پروژه حد فاصل پلیس راه هادیشهر تا تونل دره دیز که در دست اجراست به بهره برداری خواهد رسید.

لازم به ذکر است امروز طی مراسمی پروژه احداث باند دوم محور جلفا – مرند (قطعه ب ) با حضور مسئولان سازمان منطقه آزاد ارس و مسئولان شهرستان جلفا و مرند کلنگ زنی شد.