ترامپ از عربستان خواست راه کمک‌رسانی به یمن را باز کند
ترامپ از عربستان خواست راه کمک‌رسانی به یمن را باز کند

رئیس‌جمهوری آمریکا از عربستان خواست تا امکان کمک‌رسانی به مردم یمن را هموار کند. سازمان پزشکان بدون مرز وضعیت شهر صنعا را پس از مرگ عبدالله صالح بسیار بحرانی توصیف کرده است

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از عربستان خواست تا امکان رسیدن کمک‌های بشردوستانه به یمن را فراهم کند. شهروندان یمن به مواد غذایی، آب آشامیدنی، سوخت و دارو نیاز فوری دارند. ترامپ گفته: «این کار باید به دلایل انسانی هرچه سریعتر انجام شود.»

عربستان سعودی با حمایت آمریکا ائتلافی را رهبری می‌کند که از سال ۲۰۱۵ بر علیه حوثی‌های یمن که مورد حمایت ایران هستند می‌جنگند. از آن زمان یمن هرروز بیشتر در وضعیت بحرانی انسانی قرار گرفته است.

عربستان سعودی حدود یک ماه پیش و پس از آنکه موشکی از سوی یمن به ریاض شلیک شد، تمام بنادر و فرودگاه‌های یمن را مسدود کرد. پس از اعتراضات جهانی نسبت به وضعیت وخیم انسانی در یمن، اواخر ماه نوامبر ریاض اعلام کرد که امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن را فراهم می‌کند اما ارسال این کمک‌ها به حد کافی صورت نگرفته است.

 اعتراض پزشکان بدون مرز

سازمان غیردولتی پزشکان بدون مرز از وضعیت بحرانی شهر صنعا به خصوص پساز مرگ علی عبدالله صالح خبر داده است. به گفته این سازمان، جنگی دائمی در این شهر در جریان است و امکان رساندن کمک‌های اساسی به مردم را بسیار دشوار کرده است.

هماهنگ‌کننده پزشکان بدون مرز همچنین گفته مراکز درمانی و پزشکی در جریان جنگ یمن همواره مورد حمله قرار می‌گیرند و طرف‌های درگیر هیچ اقدامی برای محافظت از این مراکز انجام نمی‌دهند.

به گزارش سازمان ملل، دو سوم جمعیت ۲۷ میلیونی یمن، نیازمند کمک‌های غذایی هستند. علاوه بر بحران گرسنگی، اپیدمی وبا نیز مردم این کشور را تهدید می‌کند.