سبقت از راست نمایندگان از مردم!
سبقت از راست نمایندگان از مردم!

خبر افزایش حقوق نمایندگان مجلس، ملت و نخبگان سیاسی را در شوک فرو برد؛ مجلس بار دیگر در مقابل آزمون سختی قرار گرفته است.

عصرتبریز، سعید ایزدی خسروشاهی: در روزهای اخیر اخبار متحیر کننده بسیاری در خروجی رسانه های مختلف قرار گرفت. مهمترین این اخبار مربوط به حوزه اقتصاد و بودجه سال ۹۷ کل کشور بود که در جای خود حرف و حدیث فراوانی به دنبال داشت.

بر همین اساس از چند روز پیش، شایعاتی مبنی بر افزایش حقوق نمایندگان مجلس تا ۷۰ درصد در فضای رسانه ها مطرح شد و ملت و نخبگان سیاسی را در شوک فرو برد. طبق این شنیده ها نمایندگانی که عصاره ملت می باشند حقوقشان تا ۱۰ میلیون تومان آنهم بدون احتساب مزایا افزایش پیدا خواهد کرد.
حال این خبر را با تجمع کارکنان شرکت راه آهن تبریز به دلیل عدم پرداخت حقوق در چند ماه متوالی، حذف یارانه ها، افزایش مالیات، افزایش قیمت سوخت، عدم شفافیت و برخورد لازم با حقوق های نجومی و امثالهم مقایسه کنید!

این یعنی پارادوکس آشکار و افزایش شکاف طبقاتی در جامعه ای که عدالت اجتماعی روز به روز تبدیل به یک افسانه می شود.

با این اوصاف، سوال این جا است که هدف از افزایش سرسام آور حقوق نمایندگان ملت چه خواهد بود؟ و آیا نمایندگانی که رسالت ذاتی آنها حمایت از مردم بوده و با رای ملتی همچون کارکنان راه آهن به پارلمان راه یافته و پشت کرسی های سبز نشسته اند با افزایش حقوق خودشان موافقت خواهند کرد؟ تکلیف کارگرانی که سالهاست با وضعیت نابسامان شغلی و قرارداهای سفید، حقوقی ناچیز دریافت می کنند چه خواهد بود؟

البته ناگفته نماند که بازار تائید و تکذیب مثل همیشه داغ است و عده ای تائید می کنند و عده دیگری تکذیب. در این راستا رئیس مجلس، امروز (سه شنبه ۲۸ آذر) با تکذیب این خبر عنوان کرد: اینکه گفته می‌شود ۷۰ درصد حقوق نمایندگان افزایش می‌یابد صددرصد کذب است و چنین چیزی وجود ندارد.

محمد وحدتی، نماینده بستان آباد و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در ارتباط با افزایش حقوق نمایندگان ملت تصریح کرد: برخی از نمایندگان معتقدند که دریافتی آنها کمترین میزان دریافتی در کل سیستم است و حتی دریافتی برخی از کارمندان مجلس بیش از نمایندگان است لذا نمایندگان می خواهند در این زمینه شفاف سازی انجام شود و مشخص شود که این پرداخت‌ها بر چه اساسی انجام می‌شود آیا بر اساس قانون کار و یا قانون خدمات کشوری است.

حال واقعیت امر، بدبینی مردم در این اوضاع وخیم اقتصادی به دولتمردان و مسوولین امر در صورت اتخاذ چنین تصمیمی خواهد بود.

آنچه از نمایندگان مردم انتظار می‌رود برخورد با چنین تصمیماتی است که در خانه ملت مطرح می شود. مجلس بار دیگر در مقابل آزمون سختی قرار گرفته است که ملت ایران در مورد آن قضاوت خواهد کرد.
در نهایت می توان گفت که قطعاً آثار افزایش احتمالی حقوق و مزایای نمایندگان در انتخابات دور بعدی مجلس شورای اسلامی و آرای ملت نمود پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/