یک روز تا قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیا/ هر آنچه که باید در ارتباط با قرعه تراکتورسازی بدانید
یک روز تا قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیا/ هر آنچه که باید در ارتباط با قرعه تراکتورسازی بدانید

هم گروهی تراکتورسازان تبریزی به علت حضور در سید یا گلدان سوم با یکی از تیم های الهلال، لخویا یا الجزیره بعنوان قهرمانان لیگ های عربی حتمی‌ است.

به گزارش عصرتبریز، قرعه کشی سی‌وهفتمین دورهٔ مسابقات لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا (۲۰۱۸) روز چهارشنبه در کوالالامپور مالزی برگزار خواهد شد. از این رو نگاهی گذرا به نحوه صعود، سهمیه بندی کشورها و شرایط قرعه‌کشی این مسابقات خواهیم داشت:

لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۸ سی‌وهفتمین دورهٔ مسابقات باشگاه‌های آسیا است که توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای‌اف‌سی) و شانزدهمین دوره مسابقات است که تحت عنوان لیگ قهرمانان آسیا برگزار می‌شود. قهرمان مسابقات لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸ به عنوان باشگاه برتر کنفدراسیون فوتبال آسیا به مسابقات جام باشگاه‌های جهان ۲۰۱۸ که به میزبانی امارات متحده عربی قرار است برگزار شود صعود خواهد کرد. از لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۰۹ بود که رقابت‌ها با شکل جدیدی برگزار شد؛ تیم‌ها در دو منطقه غرب آسیا و شرق آسیا و در هر منطقه ۱۶ تیم منتخب قرار گرفتند.

منطقه غرب متشکل از فدراسیون فوتبال غرب آسیا (WAFF)، انجمن فوتبال آسیای مرکزی (CAFA) و فدراسیون فوتبال جنوب آسیا (SAFF) و منطقه شرق نیز متشکل از فدراسیون فوتبال آ سه آن (AFF) و فدراسیون فوتبال شرق آسیا (EAFF) است. با توجه به نحوه سهمیه بندی جدید، تیم‌های غرب آسیا و شرق آسیا از لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۴ تا دیدار فینال با یکدیگر رو به رو نمی شوند.

تعداد تیم‌های منتخب هر کشور با توجه به رنکینگ کنفدراسیون فوتبال آسیا برای هر لیگ داخلی و به دست آوردن شرایط لازم ای اف سی انتخاب می شوند. نحوه محاسبه سهمیه حضور باشگاه ها در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا برای سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و نحوه امتیاز دهی به این شرح است که از ۱۰۰% امتیازات داده شده ۷۰% آن مربوط به عملکرد فنی باشگاه های حاضر در مسابقات و ۳۰% باقیمانده امتیازات مربوط به عملکرد فنی تیم ملی کشورهای عضو است. با توجه به احراز رتبه نخست توسط تیم ملی فوتبال ایران در رنکینگ فیفا و رتبه اول در آسیا، ۳۰% امتیاز مربوط به تیم ملی در اختیار ایران قرار گرفته و ۷۰% باقیمانده منوط به عملکرد فنی تیم های باشگاهی است. نکته مهم اینکه بر همین اساس مجموع امتیاز عملکرد فنی باشگاه ها در هر سال برای هر کشور محاسبه و مجموع آنها طی دوره زمانی سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ میزان سهمیه آن کشور در سالهای آتی را مشخص خواهد کرد. در مجموع ۱۰۰% امتیازات اختصاص یافته از سوی AFC، ایران در جایگاه چهارم آسیا قرار دارد و جز پنج کشور دارای سهمیه ۱+۳ است. رده بندی کلی اعلام شده با امتیازات اعلامی به این شرح است:

کره جنوبی ۹۶.۳۱۱

امارات ۸۷.۵۵۵

عربستان ۸۴.۶۹۸

ایران ۷۸.۹۰۸

در بخش غرب آسیا، پرسپولیس بعنوان قهرمان لیگ برتر ایران، الهلال عربستان قهرمان لیگ حرفه ای سعودی، (الدحیل) لخویا قهرمان لیگ ستارگان قطر و الجزیره قهرمان لیگ حرفه ای امارات در روز قرعه کشی درون گلدان یک قرار خواهند داشت و سرگروهان چهار گروه بخش غرب آسیا خواهند بود. لازم بذکر است که بر این اساس تیم الهلال قهرمان عربستان از همین حالا در گروه چهارم قرار گرفته و براى تعیین سرگروه در ۳ گروه دیگر قرعه‌کشى تعیین سرگروه انجام خواهد گرفت.

در گلدان دوم استقلال، الاهلی، السد و الوحده به ترتیب بعنوان نایب قهرمان لیگ های ایران، عربستان، قطر و قهرمان جام ریاست جمهوری امارت قرار دارند.

از گلدان سوم نیز اسامی چهار تیم تراکتورسازی، الریان، لوکوموتیو و الوصل به ترتیب بعنوان رتبه سوم لیگ ایران، رتبه سوم لیگ ستارگان قطر، قهرمان لیگ ازبکستان و نایب قهرمان لیگ حرفه ای امارات خارج خواهد شد.

گلدان چهارم نیز محل حضور تیم های پیروز مسابقه بین ذوب آهن ایران – ایزاول هند، مالکیه بحرین – العین امارات ، الغرافه قطر – پاختاکور ازبکستان، نسف قارشی ازبکستان – الفیصلی اردن است.

هم گروهی تراکتورسازان تبریزی به علت حضور در سید یا گلدان سوم با یکی از تیم های الهلال، لخویا یا الجزیره بعنوان قهرمانان لیگ های عربی حتمی‌ است. با نگاهی به گلدان دوم و حضور سه تیم الاهلی، الوحده و السد و احتمال صعود دو نماینده ازبکستان از مرحله پی‌آف و قرارگیری در گلدان چهارم، حضور یکی از تیم های ایرانی در گروهی موسوم به گروه مرگ دور از انتظار نیست؛ چه بسا این تیم تراکتورسازی تبریز باشد.

محمد جواد پاینده مدیر رسانه‌ای تراکتورسازی که به همراه کاظم محمودی سرپرست تیم، در کوالالامپور حضور دارند با اشاره به ساز و کار قرعه کشی بیان کرد: به هر ترتیب بر اساس ساختارى که در نظر گرفته شده است فکر مى‌کنیم هیچ گروه آسانى وجود نخواهد داشت و تراکتورسازى قطعا با یکى از قهرمانان ۳ کشور عربى یعنى الهلال، الدوحیل (لخویا) قطر یا الجزیره امارات هم گروه مى‌شود که در این بین شاید نماینده امارات گزینه بهترى
باشد.

وی افزود: در این دوره تنها دو تیم عربستانى حضور دارند که طبیعتا احتمال هم گروهى با این تیم‌ها کمتر شده است.

لازم بذکر است تیم های سوم و چهارم لیگ عربستان یعنی الاتحاد و النصر موفق به کسب شرایط لازم برای حضور در این رقابت ها نشدند و هیچ تیم عربستانی جایگزین این دو تیم نشد؛ در نتیجه سهمیه این کشور به ۲ تیم کاهش یافت و به جای آن سهمیه ایران و قطر زیاد شد. کویت به علت تعلیق فیفا، لبنان، عراق و سوریه نیز واجد شرایط و معیار های ای‌اف‌سی برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا نشدند.

انتهای پیام/