با یگان ۸۲۰۰، بزرگترین سازمان جاسوسی اسرائیل علیه ایران آشنا شوید
با یگان ۸۲۰۰، بزرگترین سازمان جاسوسی اسرائیل علیه ایران آشنا شوید

یگان 8200، یگان جمع‌آوری اطلاعات سیگنالی (سیگینت) و کشف کد است که تحت امر رکن اطلاعات ارتش اسرائیل (آمان) فعالیت می‏‌کند.

یگان ۸۲۰۰ بزرگترین یگان ارتش اسرائیل است که آموزش زبان فارسی و شناسایی و رهگیری ارتباطات مربوط به ایران از مهم‏‌ترین ماموریت‏‌های آن محسوب می‌شود.

این یگان اطلاعاتی و جاسوسی که اسم و نشانی خاصی ندارد به یگان ۸۲۰۰ معروف است و عناصر آن ساعت های طولانی در پایگاه جلیلوت با رایانه ها کار و به جمع آوری اطلاعات امنیتی برای یگان های ویژه ای مثل « شیطت ۱۳» و « سیرت متکال» کمک می کنند. همچنین عناصر آن برای ماموریت های سخت تمرین های نظامی ویژه ای را طی می کنند.
نیروهای این یگان در یک پایگاه قدیمی و دور افتاده ای بین سنگرهای باقی مانده از دو جنگ ۶۷ و۷۳ کار می کنند و و عناصر آن شب ها در منطقه حاضر می شوند و دستگاه های الکترونیکی خود را به سوی شهرک های سوریه که در چند کیلومتری آنها قرار دارند، نصب و تنظیم می کنند.

منابع خارجی گفته اند که یگان ۸۲۰۰ که در مرزهای سوریه تا مناطق مشرف بر دمشق اقدام به کارهای اطلاعاتی و جاسوسی می کند، درترور برخی فرماندهان حزب الله به ویژه شهید حاج «عماد مغنیه » در منطقه کفرسوسه دمشق نقش داشته است زیرا این گونه عملیات تروریستی به رصد و کنترل ها با فناوری های حساس و پیشرفته مانند شنود مکالمات در بیست و چهار ساعت نیاز دارد.

یگان 8200، بزرگترین سازمان جاسوسی اسرائیل علیه ایران

فرمانده یگان ۸۲۰۰ می گوید که عملیات عناصر آن ۱۲ تا ۲۴ ساعت طول می کشد و گاهی یک گروه بعداز یک ماه حضور در محل ماموریت با گروه دیگری جابجا می شود و برخی اوقات یک نیرو حدود نیمی از وزن خود باید امکانات و تجهیزات حمل کند.

سپری کردن دوره های آموزش خاص نظامی و جمع آوری اطلاعات نظامی و جنگی در وادی عربه ، کسب آمادگی های خاص برای استفاده از ادوات پیام رسانی در مناطق جنگی و جمع آوری و تحلیل سریع اطلاعات امنیتی از دشمن از ویژگی های نیروهای یگان ۸۲۰۰ است که باید در خط مقدم لشکرها و تیپ ها حضور داشته باشند.

عرب های اسرائیلی در این یگان حضور دارند و بسته به مناطق عملیات باید دارای لهجه عربی همان منطقه باشند.

در کنار یگان ۸۲۰۰ یک واحد ویژه جمع آوری اطلاعات دیگر در ارتش اسرائیل فعال است که به آن « واحد ۵۰۴» گفته می شود و ضلع سوم امنیت و اطلاعات نظامی این رژیم است.

تعداد عناصر این واحدها صدها تن تخمین زده شده که جزو نیروهای ویژه هستند و در تیم های تخصصی سازماندهی شده اند و البته تعدادشان که در رتبه افسر می باشند، به اندازه نیروهای یک گردان نیست.

یگان ۸۲۰۰ دارای پایگاه هائی در ارتفاعات جبل الشیخ است اما پایگاه مرکزی و فرماندهی آن در منطقه جلیلوت واقع است و مرکز فنی آن هم نزدیک شهرک صهیونیست نشین « کیبوتس اوریم» در صحرای نقب واقع است و با کمک آمریکا یکی از بزرگترین پایگاه های شنود در جهان را ایجاد کرده است.

واحد« حتساب» از جمله واحدهای وابسته به یگان ۸۲۰۰ است که ماموریت آن جمع آوری اطلاعات علنی است که توسط تلویزیون ها ، رادیوها ، اینترنت و روزنامه ها منتشر می شوند و این واحد اکنون در پیگیری شبکه های ارتباطات اجتماعی و ترجمه نقش مهمی دارد.

یگان ۸۲۰۰ در سال ۲۰۰۷ یک واحد به نام« عمیحای» ایجاد کرده که همه عناصر آن از سربازان عرب دروز ارتش اسرائیل هستند و ماموریت آن پیگیری رسانه های لبنانی است.

یگان 8200، بزرگترین سازمان جاسوسی اسرائیل علیه ایران

اخیرا نشان تقدیر از طرف رئیس ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی سپهبد «گدی آیزنکوت» به یگان ۸۲۰۰ به علت فعالیت‏‌های مختلف و کمک به نیازهای عملیاتی ارتش اسرائیل در سال‌های اخیر اعطا شد. این دومین باری است که این یگان نشان تقدیر دریافت می‌کند و در سال ۲۰۱۳ نیز این نشان را دریافت کرده بود.

این نشان به علت ابتکار و هدایت فعالیت‏‌های گسترده و متنوع، نوآوری و پیشگام بودن در سال‏‌های اخیر، همچنین همکاری با لشکرهای‌های عملیاتی در تمام جبهه‌های ضد ایران به این یگان اعطا شده است.

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در مراسم اعطای این نشان گفت: «نشانی که امروز اعطا می‌شود، تجلی برتری‏‌های یگان ۸۲۰۰ است که درتاثیرگذاری اطلاعاتی و عملیاتی ارتش اسرائیل نمایان می‌شود. یگان‌های زیادی در ارتش وجود ندارد که هم در سطح تاکتیکی، هم در سطح عملیاتی و هم در سطح استراتژیک تاثیرگذار باشند. من از عملکرد شما در طول تمام روزهای سال قدردانی می‌کنم که برای تصمیم‌گیران و فرماندهان ارشد ارتش، امکان اتخاذ بهترین تصمیم را فراهم کردید.»

منبع:الکوثر