حجاب تایلندی/ وقتی یک مرد با روسری محرم می شود
حجاب تایلندی/ وقتی یک مرد با روسری محرم می شود

" روسری پوشیدن مربی مرد تایلند برای حضور در مسابقات بانوان کبدی" تیتر خبری است که چند روز قبل همچون صاعقه بر پیکره نیمه جان ورزش بانوان افتاد و همه را در بهت فرو برد که چطور میشود چنین شاهکاری در قرن ۲۱ اتفاق بیفتد!

اصلا مگر تا کنون امکان داشته کسی بتواند سیستم امنیتی و پرطمطراق ورزشگاه ها را دور بزند و با پوشش زنانه وارد چنین محیطی بشود(؟!) که اگر میشد تا حالا مردم همیشه در صحنه اینکار را انجام داده بودند و دعوای حضور بانوان در ورزشگاه ها پیش نمی آمد و کسی بخاطر شعار “قانونی کردن حضور بانوان در ورزشگاه ها” به کسی رای نمیداد!
صحبتم سر شعارهایی نیست که با گذشت ۱۰۰ روز دیگر از عمر دولت محترم هنوز عملی نشده، بلکه نگاه اشتباه و مضحک مسئولان امر به مقام والای بانوان عزیز و توجیه همیشگی این بزرگواران برای کارهایی است که انجام میدهند؛ گویا اصلا منصوب شده اند تا کار غلطی را انجام داده و سپس نسبت به آن موضع گرفته و آن را توجیه نمایند!

این تراژدی کمیک از چند منظر قابل بررسی بوده که اجمالا به چند مورد اشاره می نمایم:

مسئول محترم مربوطه گفته است که چون طی چند روز اخیر هوای گرگان بارانی بوده و مسابقات آقایان و بانوان در یک سالن انجام می گرفت، احتمالا مربی کبدی تایلند برای اینکه خیس نشود از حوله استفاده کرده و بحث حجاب در کار نبوده است در اینصورت این سوال پیش می آید که پس چرا فدراسیون فخیمه صحبت شکایت از مربی بخت برگشته و هتک حرمت قانون و ساحت مقدس بانوان(!) را پیش میکشد؟!!!

فدراسیون مدعیست که قبلا به همه فدراسیون ها اعلام کرده بود که به علت محدودیت های موجود مربیان مرد اجازه حضور در مسابقات بانوان را ندارند!!!
حضور مردان در کنار ورزشکاران زن در اکثر کشورهای جهان بدون ایراد است. ولی در کشور ما حضور مردان تحت هر عنوانی در ورزشگاه‌هایی که بانوان در آن در حال ورزش هستند ممنوع است؛ نمی‌دانم چه اصراری به برگزاری مسابقات زنان آنهم در سطح جهانی داریم.
مگر میشود که فدراسیون مملکت ما برای سایر ممالک تعیین تکلیف نماید و یا آیا شدنیست که تیمی سرمایه گذاری چندساله برای تیم خود را نادیده بگیرد و در آستانه مسابقات جهانی مربی خود را به یکباره تغییر بدهد و یا درست آنجایی که باید نتیجه بگیرد مربی را همراه تیم نیاورد!!!

آیا یک مرد با روسری، بر دیگر زنان محرم می شود؟ آیا مردان ایرانی هم می توانند روسری سر  کنند و به تماشای مسابقات ورزشی زنانه بروند؟

سوال آخر اینکه آیا عوامل دیگر برپایی مسابقات از قبیل فیلمبردار، صدابردار و حتی عواملی که مربی خاطی را به بیرون از سالن هدایت کرده اند، همگی از طایفه نسوان بوده اند؟
اگر پاسخ مثبت است که “فبها” ولی اگر پاسخ منفی است چطور میشود که این عزیزان محرم محسوب میشوند؟ لطفا تبصره فقهی آن را به ما نیز بگویید تا جاهل از دنیا نرویم…

در پایان از تمامی مسئولان عاجزانه خواهشمندم بجای تراوش ابتکارات مدیریتی و موضع گیری در قبال چنین اتفاقاتی برای یکبار هم که شده عذرخواهی را امتحان کرده و به اشتباه خود اعتراف کنند.

پ.ن : شاید این مربی تایلندی مثل سایر مدیران چشم بادامی تغییر را از خود شروع کرده و برای تاثیر بیشتر بر جامعه اول خود مقنعه بسر کرده تا همه به پیروی از او اقدام به حفظ حجاب نمایند؛ لذا از مسئولین خواهشمندم در اقدامی عاجل ایشان را به عنوان رئیس ستاد امر بمعروف و نهی از منکر منصوب نمایند شاید تجربیات و
شیوه مدیریتی این مربی کهنه کار، کارساز شد.

یادداشت: سامان مشمول