سونامی آذربایجان، اقتدای ائمه جماعات به آل هاشم
سونامی آذربایجان، اقتدای ائمه جماعات به آل هاشم

آل هاشم امام جمعه عمل­گرای تبریز یکی از مسئولین موفق در اتخاذ رویکردهای جدید برای اصلاح امور و بسترسازی مناسب برای فرهنگ کردن آن­ها است. وی امام جمعه­ای خوش فکر، جامع­نگر، اهل مطالعه و دانش است.

به گزارش عصر تبریز و به نقل از روزنامه مستقل، یکی از مشکلات جدی جامعه در عدم پیوند مسئولین با مردم است. در دسترس بودن مسئولین بیشتر به صورت مونولوگ­ به همایش­ها، سخنرانی­ها، انتخابات و.. خلاصه شده است. باید راه­ های مختلفی از سوی مسئولین برای نزدیکی با مردم اتخاذ شود. این نزدیکی صرفا به معنای فیزیکی و دیدارهای حضوری نیست و با رفع انواع تبعیض­ ها همچون امتیازات ویژه، سهمیه­ ها و.. قابل تحقق است. چه بسا در خیلی موارد مسئولی با تصویب یا اجرای درست یک قانون سبب نزدیکی مردم با دستگاه حاکمیت شود. این­گونه اقدامات ارزشمند از سوی هر کس باید مورد احترام قرار گیرد و از طرح بهانه­ های بنی اسرائیلی خودداری گردد. بدیهی است یک مسئول، پاسخگو به حوزه اختیارات خود است و نمی­توان انتظار حل تمامی مشکلات را از وی داشت. باید بپذیریم در حل شدن مشکلات و معضلات، رفتارهای فردی خیلی می­تواند موثر باشد و نمی­توان چشم به انتظار عصای معجزه آسیا نشست تا مشکلات به یکباره حل شوند.

چه شهروندان چه مسئولین باید بپذیرند در حوزه­های مختلف عامل برخی نابسامانی­ ها هستند. متاسفانه اغلب برای فرار از مسئولیت به توجیه رفتارهای خود می­ نشینیم و حل آن را مستلزم اصلاح تمام جامعه می­ دانیم. اگر به واقع هر مسئولی از سطوح بالا تا پایین در حوزه خود اقدام به اتخاذ رویکردهای جدید در حوزه اختیارات خود بپردازد یقینا در یک حرکت منسجم نتایج کوتاه مدت آن قابل لمس خواهد بود و در درازمدت سبب شکل­گیری یک فرهنگ کاری درست در آن سیستم خواهد شد.

آل هاشم امام جمعه عمل­گرای تبریز یکی از مسئولین موفق در اتخاذ رویکردهای جدید برای اصلاح امور و بسترسازی مناسب برای فرهنگ کردن آن­ها است. وی امام جمعه­ ای خوش فکر، جامع­ نگر، اهل مطالعه و دانش است. در حوزه صنعت با مطالعه، شناخت و آمار سخن می­ گوید. نگاه امنیتی و سیاسی که بعضا گریبانگیر تیم تراکتورسازی می­ شود را نمی­ پسندد و از عشق و علاقه آن سخن می­ کند و به پای بازی­ هایش در استادیوم می­ نشیند. در روزگاری که دیدن یک مسئول برای انتقال نقدها، پیشنهادها به آسانی میسر نیست و بعضا راه حلی نیز برای رفع آن وجود ندارد به جای هجمه علیه فضای مجازی با رویکرد مثبت به آن بسیاری از نقدها و پیشنهادات را می­ شنود و به درخواست­ ها پاسخ مناسب می­ دهد. نمونه عینی بحث دریاچه اورمیه است. او در عمل، نه گفتار به دغدغه­ های صاحب نظران و منتقدین احترام می­ گذارد و در پاسخ به درخواست­ های آن­ها برای جلب نظر مقام معظم رهبری برای ورود به قضیه دریاچه اورمیه، قول مطرح کردن این مطالبات را در دیدار مردم آذربایجان با مقام معظم رهبری را در ۲۹ بهمن می­ دهد.

از وارد شدن فضای التهاب به جامعه استقبال نمی­ کند و دعواهای اصلاح طلبی و اصول­گرایی را نمی­ پسندد. به نماینده­ های تبریز از دو طیف مذکور برای انجام یک مناظره، پیام توصیه­ گونه مبنی بر لغو مناظره ارسال می­ کند و صلاح شهر را در آن نمی­ بیند دو نماینده به جای برنامه­ ریزی برای حل مشکلات شهر یا استان وارد دعواهای معطوف به مرکز شوند. این نوع عمکلرد وی سبب شده نه تنها مردم تبریز بلکه مردم کل استان فارغ از باورهای اصلاح طلبی و اصول­گرایی به ستایش اقداماتش بپردازند.

مهم­ترین اقدام وی، برچیدن نرده­های حفاظتی و امنیتی نماز جمعه است که به ظن وی سبب جدایی مردم و مسئولین شده بود. هر چند برخی نقدهایی را متوجه این اقدام نمودند، اما همانطور که در ابتدای بحث اشاره شد نباید انتظار حل تمامی مشکلات را به دست یک نفر را داشت. ضمن اینکه باید اشاره کرد، هر پدیده­ای را متفاوت دیدن یا تحلیل کردن ارزشمند است، ولی این امر متفاوت با ساز مخالف زدن به هر چیزی است.

باید قبول نماییم که اقدام­های مثبت این­چنینی می­تواند پایه­ گذار رفتارهای بهتر در حوزه­ های دیگری نیز باشد. آل هاشم خواهان برچیدن دیوار بی­ اعتمادی است، تا شاهد نزدیکی مردم با مسئولین و بازگشت فلسفه برادری و برابری به نماز جمعه باشد و صد البته انتظار نیز می­ رود که وی این رفع تبعیض در نماز جمعه را تا جایی که اختیاراتش به وی می­ دهد به حوزه­ های دیگر نیز تسری دهد. باید اذعان کرد در اعمال، رفتار و گفتار آل هاشم ردپایی از تبلغیات و شعار نیست، او بیشتر از آنکه پشت تریبون قرار گیرد به عمل­گرایی می­ اندیشد و مورد توجه عموم مردم در کل کشور قرار گرفته است. ناگفته نماند که این اقدام وی در آذربایجان به مانند سونامی شد و باعث شده برخی ائمه جماعات همچون امام جمعه مشهد، کرمان، گرگان، شیراز، قم از وعده برچیده شدن نرده­ ها نماز جمعه سخن گویند.

 

نگارنده: رحمت مهدوی