هشدار: فعلا آیفون X نخرید؛ این گوشی قاچاق است!
هشدار: فعلا آیفون X نخرید؛ این گوشی قاچاق است!

مدیر فناوری ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در مصاحبه‌ای، کاربران ایرانی را از خرید گوشی آیفون X به دلیل قاچاق بودن آن و عدم پشتیبانی توسط شبکه اپراتوری، منع کرد.

چند روزی است که شرکت اپل، فروش گوشی پرچمدار خود در سال ۲۰۱۷ یعنی آیفون X را آغاز کرده است. در این بین بازار ایران نیز بسیار داغ بود. این گوشی که به صورت قاچاق وارد ایران شده است با قیمتی کاذب حتی تا ۲۰ میلیون تومان نیز به فروش می‌رسد؛ قیمتی که تقریبا ۴ برابر قیمت اصلی و شرکتی این محصول است.

متاسفانه عده ای افراد سودجو از محبوبیت این گوشی استفاده کرده و بر موج فروش اولیه آن سوار شدند و بازار گوشی های هوشمند را به کلی خراب کرده اند.

اما به تازگی مدیر فناوری ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، طی مصاحبه ای کاربران ایرانی را از خرید گوشی آیفون X که به طور غیررسمی در بازار ایران به فروش می‌رسد؛ منع کرد.

محمدرضا دهقانی‌نیا اعلام کرد تاکنون هیچ ثبت سفارشی برای این گوشی انجام نشده، بنابراین آیفون X قاچاق است و از شبکه اپراتوری سرویس نمی‌گیرد. البته امکان دارد بعضی از نسخه‌های عرضه‌شده در بازار ایران نیز اصل باشند، به همین دلیل دهقانی‌نیا اعلام کرد راه تشخیص غیرقاچاق بودن گوشی آیفون X این است که کاربران IMEI گوشی خود را به سامانه پیامکی ۷۷۷۷ ارسال نمایند و در صورت مشاهده پیام «کالا در شبکه ثبت نشده است»؛ به هیچ وجه این گوشی را خریداری نکنند و تا عرضه قانونی آن دست نگهدارند.