نشست خبری حوزه یک بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان/ در آستانه تبریز ۲۰۱۸، برنامه‌های بین‌المللی در  تبریز برگزار شود
نشست خبری حوزه یک بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان/ در آستانه تبریز ۲۰۱۸، برنامه‌های بین‌المللی در  تبریز برگزار شود

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان شرقی، از برگزاری بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حوزه یک کشوری در تبریز خبر داد.

عصر: مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان شرقی، از برگزاری بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حوزه یک کشوری در تبریز خبر داد.

به گزارش عصر تبریز، هادی یوسف زاده در نشست خبری حوزه یک بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ضمن تسلیت بازماندگان حادثه دل‌خراش زمین‌لرزه در غرب کشور، اظهار داشت: در راستای خدمات‌رسانی در مناطق آسیب‌دیده این کانون اعلام آمادگی می‌کند.

وی در ادامه در خصوص جشنواره و دلیل انتخاب آذربایجان شرقی برایی برگزاری این جشنواره، افزود: دلیل میزبانی بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به مناسبت رویداد تبریز ۲۰۱۸ بوده و امیدواریم رویدادهای مختلف فرهنگی و ادبی بزرگ دیگر نیز در تبریز ۲۰۱۸ برگزار شود.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان شرقی اضافه کرد: با توجه به انتخاب تبریز به‌عنوان پایتخت جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ تلاش داریم سال آینده ین جشنواره به‌طورکلی در تبریز برگزار شود.

وی بیان کرد: این جشنواره از ۳۰ آبان ماه جاری تا ۳ آذر با حضور استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و اردبیل، زنجان، قزوین و گیلان و شرکت ۳۴ قصه گوی برگزیده در تبریز برگزار خواهد شد.

یوسف زاده ادامه داد: همچنین اعزام ۱۶ گروه قصه‌گویی به مدارس مختلف، آشنا کردن میهمانان با جاذبه‌های گردشگری تبریز، برگزاری ۲ نشست تخصصی قصه‌گویی برای مربیان و دانشجویان ازجمله برنامه‌های جنبی بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی خواهد بود.

وی در خصوص بحث نقش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در راستای حفظ ادبیات و داستان‌های فولکلور، بیان کرد: در این راستا بخش قصه‌گویی ادبیات عامه و فولکلور پیش‌بینی‌شده که در این بخش قصه‌هایی در خصوص احیای دریاچه ارومیه، سرداران و پهلوانان آذربایجان علی‌الخصوص قصه ستارخان ارائه‌شده است.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان شرقی ادامه داد: در کل منطقه حوزه یک کشوری یک زار و ۳۷۸ شرکت‌کننده داشته‌ایم که ۷۲۷ نفر به دبیرخانه ارائه شد و از این تعداد ۲۵۰ نفر به جشنواره استانی را یافتند و از این تعداد نیز ۳۴ نفر به بخش حوزه یک کشوری راه یافتند.

معاون فرهنگی کانون و دبیر بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی نیز در این نشست خبری گفت: در این جشنواره ۶ هزار و ۷۳۷ نفر قصه‌گو شرکت کرده‌اند، برگزاری چنین جشنواره‌ای یک اتفاق کم‌نظیر بوده و خروجی این کار تربیت تعداد بسیاری قصه‌گو است و به‌عبارتی‌دیگر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دانشگاه تربیت قصه‌گوهایی بوداست.

رضا قمرزاده بابیان اینکه عمری از زندگی را با قصه‌های مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها خوابیده‌ایم، اظهار داشت: امروز نیز باوجود پیشرفت‌های موجود علی‌الخصوص بحث فضای مجازی، قصه‌گویی همچنان طراوت خود را حفظ کرده و اکثر کودکان خواب خود را با قصه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها شروع می‌کنند.

وی بابیان اینکه در کل جشنواره ۶ هزار و ۷۳۷ نفر قصه‌گو شرکت کرده‌اند، افزود: برگزاری چنین جشنواره‌ای یک اتفاق کم‌نظیر بوده و خروجی این کار تربیت تعداد بسیاری قصه‌گو است و به‌عبارتی‌دیگر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دانشگاه تربیت قصه‌گوهایی بوده که با عشق و علاقه سراغ این کار می‌آیند و هنر خود را پس از پذیرش برای کودکان ارائه می‌دهند.

دبیر بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، ادامه داد: قصه‌گویی یک تکنیک نیست بلکه یک فرایند است که یادگیرنده و یاد دهنده باهم ارتباط دارند.

وی با تأکید بر اینکه قصه‌گویی یک روش تربیتی غیرمستقیم است، ادامه داد: مهم‌ترین فعالیت کانون پس از کتاب و کتاب‌خوانی بحث قصه‌گویی بوده که از همان موضوع کتاب و کتاب‌خوانی نشات می‌گیرد و

قمرزاده بیان کرد: این جشنواره در محورهای بخش قصه‌گویی، «قصه‌گویی آزاد» با درون‌مایه آموزشی، تربیتی ویژه قصه‌گویان ایرانی و خارجی، «رضوی» ویژه قصه‌گویان ایرانی و «ادبیات عامه و فولکلور – شاهنامه و…» ویژه قصه‌گویان ایرانی برگزار خواهد شد.

وی بابیان اینکه سال گذشته ۳۸ قصه‌گو از کشورهای دیگر در این جشنواره شرکت کرده بودند، ادامه داد: برای اولین بار پارسال قصه‌گوی ترکی هم در جشنواره داشتیم که یک حرکت خوبی بود و شرکت‌کننده قصه‌گوی ترک، قصه موردنظر خود را به‌خوبی و تأثیرگذار ارائه کرد.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور، در خصوص بخش ادبیات عامه و فولکلور بیان کرد: ای بخش در راستای حفظ قصه ادبیات فولکلور ارائه‌شده و در این بخش ۴۷۳ پدربزرگ . مادربزرگ شرکت کرده‌اند که نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد آمار شرکت‌کنندگان افزایش داشته است.

وی تاکید کرد:با برگزاری مرحله منطقه‌ای می‌توانیم هنرنمایی زنده شرکت‌کننده‌ها را بهتر و ملموس‌تر ببینیم و این قطعاً در ارزیابی و داوری نیز تأثیر بسزایی خواهد داشت.

طی این نشست از پوستر بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی نیز رونمایی شد.