اردوغان: خیلی از تولیدات معروف آمریکایی در ایران موجود است
اردوغان: خیلی از تولیدات معروف آمریکایی در ایران موجود است

اردوغان: بسیاری از شرکت‌های خودروسازی غرب به ایران صادرات بزرگ انجام می‌دهند؛ اسم کشورها را مطرح نمی‌کنم، اما قویترین کشورهای غربی این کار را انجام می دهند.


به گزارش عصر تبریز و به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان طی سخنانی در جلسه حزب عدالت و توسعه در مجلس کبیر ملت ترکیه در ارتباط با مراوادات مالی با ایران گفت: در خصوص مساله تجارت؛ علی الظاهر مساله این است حق با آنکارا بوده و اجازه دهید ما تصمیم بگیریم با چه کسی تجارت کنیم نه دیگران. ترکیه پیش و بیش از هر چیز، به قطعنامه‌های سازمان ملل متحد به عنوان شرط رابط با کشورها متعهد بوده است.

 

اردوغان تصریح کرد:

همانطور که مستحضرید تاریخ مرزهای ایران و ترکیه به خیلی پیشتر از تاسیس دولت آمریکا در سال ۱۶۳۹ برمی‌گردد. در طول تاریخ تنش و اختلاف نظر بسیاری با این کشور داشته ایم. امروز نیز در مواردی با آنها همفکر هستیم یا اختلاف نظر داریم، اما با مردم این کشور پیوندهای بسیار عمیق انسانی و فرهنگی داریم.

 

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد:

مهم‌ترین اقلام تجاری با ایران واردات گاز و نفت بوده است. درخواست آمریکا جهت کاهش تجارت نفت با ایران را بررسی کرده و میزان واردات نفت از این کشور را تا حدودی معینی کاهش دادیم. برخی کشورها میزان تجارت نفت خود با ایران را اصلا کاهش نداده‌اند.

 

رهبر حزب عدالت و توسعه افزود:

گاز طبیعی یکی از موارد استراتژیک است که ما در صنعت، برق و گرمایش خانگی از آن استفاده می‌کنیم. در دوران تحریم منبعی جایگزین نداشتیم، اما از سویی روابط خود با ایران را تا حد ممکن در چارچوب درخواست آمریکا برقرار کردیم. در مقابل، شاهد چنین رویکردی در آمریکا نبودیم.

 

اردوغان با اشاره به وجود محصولات آمریکایی در بازار ایران تصریح کرد:

خیلی از تولیدات معروف آمریکایی در ایران موجود است. بسیاری از شرکت‌های خودروسازی غرب به این کشور صادرات بزرگ انجام می‌دهند. اسم کشورها را مطرح نمی‌کنم، اما قویترین کشورهای غربی این کار را انجام می دهند.